YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gizli tanık deşifre edilmeyi istedi
Gizli tanık deşifre edilmeyi istedi
24 Ocak 2012 11:26
Birinci ''Ergenekon'' davasının 212. duruşması başladı. Sesi ve görüntüsü bozularak duruşmalara katılan gizli tanık Poyraz, bundan sonraki aşamada sesinin ve görüntüsünün orijinal olarak yansıtılmasını istedi.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesince, Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'ndeki salonda yapılan duruşmaya, emekli Tuğgeneral Veli Küçük, emekli Yüzbaşı Muzaffer Tekin ve İşçi Partisi (İP) Genel Başkanı Doğu Perinçek'in de aralarında bulunduğu 19 tutuklu sanık katıldı.

Bu davadan tutuksuz yargılanan başka suçtan tutuklu Semih Tufan Gülaltay ile başka suçtan hükümlü Sedat Peker de duruşmada hazır bulundu.

Tutuklu sanıklar Alparslan Arslan, Hayrettin Ertekin, Seyhun Zayim, Sevgi Erenerol ve Zekeriya Öztürk ile dünkü duruşmada olay çıkardıkları için men cezası verilen Bedirhan Şinal, İsmail Sağır, Erhan Timuroğlu, Özkan Kurt ve Osman Yıldırım ise duruşmaya gelmedi.

Mahkeme Heyeti Başkanı Hasan Hüseyin Özese, dünkü duruşmada sanıkların sadece öğleden önce ve sonra birer kez verilen aralarda duruşma salonundan dışarı çıkabileceklerine ilişkin karar aldıklarını hatırlatarak, sanıklardan bu kuralı ihlal etmemelerini istedi.

Özese, mazereti olan sanıkların mahkemeye dilekçe vermeleri gerektiğini söyledi.

Bunun üzerine tutuklu sanıklardan Mehmet Fikri Karadağ, ''Tuvalete çıkmak için dilekçe mi vereceğiz '' diye tepki gösterdi. Başkan Özese ise ''Biz de aynı şartlarda salonda kalıyoruz. Gerekirse 3-5 saat yerimizden kalkmıyoruz'' diye konuştu.

Dünkü duruşmada dinlenilen ''Gizli tanık Poyraz'', gizli tanık odasından sesi ve görüntüsü bozularak duruşma salonuna yansıtıldı.

''Gizli tanık Poyraz'', bundan sonraki aşamada görüntüsü ve sesinin bozulmadan orijinal haliyle gösterilmesini istediğini belirterek, ''Bunlar zaten benim peşimde. Nasılsa kim olduğumu da biliyorlar. Onlar beni kovalamaktan, ben de onlardan kaçmaktan bıktım. Cenabı Allah'ın verdiği canı yine cenabı Allah alır. Zaten kalemim de kırılmış. Bildiklerini yapsınlar. Öldüreceklerse de öldürsünler'' şeklinde konuştu.

Bunun üzerine gerekli sistemin kurulması için duruşmaya ara verildi.

Aranın ardından Mahkeme Heyeti Başkanı Hasan Hüseyin Özese, ''Gizli tanık Poyraz''ın sözlü beyanı üzerine sesi ve görüntüsünün salona yansıtılmasına karar verildiğini açıkladı. Başkan Özese, ancak gizli tanığın açık kimliğinin açıklanmasının da yasaklandığını kaydetti.

Bunun üzerine ''Gizli tanık Poyraz''ın sesi ve görüntüsü normal olarak duruşma salonuna yansıtıldı.

Duruşma, sanıkların ''gizli tanığa'' sorularını yöneltmesiyle devam ediyor.

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler