YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gezi'cilere kötü haber! O süreç başlıyor
Savcılığın ilk sunduğu iddianame reddedilmişti, yeniden düzenlenen iddianame bu kez kabul edildi.
Gezi'cilere kötü haber! O süreç başlıyor
28 Kasım 2013 / 22:51 Güncelleme: 28 Kasım 2013 / 23:05

Gezi Parkı eylemleriyle ilgili hazırlanan iddianameyi, "Deniz gözlüğü ve gaz maskesi silah değildir" diyerek savcılığa iade eden mahkemeye, savcıdan "Eylemciler Taksim'de havuza yüzmeye gitmedi" yanıtı geldi.

İkinci kez gönderilen iddianame mahkemece kabul edildi.

'Suç delilleri somut olarak kabul edilmedi'

Gezi eylemleri esnasında gözaltına alınan 23 kişi hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianame Eylül ayında İstanbul 50. Asliye Ceza Mahkemesi'ne gönderilmişti. Ancak iddianame mahkeme tarafından 'suçun nasıl işlendiği ve suç delillerinin ne olduğu somut olarak belirtilmediği' için iade edilmişti.

'Maske, deniz gözlüğü kask silah değil'

Mahkeme iade gerekçesinde, "Maske, baret, deniz gözlüğü, motorcu kaskı, flama, sirke, solüsyon, sargı bezi silah değildir. Bazı şüphelilerin atılı suçu silahla işlediğine dair delillerin ne olduğu iddianamede yer almamaktadır" demişti.

İddianame yeniden düzenlendi

Mahkemenin iadesi üzerine iddianame soruşturma savcısı Nazmi Okumuş'a gönderilmişti. Savcı Okumuş, o iddianameyi yeniden düzenledi. 23 şüpheli hakkındaki iddianamede savcı Okumuş, şüphelilerin hukuki hak arama yollarının dışına çıkarak yasa dışı eylemler düzenlediklerini belirtti. İddianamede şüphelilerin Gezi Parkı'nı işgal ettiği, kamu ve özel mallara zarar verildiği, kolluk kuvvetlerine sopa, molotof, ses bombası ve sapan ile saldırıldığı belirtildi.

'Taksim'e yüzmeye gitmediler'

Şüphelilerin katıldığı söz konusu eylemlerin anlatıldığı iddianamade mahkemenin 'deniz gözlüğü ve gaz maskesi vb. eşyalar silah değildir' gerekçesine savcı yanıt verdi. İkinci kez hazırladığı iddianamesinde bu gerekçeye yanıt veren savcılık, iddianamede "şüphelilerin deniz gözlüğü ve gaz maskeleri ile Taksim'de bulunan bir havuza yüzmek amacıyla gelmedikleri amaçlarının olay çıkarıp güvenlik kuvvetleriyle çatışmaya girme amacı taşıdığı dosyanın içindekiler ile yapılan eylemlerden bellidir" dedi.

Bu kez kabul edildi

İddianame yeniden İstanbul 50. Asliye Ceza Mahkemesi'ne yeniden gönderildi. İkinci kez gönderilen iddianame mahkemece kabul edildi.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler