YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gezi Parkı olayı turizm etkiledi mi?
Gezi Parkı olayı turizm etkiledi mi?
02 Haziran 2013 22:30
Muğla’nın Bodrum İlçesi’nde bir otel açılışına katılan Turizm Bakanı Ömer Çelik son günlerde Türkiye’de yaşanan olayların turizmi etkilemediğini açıkladı.

Vogue Otel’in açılış galasına katılan Turizm Bakanı Ömer Çelik açılış öncesi gazetecilerin sorularını yanıtladı. Çelik Ak Parti’nin attığı her adımın Türkiye’nin geleceği için olduğunu belirterek “vatandaşlarımızın bir kısmı belli konulardaki demokratik tepkilerini tabi ki gösterebilir.

Belli hassasiyetlerini demokratik protestoya tabi ki dönüştürebilirler. Sivil itaatsizliklerini kullanabilirler. Sivil itaatsizlik eylemlerinde bir takım seslerini duyurmalarına kulak kabartırız, Türkiye hepimizin Türkiye’si. Hiç kimse kimsenin alternatifi değil, rakibi değil. Türkiye’nin büyümesinden hepimiz faydalanıyoruz. Temel mesele şudur aslında. Demokratik protestonun, demokratik hak arayışının asla bir şiddet eylemine bir takım kışkırtıcıların siyasi istismarcıların zeminlerine dönüşmemesi gerekir. Fakat Türkiye’nin rakibi olan ülkelerin kanallarında Türkiye’de sanki müthiş bir istikrarsızlık varmış gibi haberler çıkıyor. Bu haberlerde kullanılan malzemelerde oraya gelen normal vatandaşlarımızın kendi demokratik haklarını kullanmaları ile ilgili haberler değil. Bu eylemler aslında provokatörlerin, bir takım kışkırtıcıların yaptıkları, yıktıkları tesislerle ilgili, araçlarla ilgili, devletin götürdüğü hizmetlerle ilgili haberler yapılıyor, görüntüler veriliyor. Bunun tabi dış dünyada Türkiye’ye çok büyük bir zarar verme ihtimali var. Şuana kadar ciddi bir olumsuzlukla ilgili karşı karşıya değiliz. Hepimizin dikkat etmesi gereken şey Türkiye’den, dünyaya istikrarsızlık görüntüsü çıkmamasıdır. Biz normal Vatandaşlarımızın demokratik hak taleplerini, seslerini duyurma haklarını çok iyi bir şekilde ayırt ediyoruz. Meseleyi siyasi istismara dönüştürmek isteyenlerden veya bir takım provokatörlerden ayırt ediyoruz. Vatandaşlarımızın hakkıdır seslerini duyurmaları, belli hassasiyetlerini gidermeleri. Fakat belli bir aşamadan sonra bu eylemler bir takım provokatörlerin zemini haline geliyorsa hepimizin bu konuda hassas olması gerekir. Turizm sezonuna çok güçlü bir şekilde giriyoruz. Müthiş bir cazibe merkeziyiz. Bütün dünyanın gözü kulağı üstümüzde. Ama rakiplerimiz bir takım görüntülerden yola çıkarak kendi ulusal kanallarında ve bazı ulusal kanallarda Türkiye’de bir istikrarsızlık varmış gibi imaj oluşturmaya çalışıyorlar. Hepimiz dikkat edelim ülkemizden rakiplerimizin Türkiye aleyhine kullanacağı kozlar verilmemesi konusunda hassas olalım. Demokratik haklarını kullanıp eylem yapan vatandaşlarımızın hepsinin sesini duyduk, hepsini değerlendiriyoruz. Her gün yeni bir değere imza atan bir ülkeyiz. Her türlü hayat tarzının başımızın üstünde yeri vardır. Hiçbir hayat tarzı dışlanmamalıdır. Bu saatten sonra hassas olalım. Artık eylemler yapıldı ve birtakım istenmeyen durumlar çıktı. Başbakanımız güvenlik güçlerinin vatandaşa karşı orantısız güç kullanımına karşı tedbirler alınacağını ve soruşturma yapılacağını söyledi. Artık önümüze bakalım, iletilmek sitenilen emsajlar ieltildi. Türkiye’nin olimpiyatlara giden süreçte yada turizm sezonuna girerken bu ivmeğe zarar vermek isteyenlere koz vermeyelim, biz bir istikrar ve demokrasi ülkesiyiz”dedi.
 
Öte yandan Vogue Bodrum’un açılışına  Turizm bakanı Ömer Çelik’in yanı sıra Bodrum Kaymakamı Mehmet Gödekmerdan, Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, Milli takım teknik direktörü Abdullah Avcı ve birçok davetli katıldı.

İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler