YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gezi olaylarındaki 2 partiye 'darbe' incelemesi
Gezi olayları sonrasında açılan terör davaları incelemeye alındı. Davalarda ‘darbeye teşebbüs’ olup olmadığı araştırılacak.
Gezi olaylarındaki 2 partiye 'darbe' incelemesi
17 Eylül 2014 / 08:20 Güncelleme: 17 Eylül 2014 / 08:30

Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu savcılığı, Çarşı Grubu liderlerinin de aralarında bulunduğu 35 şüpheli hakkında ‘hükümeti yıkmaya teşebbüs suçlamasıyla’ iddianame düzenledi.

İddianameyi mahkemeye gönderen savcılık, Gezi olaylarının ardında ‘darbe’ iddiasını araştırmaya devam ediyor. Bu kapsamda daha önce terör savcılığı tarafından açılan davalar incelemeye alındı.

36 sanıklı dava inceleniyor

Bunlardan en önemlisi ise 25 Aralık soruşturmasını yürüten Savcı Muammer Akkaş’ın gezi eylemcilerine açtığı dava.

Savcı Akkaş, Gezi olaylarının ardından Sosyalist Demokrasi Partisi(SDP) ve Ezilenlerin Sosyalist Partisi(ESP) üyelerinin de aralarında bulunduğu 36 kişi hakkında dava açtı. ‘Terör örgütü üyeliği ve tehlikeli maddeleri izinsiz bulundurma’ suçlaması yöneltilen sanıklara, ‘darbe suçlaması’ yöneltilmedi.

Ek iddianame gündemde

Devrimci Karargah davası sanıklarından Ulaş Bayraktaroğlu’nun da sanıkları  arasında bulunduğu bu dava incelemeye alındı. Terör büro savcılığı ilk olarak iddianameyi ele almaya karar verdi.

Adliye kaynaklarından edinilen bilgiye göre dosyanın incelenmesinin ardından  ‘Gezi eylemleri nedeniyle darbeye teşebbüs edildiğine yönelik’ delillerinin bulunması halinde sanıklar hakkında ek iddianame düzenlenecek.

Sanıklar, Çarşı Grubu gibi ‘darbeye teşebbüs’ ile suçlanacak. Ek iddianame  davanın görüldüğü İstanbul 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilecek. TMK 10. Madde ile görevli Cumhuriyet Savcısı Muammer Akkaş’ın hazırladığı iddianamede 9 polis memuru ve Taksim’de olan bir otelin müdürü mağdur olarak yer aldı.

İddianamede sanıklara terör örgütü üyesi olmak, tehlikeli maddeleri izinsiz olarak bulundurmak, terör örgütü propagandası yapmak gibi suçlardan 3 yıldan 58 yıla kadar değişen hapis cezalarıyla cezalandırılmaları istendi. 

 

STAR

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler