YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Gezi'de çatlak sesleri!
'Gezi'de çatlak sesleri!
05 Ekim 2013 22:00
Gezi' eylemlerine destek için bir süredir Koşuyolu Parkı'nda toplanan gruplarda TKP baskısı sonucu çatlaklar başgösterdi. Bir grup eylemci, 'Yaşam tarzımıza müdahale ediliyor. Karşıt görüşlere saygı yok' diyerek Koşuyolu'nu terk edip Yaşam Parkı'na gitti

İstanbul Kadıköy'deki Koşuyolu Parkı'nda toplanan 'Gezi' forumu katılımcılarından bir bölümü, Türkiye Komünist Partisi (TKP) mensubu diğer grubun baskıları sonucu gruptan ayrılarak Yaşam Parkı'na gitti. TKP'lilerin tutum ve davranışlarından bunaldıklarını ifade eden Gezici grup, burada Yaşam Parkı Forumu adı altında eylemlerine devam edeceklerini açıkladı. TKP'lilerin Koşuyolu'nda kendilerine hiçbir şekilde söz hakkı vermediğini ve kendi görüşlerini dayatmaya çalıştığını aktaran grup üyeleri, ayrılık sürecini şöyle anlattı:

Gittikçe azaldık!

'Park forumları Gezi ruhunu ayakta tutmak için kuruldu. Fakat antidemokratik uygulamalar başgöstermeye başladı. Yaşam tarzlarına müdahaleler gittikçe artmaya başladı. Şu an görüyoruz ki, parkımız tek bir siyasetin, kimi zaman kaba yöntemlerle kendi iradesini dayatarak tek başına var olmak istediği, anti-demokratik tutum ve davranışlar sergilediği bir alan haline geldi. Parktaki forum katılımcılarının sayısı yüzlerden onlara kadar düştü. Bizler de kendimizi bu parkın dışında tutmak istedik.'

Hepsi tek partili

Yaşam Parkı Forumu'nu kuran yeni grup, 'Hepsi tek bir partiye mensup' dedikleri TKP'lilerin bölücülüğe yolaçtığını ve insanları yanlış yönlendirdiklerini belirtti. Yaşam Grubu, Gezi eylemleri için yaptıkları çağrıların da Koşuyolu'nda dikkate alınmadığını kaydetti.

'İdeoloji köleleri'

Yaşam Parkı Forumu'nu kuran grup üyeleri, Koşuyolu'ndaki Gezicilerin karşıt görüşlere saygı duymadığını ve 'ideolojik kölelik' yaptığını kaydetti. Açıklamada, 'Forumlarda şiddet dili hakim oldu. İnsanlar 'senin kalemini kırarım' gibi tabirlerle tehdit edildi. Grupta sistemli bir biçimde sansür uygulandı. İnsanlara bağırarak 'sen komünizmi bilmiyorsun' gibi sözler söylendi' ifadeleri dikkat çekti.

 

YENİ ŞAFAK

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler