YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gezi olayları, darbe denemesiydi!
Gazeteci yazar Cemil Ertem, Gezi olaylarını 28 Şubat’ı da aşan bir darbe denemesi olarak yorumladı.
Gezi olayları, darbe denemesiydi!
13 Eylül 2013 / 22:59 Güncelleme: 13 Eylül 2013 / 23:04

Cemil Ertem, Moral FM’de yayınlanan Sabah Gündemi programına konuk oldu. Programda Gezi olaylarının temelinde Türkiye ekonomisinin büyümesinin yattığını dile getiren Ertem, “Arap Baharı’nın temelinde halkın temel ihtiyaçlarına yapılan zamlar etkiliydi. Ancak Türkiye’de böyle bir durum olmadı.” dedi.

12 Eylül, 27 Mayıs ve 28 Şubat’ın gerilerde kaldığını belirten Ertem, “Şu aşamada halkın iradesi önemli. Tabii bu iradeye tahammül edemeyen bir takım tekeller, iktidarı devirme gayretine giriyor; darbe girişiminde bulunuyor. Lakin bunların artık başarılı olma şansları yoktur.” ifadelerini kullandı.

Eylemler ve olaylar bağlamında Mısır ile Türkiye’nin karşılaştırıldığına temas eden Ertem, iki ülkenin ayrı dinamikleri bulunduğunu aktardı. Türkiye’yi yönetenlerin 28 Şubat deneyimlerinden yararlanarak reform paketlerini arka arkaya getirmeye devam ettiklerini anlattı.

2002’den 2010’a kadar olan dönemde ve en son Gezi eylemlerinde defalarca darbe denemesinde bulunulduğunu savunan gazeteci yazar Ertem, kapatma davasının, darbe planlarının, hükümete ‘IMF ile anlaş’ baskısının aynı dilimde olduğuna işaret etti. “AK Parti’nin içinde bile IMF ile anlaşılması gerektiğini ifade edenler olmuştu.” dedi.

Gezi Parkı’nda Erdoğan’ı yıpratma ve devirme planı yapıldığını vurgulayan Ertem, şunları kaydetti:

“Gezi olayları ağaç meselesi falan değildir. Türkiye’de tekelci sermayanin yeni, 28 Şubat’ı da aşan bir darbe denemesidir. ’28 Şubat bin sene devam edecek’ sözünün ardında olanların uğursuz bir girişimidir. Bu son olaylar ile AK Parti’nin tamamı değil Başbakan ve yakınında olan isimler hedef alınmıştır. Bu, Erdoğan’ı yıpratma üzerinden bir darbe girişimidir.”

“Merkez, Erdem Başçı yönetimi ile bağımsızlığını ilan etti”

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’nın uygulamalarından övgü ile söz eden Ertem, “Kurum, ilk defa Ertem Başçı yönetimi ile bağımsızlığını ilan etmiştir. Kurum ilk defa Washington ve Londra’ya bağlı olmaktan çıkıp seçilmiş iktidara ve halka olan sorumluluğunu yerine getirmeye başlamıştır.” saptamasında bulundu.

 

CİHAN

ULUSLARARASI DARBE GİRİŞİMİ
 // DARBEDAR
Öyle üç beş çapulcu diye yabana atılmaması gereken bir plandır. Rahmetli Özal, pkk için, üç beş eşkıya demeseydi, 30 yıllık kan dökülmezdi. Bu girişim, ulusalcı bir terör örgütü oluşturma girişimidir. Bunların tek ve en etkili silahı, para ve mağduriyettir. Finansal ergenekon, ülke içi ve dışında, hala çok güçlüdür. Tüsiad bunların finansörüdür....
14 Eylül 2013 Cumartesi 14:31
23:45
 // M.N.A.
Cok dogru bir tesbit gezi olaylari ile darbeden medet uman alcaklara en buyuk destek chp den geldi zaten bas rolde chp kilicdaroglu misir darbesinden sonra demokrasi safece sandik degil diyordu su lafs bakarmisiniz ulan madem demokrasi sandik degil secime niye katiliyorsun fakat hukumetin yapacagi cok sey var mesala sokak olaylarinda insanlarin gerci insan olan kendi sokagini yakip yikmaz yuzunu kapatmasi maske takmasi yasak birde kamu malina zarar verene kesinlikle hapis cezasi verilmesi lazim yoksa icimizdeki bu hainler daha cok yakip yikacaklar...
13 Eylül 2013 23:45
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler