YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gezi provakatörlerinden çirkin saldırı
İstanbul'da Fatih Camii ve Yenibosna Aksa Camii ile Konya'daki Hacıveyiszade Camii'nde kılınan cuma namazlarında birbirinin benzeri provokasyon girişimleri yaşandı.
Gezi provakatörlerinden çirkin saldırı
14 Eylül 2013 / 20:10 Güncelleme: 14 Eylül 2013 / 23:19

Fatih Camii'nde hutbe sırasında mihrabı işgal eden ve 'Ben askerim' diye bağıran Selami Okuyucu isimli şahıs, namaz için camide bulunan çevik kuvvet polislerince dışarı çıkartıldı. Konya Hacıveyiszade Camii'nde de hutbe sırasında bağıran bir kişi vatandaşlarca dışarı atılırken, Yenibosna'daki Aksa Camii'nde ise hutbe sırasında bağırarak camiyi terkeden kişi cemaat dağılmadan geri dönüp imamdan helallik istemeye çalıştı.

GATA'dan rapor almış

Fatih Camii'nde cuma hutbesi okunduğu sırada cemaatin içerisinde yer alan Selami Okuyucu adlı bir kişi ayağa kalkarak bağırmaya başladı. 'Korku ve Ümit' konusunda cemaate vaaz veren İmam Galip Usta'ya yüksek sesle, 'Sen Allah'tan korkuyor musun' diyen Okuyucu'ya Usta önce aldırmadı ve hutbeye devam etti. Bu sırada elindeki bıçakla mihrabı işgal eden ve cemaatin yanına yaklaşmasını engelleyen provokatör, bu sefer, 'Ey cemaat beni dinleyin. Ben askerim. Ümmet-i Muhammed bana sahip çıksın' diye bağırdı. İmam Galip Usta ise 'Bu bir provokasyon herkes beni dinlesin' şeklinde cemaati uyararak, istenmeyen olayların yaşanmasını önledi.

Cemaatten birkaç kişi sakin olması için şahsı kolundan tuttuğu sırada, Okuyucu çıkardığı bıçağı boğazına dayadı. Bu sırada cuma namazı için Fatih Camii'nde bulunan çevik kuvvet polisleri de Okuyucu'ya müdahale ederek onu camiden çıkardı. Okuyucu, Vatan Caddesi'ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne götürülerek Terörle Mücadale Şube Müdürlüğü'nde sorguya alındı.

Yalnız değil miydi?

Cemaatin büyük kısmı İmam Galip Usta'nın sözünü dinleyerek provokasyona gelmedi. Ancak camide bulunanlardan 15-20 kişilik bir grubun 'vurun öldürün' diye bağırıp cemaati galeyana getirmeye çalışması dikkat çekti. Hutbesini bitiren İmam Usta vatandaşları sakin olmaya davet ederek, 'Muhterem cemaatimiz güvenlik güçlerimiz halleder.

Allah rızası için ön tarafı boşaltın ki namazımızı kılalım' diye seslendi. Okuyucu'nun dışarı çıkarılmasının ardından cuma namazı kılınabildi. Zanlının 40 yaşında olduğu, askerliğini yaptığı sırada saçını kestirmediği için aklı dengesinin yerinde olup olmadığının anlaşılması amacıyla GATA'ya sevkedildiği ve 'psikolojik sorunlarından ötürü' üç ayrı rapor alındığı öğrenildi. Yaşananlar cuma namazını canlı yayınlayan TVNet ekranlarına saniye saniye yansıdı.

Meczup bir asker

Fatih Camii'ndeki olay sırasında imam ve müezzin sürekli olarak 'Sakin olun' uyarısı yaptı. Mısır'a destek eylemleri için orada bulunan Çevik Kuvvet ekiplerince gözaltına alınan Selami Okuyucu dışarıya çıkarıldığı esnada, avludaki vatandaşlar da tepki gösterdi. 40 yaşındaki Okuyucu'nun psikolojik sorunları bulunduğu öğrenildi. Ailesiyle Fransa'da yaşayan Okuyucu'nun askerlik görevini yapmak için Türkiye'ye geldiği ve teslim olduğu birliğinde problemler yaşadığı belirlendi.

Amasya'daki birliğine teslim olduğu sırada saçını kestirmek istemeyen ve sert tepki gösteren Okuyucu, buradan Gülhane Askeri Tıp Akademisi (GATA)'ne sevk edildi. GATA'da tedavi altına alınan Okuyucu'ya, psikolojik problemleri nedeniyle 3 ay hava değişimi verildi. Hava değişimi sırasında Okuyucu'nun, İstanbul'da bir akrabasının yanında kaldığı öğrenildi. Fransa'da 3 yıl hapis yattığı öğrenilen Okuyucu, Emniyet'teki işlemlerin ardından asker olması nedeniyle Merkez Komutanlığa teslim edildi.

Cemaati teskin etti

Provokatör Selami Okuyucu'nun elinde bıçakla mihraba gidip bağırdığı esnada cemaati kışkırtmaya çalışan 15-20 kişilik grubun, 'Vurun, öldürün' demesi dikkat çekti. Kirli planı fark eden Fatih Camii İmamı Galip Usta, cemaati teskin ederek provokasyonun amacına ulaşmasını engelledi.

Konya'da da aynı eylem

İstanbul'daki olayın benzeri Konya'daki Hacıveyiszade Camii'nde de yaşandı. Hutbe sırasında bağıran kişi vatandaşlarca etkisiz hale getirilerek dışarı çıkarıldı

Cuma namazı sırasında bir başka olay ise Konya merkezdeki Hacı Veyiszade Camii'nde yaşandı. İstanbul'daki camilerde yaşanan olayın kopyası olan provakasyon girişimi iç ezan okunduğu sırada gerçekleşti. İmam hutbe için minbere çıkarken cemaat arasında bulunan bir kişi elini havaya kaldırarak sessiz bir şekilde bir süre bekledi.

Ardından bağırmaya başlayan ve ne söylediği anlaşılmayan şahısı imam minberden huzuru bozmaması için uyardı. Aynı kişinin provakasyona devam etmesi üzerine imam cemaatten polis çağırmalarını istedi. Cemaat arasında bulunan polislerin müdahale etmesiyle söz konusu provakasyonu yapan şahıs dışarı çıkartıldı.

Kışkırttı, sonra helallik istedi

İstanbul'da önemli camilerden biri olan Yenibosna Aksa Cami'nde de cuma namazı sırasında benzer bir provokasyon girişimi yaşandı. Camide hutbe okunduğu sırada imamın 'Gençlerimize sahip çıkalım' ifadelerinin ardından bir kişi, cemaatin içerisinden kalkarak, cami imamına 'İnsanları yanlış yönlendiriyorsunuz' şeklinde bağırdı ve ardından camiyi terketti. Hutbesini sürdüren imam, cemaatin herhangi bir tepki vermemesini istedi. Namaz sırasında tepki gösteren kişi, cuma namazının hemen ardından cemaat imamın çevresinde olduğu sırada gelerek 'helalleşmek' istedi. Cemaati yararak kendisine yaklaşmakta olan kişinin hareketlerinden kuşkulanan imam ise güvenlik görevlilerini çağırarak, sözkonusu kişinin cami çevresinden uzaklaştırılmasını sağladı.

28 Şubat'a çok benziyor

Fatih Camii'nde yaşanan bu olay, 28 Şubat döneminde de defalarca yaşandı. Genel olarak cuma namazı çıkışlarında yaşanan protesto gösterilerinde kalabalığa karışan provokatörler, cami içlerinde de eylemlerde bulundu. 8 yıllık kesintisiz eğitim ve başörtüsüne uygulanan yasakları protesto etmek isteyen cemaatin arasına karışan karanlık şahıslar, eylem alanlarının savaş alanına döndüğü ortamların hazırlayıcısı oldu.

28 Şubat ortamının hazırlandığı ve devamında gelen süreçte provokatörler cami içini karıştırmaya çalıştı. Bunlar arasında en çok bilinenleri ise Çarşamba cemaatinin önde gelenlerinden Mahmut Ustaosmanoğlu'nun damadı Hızır Ali Muratoğlu ile emekli imam Bayram Ali Öztürk'ün öldürüldüğü saldırılar. Özellikle Bayram Ali Öztürk'ü vaaz verirken şehit eden Mustafa Erdal'ın cami cemaati tarafından linç edilerek öldürülmesi, oynanmak istenen oyunun ne tarz bir oyun olduğunu ve oluşturulmak istenen ortamın ne tarz bir ortam olduğunu gözler önüne serdi.

18:02
 // DELİ VE MECZUPLARI YEM OLARAK KULLANIYORLAR
Zavalı adamı oyuna getirip, ardından cami cemaatine linç ettirmek istemişler. İmam ve imanın sağ duyusu, bu provakasyonu bozmuştur. İstihbarat a istihdam şart oldu....
15 Eylül 2013 18:02
Aman dikkat
 // Kadir Bozbey
Yeni bir oyun deneniyor, bu maşaları camilere gönderenlerin istediği cemaatin bu maşaları linç edip öldürmesi, bu maşalar mit tarafından en ince detayına kadar sorgulanmalı......
15 Eylül 2013 Pazar 00:21
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler