YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Git gel İstanbul İzmir 3,5 saat
İstanbul-İzmir arasını 3,5 saate indirecek Gebze- Orhangazi-İzmir Otoyolu'nun temeli dün Başbakan Erdoğan'ın katılımıyla atıldı. 50 bin kişiye iş imkanı sağlayacak dünyanın en uzun 2. köprüsüne tam 421 kilometre yol inşa edilecek
Git gel İstanbul İzmir 3,5 saat
29 Ekim 2010 / 07:04 Güncelleme: 29 Ekim 2010 / 09:03

Yapımı yıllardır gündemde olan İzmir-İstanbul otoyolu ve Kocaeli Körfez Köprüsü için ilk adım dün atıldı. Rüya proje Başbakan Recep Tayyip Erdoğan temel atmasıyla başladı. Başbakan Erdoğan dev projenin temel atma töreninde önemli açıklamalar yaptı. Erdoğan, İstanbul-İzmir arasında yapılacak otoyolun 18 şehre katkı sağlayacağını söylerken Kocaeli Körfezi'ne yapılacak asma köprünün dünyanın en uzun 2. köprüsü olacağını ifade etti.

BEN EVDE HESABINI YAPTIM

Erdoğan, "Bu yolla birlikte İstanbul-İzmir arası 150 km kısalacak. 8-10 saat süren İstanbul İzmir arası 3,5-4 saate inecek. Yol üzerindeki illerde ticaret canlanacak. Yolun kısaltılması ile 870 milyon tasarruf edilecek maliyet 11 milyar Türk Lirası... Ben evde hesabını yaptım. Bu projenin bu kadar uzun süreye yayılmasını güçlü firmalara yakıştıramadım...

YOL, MEDENİYETTİR DİYE ÇIKTIK

"Yol medeniyettir dedik bu yola çıkarken. İlk etapta 15 km yol hedefi koyduk" diyen Erdoğan, "Kurtuluş Savaşı ve öncesinde yaşanılan en büyük sıkıntılardan birinin, yol sıkıntısı olduğunu ifade etti ve ekledi: 'İstanbul'dan Yemen'e asker götürmek ya da oradaki askerlerimizi Anadolu'ya transfer etmek için, yabancı şirketlerin gemilerini kullanıyorduk ve seyahat aylarca sürüyordu. Yolculuk yapmak isteyenler, aylarca limanlarda taşıt bekliyorlardı. Doğu cephesine asker sevkıyatı yapılacak. Erzurum'a asker gidecek. Yabancıların elinde olan demiryolu ve deniz taşımacılığı yüzünden, Hicaz'daki, Kanal'daki silah bırakmış askerlerimiz dahi Anadolu'ya güvenle ulaşamıyorlardı. Yol olmayışının bedellerini bu millet gerçekten çok ağır şekilde ödedi.'

ŞEYTANLARI ÇIKARTIRSAK EVELALLAH BİTER

Çine'de Adnan Menderes Barajı'nın açılışını yaptıklarını hatırlatan Başbakan Erdoğan, 'Özaltın da o işin içindeydi. Bu barajın yapımına 1995'te başlandı. Fakat 1995'ten bizim iktidarımıza kadar sadece yolları yapılmış. Hükümetler para pul vermeyince firmalar çekilmişler. Sağ olsun bir yoğunlaştılar, baraj 3 hafta önce açıldı. Demek ki bu millet isterse yapar. Ama burada su kaçağı var, bazıları geliyor işi karıştırıyor. Şeytanları aradan çıkartırsak, evelallah burası da biter' dedi ve 'Rabbim, kazasız belasız İnşallah bu Cumhuriyet tarihimizin en önemli projesini hayırlısıyla tamamlamayı nasip eyle' diyerek otoyolun temelini attı.

 

Yüklenici: 6 yıl olsun

Başbakan: yok! 5 yıl

 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Bakan Binali Yıldırım başta olmak üzere projede yer alan firmaların yönetim kurulu başkanları ile pazarlığa başladı. Erdoğan, 7 yılın çok uzun bir süre olduğunu belirterek, yönetim kurulu başkanlarından bu süreyi düşürmelerini istedi. Nurol İnşaat Başkan Yardımcısı Oğuz Çarmıklı, süreyi 1 yıl aşağı çekerek '6 yılda bitiririz' cevabını verdi. Ancak Başbakan 'Ne 6 yıl mı' diyerek bu öneriyi kabul etmedi. Erdoğan, Oğuz Çarmıklı'nın ardından Astaldi firmasının Yönetim Kurulu Başkanı Paolo Astaldi'ye döndü. Önce babasının iyi olup olmadığını sordu ve aynı soruyu ona yöneltti. Ancak Paolo Astaldi'de "6 yılda bitiririz" cevabını verdi. Başbakan bu sürenin firmalara yakışmadığını söyleyerek, uzun pazarlıklar sonunda projeyi 5 yılda bitirme sözü aldı.

 

Cumhuriyetimize 87. yıl hediyesi

 

İktidara geldiklerinden beri Cumhuriyet tarihinin en büyük projelerine imza attıklarını belirten Erdoğan, 'Bu, tarihimize bir taçtır. 87. yılımıza hediyedir' dedi

 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Gebze-Orhangazi-İzmir otoyolunun temelini attı. Erdoğan, 'Bugün burada, Cumhuriyet tarihimizin en büyük projelerinden birine daha start veriyoruz. Bu büyük proje ile yarın kuruluşunun 87'nci yıl dönümünü milletçe kutlayacağımız Cumhuriyetimizi taçlandırıyor, adeta ülkemize bir Cumhuriyet Bayramı hediyesi sunuyoruz' dedi.

TEMEL ATMAM AMA BU İSTİSNA

Kendisinin sadece birkaç istisna dışında bugüne kadar temel atma törenlerine katılmadığını dile getiren Erdoğan, çünkü bu ülkede yakın tarihte temel atma törenlerinin nasıl istismara ve göz boyamaya dönüştüğünü, atılan temellerin millet nezdinde nasıl hayal kırıklığıyla sonuçlandığını çok iyi hatırladıklarını vurguladı. Erdoğan, işte onun için kendisinin temel atmalara değil, daha çok açılışlara katıldığını, başlangıçlarla değil, sonuç odaklı politikalarının bir gereği olarak sonuçlarla ilgilendiğini dile getirerek, ancak bugün gerçekleştirilen temel atma töreninin büyük bir istisna teşkil ettiğini belirtti.

ÇEVRE İLLER DE YARARLANACAK

Erdoğan, bu projenin, sadece İzmir'i İstanbul'a geniş bir otoyol aracılığıyla bağlamakla kalmayacağını söyledi. Hem yol üzerindeki Kocaeli, Bursa, Balıkesir, Manisa illerinin de bu otoyoldan istifade edeceklerini belirten Başbakan Erdoğan, hem de çevre illerin, örneğin Yalova, Bilecik, Eskişehir ve Uşak'ın da bu otoyolu kullanacağını kaydetti. Otoyolun etki alanı içindeki çok geniş bir hatta bulunan 18 ilin bundan yararlanacağına dikkati çeken Erdoğan, bununla birlikte ticari ve sınai olarak da yeni bir canlanmanın yaşanacağını kaydetti.

KİLOMETRELERE UZANDIK...

Cumhuriyetin ilanından kendi iktidarına kadar 79 senede 6 bin 100 kilometre bölünmüş yol yapıldığını ifade eden Erdoğan, 7,5 senede yapılan duble yolun ise 7 bin kilometreyi aştığını bildirdi. Başbakan Erdoğan, demiryolu inşa seferberliğinin de Gazi Mustafa Kemal'e kadar atılan adımlardan sonra bir duraklama sürecine girdiğini ve kendilerine kadar bu sürecin böyle geldiğini vurgulayarak, 'Biz yoğunlaştık. Nüfus arttı, ticaret hacmi arttı, taşıt sayısı arttı ama bizim yol uzunluğumuz bunlarla orantılı artmadı. 2002 yılına geldiğimizde Türkiye'deki bölünmüş yol uzunluğu sadece 6 bin 100 kilometreye ulaşmıştı' diye konuştu.

 

İşte saat saat yol güzergahı

 

Erdoğan, şu anda, İstanbul İzmir arasının, mevcut devlet yoluyla 8-10 saat sürdüğünü anımsatarak, 'Yolun tamamlanmasıyla, İstanbul-İzmir arası 3,5-4 saat gibi kısa bir süreye düşecek. Aynı şekilde, İstanbul'dan yola çıkan araç, 2-2,5 saatte Eskişehir'e ulaşacak' dedi. İstanbul-İzmir arasının bu otoyolun tamamlanmasıyla birlikte 377 kilometreye düşeceğini, yani mevcut yolun 140 kilometre kısalmış olacağını anlatan Erdoğan, bağlantı yollarıyla birlikte 421 kilometre inşa etmiş olacaklarını belirtti. Demiryolu, denizyolu ve havayolu taşımacılığında Türkiye'ye ilkleri yaşattıklarını ifade eden Erdoğan, Türk Hava Yolları'na kazandırdıkları 4 yolcu ve bir kargo uçağının teslim törenini yapacaklarını belirtti. KÖYDES ve BELDES projelerinin bunun bir adımı olduğunu dile getiren Erdoğan, köylerin, mezraların, yola, suya elektriğe, telefona kavuştuğunu söyledi.

 

Ziya Paşalı cevap: Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz

 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Cumhuriyeti'nin Başbakan'ına, düzeysiz şekilde hitap eden, son derece nezaketsiz bir dil ve üslup kullanan politikacı profilinin, Türkiye adına, Türk siyaseti adına bir talihsizlik ve yüz karası olduğunu belirterek, 'Bu dil, bu üslup, işte Ziya Paşa'nın dediği gibi, rütbe-i aklın yani fikir düzeyinin de edeb düzeyinin de nerelerde olduğunu gösteriyor' dedi. Ziya Paşa'nın 'Ayinesi iştir kişinin, lafa bakılmaz. Şahsın görünür rütbe-i aklı eserinde...' sözlerini hatırlatan Erdoğan, 'Bu hakaretleri, açıkça söylüyorum, bu tür siyasi partilerin mensubu olan benim vatandaşlarım da tasvip etmiyor. Bunlar ülkem adına talihsizlik. Eminim ki en az bizim kadar, o kitle de bu üsluptan rahatsız. Belli ki içine düştüğü siyasi tıkanıklık, kendisini böyle bir hırçınlığa ve nezaketsizliğe sevk ediyor" dedi.

 

Krize karşı Türkiye'nin gücü

 

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, küresel krizin yaşandığı 2009'da, Gebze-Orhangazi-İzmir (İzmit Körfez Geçişi ve Bağlantı yolları dahil) Otoyolu Projesi'nin ihalesini yaptıklarını belirterek, 'Böyle bir ihaleyi Yap İşlet Devret (YİD) modeli ile gerçekleştirmek, krize karşı Türkiye'nin gücünü ortaya koymuştur' dedi. Yıldırım, 'Böyle bir ihaleyi YİD ile gerçekleştirmek krize karşı Türkiye'nin gücünü ortaya koymuştur. O dönemde yarının bile planı yapılamazken, 20 yıldan uzun süreli bu iş için Türk müteahhitlerin teklif vermesi, ülkemiz adına büyük başarıdır' dedi. Yıldırım, proje ile Antalya yolunun yarı yarıya kısalacağını Körfezde, Hersek Burnu'nun 5-6 dakikada geçilebileceğini işaret ederek, projenin akaryakıt ve yol giderleri açısından ekonomiye 870 milyon lira katkı sağlayacağını söyledi. Yıldırım, proje maliyetinin, dünyadaki onlarca ülkenin gayri safi milli hasılasına eşit değerde olduğunun altını çizdi.

 

421 kilometre uzunluğunda

 

Şantiyeleri kurulan projede, ilk etapta Gebze Dilovası mevkisinde, körfez köprüsünün güzergâhı üzerinde yer teslimi yapıldı

 

 

Otoyol, köprü ve tesislerin inşaatında yaklaşık 84 kilometrekarelik bir alanın kullanılacağı tahmin ediliyor.

 

Proje sözleşmesinde azami yapım süresi yedi yıl olarak belirlense de kısmi veya kesim halinde trafiğe açılabilecek.

 

Dilovası ile Hersek Burnu arasına inşa edilecek asma köprüyle Körfez 6 dakikada geçilebilecek.

 

Köprü yaklaşık 3 kilometre uzunluğu ve bin 700 metre ana açıklığıyla, Japonya'daki Akashi Kaikyo Köprüsünden sonra, dünyanın en uzun açıklıklı ikinci asma köprüsü olacak.

 

Asma köprü tamamlandığında dünyanın en uzun ilk 20 köprüsü listesinde Türkiye'nin Fatih Sultan Mehmet ve Boğaziçi Köprüleri ile birlikte üçüncü köprüsü olarak yerini alacak.

 

Gebze-Orhangazi-İzmir (İzmit Körfez Geçişi ve Bağlantı yolları dahil) Otoyolu Projesi, Gebze'den başlayacak. İzmit Körfezi'ni asma köprü ile aşarak Orhangazi ve Gemlik yakınlarından geçecek ve Ovaakça Kavşağı ile Bursa Çevre Yoluna bağlanacak. Bursa üzerinden devam edecek otoyol, Balıkesir'den geçerek İzmir'e uzanacak. Toplamda 421 kilometre olacak.

 

50 bin kişi bu projeyle istihdam edilecek.

 

İstanbul-İzmir arası 3,5 saate düşecek.

 

Körfez geçişi 35 dolar olacak.

 

Toplamda 11 milyar dolara mal oldacağı tahmin ediliyor.

 

Otoyolun etki alanı içindeki 18 il de bundan yararlanacak.

 

30 viyadük, 7,5 kilometre uzunluğunda 4 tünel ve 209 köprü inşa edilecek. (Yeni Şafak)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler