YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
‘Gezi' olayları neden Arap Baharına benzemiyor?
Taksim Gezi parkında başlayan ve Wall Street olaylarından hiç bir farkı olmamasına rağmen olay dış basında Arap baharına benzetildi!
‘Gezi' olayları neden Arap Baharına benzemiyor?
04 Haziran 2013 / 20:45 Güncelleme: 04 Haziran 2013 / 21:08

Detay haber - İbrahim Günay'ın haberi

Bugün Cumhurbaşkanı Gül ile görüşen Bülent Arınç'ta bu benzetmeye ve ABD'nin çağrısına 'siz aynaya bakın' der gibi cevap verdi.

Arınç'a ABD dışişleri bakanının tepkisini nasıl yorumluyorsunuz? Sorusu sorulması üzerine:

"Dış basında dezenformasyon var. Türk basınının gösterdiği duyarlılığı uluslararası kanallar göstermediler. Ancak basın özgür. Bu konuda yazacaklarını çizeceklerini bizim tayin etmemiz mümkün değil.

Ethem Sarısülük kafasından cisimle yaralanmış ve tedavisi devam ediyormuş.
Dışarıdaki televizyon kanalları yanlı yayın yapıyorlar. Önce şuna bakmamız lazım. Bu olayları bazı gaflet içindeki insanlar, bir Arap baharına benzetme gayreti içinde. Ne kadar uğraşsanız böyle bir şey mümkün de doğru da değil. adını biz koymadık ama bir baharda bahsediliyorsa bu çok yanlış olur. Bunu Wall Street'in işgaline neden benzetmiyorsunuz? Onlar getirmezse bizim televizyonlarımız getirebilir? O zamanki açıklamaları bugünkülere getirdiğiniz zaman, kendinize öyle Türkiye'ye neden öyle bakıyorsunuz deme hakkımız olabilir mi?

Kim olursa olsun Türkiye'de yaşanan olayların onlarcası kendi ülkelerinde oluyor. Hükümetimiz devletimiz güçlüdür. Sokak olaylarına pabuç bırakacak noktada değiliz. Biz sokaktakilerle baş ederiz.

Onların maksatları farklı olabilir. Türkiye'nin dış itibarını azaltmaya yönelik çaba içinde olabilirler. Bağırmak bastırmaya kalkmak yok saymak güçlü bir iktidarın yapacağı şey değildir" Cevabını verdi.

Wall Street'te ne yaşanmıştı?

Zenginlerle yoksullar arasındaki gelir uçurumunun giderek açıldığına dikkat çekmek isteyen eylemcilerin New York'ta başlattığı Wall Street'i İşgal Hareketi kısa sürede Amerika'nın birçok kentine ve başka ülkelere yayılmıştı.

Zenginlerle yoksullar arasındaki gelir uçurumunun giderek açıldığına dikkat çekmek isteyen eylemcilerin 2011'de New York'ta başlattığı Wall Street'i İşgal Hareketi kısa sürede Amerika'nın birçok kentine ve başka ülkelere yayılmıştı. Yıl boyunca yüzlerce kentte eylemciler ekonomik eşitsizlik ve işsizliği protesto etmişti.

Amerikan polisinin eylemcilere yönelik sert müdahaleleri ise  dünyada yankı bulmuş ve birçok ülkeden tepki görmüştü.

Tıpkı Gezi parkı olaylarında olduğu gibi eylemci gençler çadır kurmuş uyuyorken Amerikan polisi şafak baskınıyla çadırları toplayıp eylemcileri yaka paça gözaltına almıştı.

1-111.jpg

ABD Polisi'nin müdahalesi daha sertti

ABD Polisi'nin eylemcilere çok sert müdahalelerde bulunduğu, biber gazı, jop ve tazyikli su kullandığı görüntüler hem dış basında hem sosyal medyada yayınlanmış, ABD'nin bu tutumu her kesim tarafından eleştirilmişti. Gezi parkı eylemlerinde benzer hadiseler yaşanmış olmasına rağmen dış basın Türkiye'deki olayları Arap baharına benzetti. ABD Dışişleri Bakanı ise Türkiye'nin eylemcilere müdahalesini eleştirerek, ‘bu ne perhiz, ne lahana turşusu' dedirtti.

1-112.jpg

Amerikan Polisi'nin biber gazını orantısız kullandığını gösteren bu fotoğraflar hala hafızalardan silinmedi.

1-113.jpg

Haber 7


GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler