YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gezi'nin arkasından o örgüt çıktı
Gezi'nin arkasından o örgüt çıktı
30 Mart 2015 07:21
Sırbistan’da Slobodan Miloseviç rejimi döneminde bir grup gencin kurduğu Otpor adlı yapılanmanın, Türkiye’deki Gezi olaylarının arkasında olduğu gündeme gelmişti.

Paralel Devlet Yapılanmasının güçlü bir örgütlenme içinde olduğu Sırbistan’da oluşan Otpor örgütünün amblemi Gezi olaylarında kullanılan amblemle hemen hemen aynıydı. Gezi olaylarının yaşandığı dönem Twitter üzerinde “#occupyturkey” etiketi ile yaşanan olaylar paylaşılarak birçok gencin sokağa dökülmesine neden olundu. Bu nedenle gösterilerin perde arkasında CIA destekli Sırbistan merkezli Otpor’un olduğu konuşuluyordu. Gezi Parkı eylemlerinde kullanılan görsele bakıldığında aynı işaretin Otpor tarafından çeşitli olaylarda kullanılmış sembollere fazlasıyla benzediği dikkatlerden kaçmıyor.

“İşgal etmek” anlamına gelen “Occupy”sloganı, ilk kez 2011 yılında Wall Street’teki eylemlerde kullanıldı. Bu eylemlerin arkasında da yine Otpor olduğu belirtiliyordu.

İşgal ve Direniş demek

Otpor, aynı zamanda Gürcistan ve Ukrayna’da Kmara ve Pora olarak bilinen Amerikan destekli karşı devrimci gençlik birimlerinin Mısır’da da 6 Nisan Gençlik Hareketine de destek verdi. Örgütlemnme alanı sosyal medya olan örgüt, internet üzerinden insanları örgütleyip sokağa döktü. Otpor’un bu şekilde Gezi eylemlerinin arka planında yer alarak Türkiye’deki iktidarın devrilmesi için çalıştığı belirtiliyor. Otpor, Sırpça’da “Direniş” anlamına geliyor.

Gezi ve Sırbistan merkezli Otpor bağlantısı

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler