YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gezi medyası terörist diyemedi
Cumhuriyet ve Birgün gazeteleri savcının sekiz saat rehin tutan ve ardından şehit eden DHKP-C üyeleri için terörist diyemedi.
Gezi medyası terörist diyemedi
01 Nisan 2015 / 11:16 Güncelleme: 01 Nisan 2015 / 15:27

Türkiye Çağlayan Adliyesi'ndeki terör eylemi ile sarsılırken Can Dündar yönetimindeki Cumhuriyet Gazetesi de savcı Mehmet Selim Kiraz'ı şehit eden teröristleri "eylemciler" diyerek okuyucularına lanse etti. Tüm resmi açıklamalar yerine terör örgütü DHKP-C'nin açıklamasını dikkate alan Cumhuriyet gazetesi olayı çarpıttı. Savcının rehin bulunduğu odadan silah seslerinin gelmesinin ardından polisin operasyona başladığı bilgisini gizleyen Cumhuriyet, "tüm arabuluculuklar netice vermeyince polis operasyon yaptı" diyerek haberi verdi.

8 saatlik olayın akışına yer veren Cumhuriyet sürecin sonunda teröristlerin öldürüldü bilgisini verirken, "sözde" anlamına gelecek şekilde terörist ifadesini tırnak içinde okuyucularına aktarıyor.
"Gezi" eylemlerinin körükçü gazetelerinden Birgün de haberinde terörist ifadesini hiç kullamadı.

Erdoğan'a terörist diyen Can Dündar, teröristlere eylemci dedi!

Yayın yönetmenliğini Can Dündar’ın yaptığı Cumhuriyet, bugün "Karanlığa girdiğimiz gün" manşetiyle çıkarken savcının DHKP-C'li teröristlerce öldürülmesini adeta meşru bir eylemmiş gibi göstererek algı operasyonu yaptı. Cumhuriyet, haberde terörist ifadesini hiç kullanılmazken savcıyı şehit eden DHKP-C’li teröristler makul talepleri olan masum insanlar gibi sunuldu.

Erdoğan’a 'terörist' demişti

Can Dündar, 2 Mart 2014 tarihinde Tayyip Erdoğan'ın Balıkesir konuşmasında, Ankara'da yapılan ve bir kısmı ODTÜ arazisinden geçen yol için eylem yaparak çevreye zarar veren ve polise saldıran gruplar için terörist ifadesini kullanmıştı. Gençlerin şiddetten uzak drmasını isteyen Erdoğan, "CHP bunlara bizim gençler diyor. Bizim sevgili gençlerimizin elinde molotof kokteyli olmaz. Bilgisayarı, kalemi olur" demişti. Erdoğan’ın bu sözleri üzerine Can Dündar, kaleme aldığı yazısında Erdoğan’a açık bir şekilde ‘Terörist sensin’ ifadelerini kullanmıştı.

Teröristler eylemci

ODTÜ ormanında arazisi olan Can Dündar devletin başına açık açık "terörist" derken savcıyı odasında rehin alıp öldüren örgütlü katillere ise "terörist" yerine eylemci diyerek bir skandala imza attı. Gazete haberinde terör örgütünün Twitter hesabından yapılan ve açıkça yalan olduğu bilinen ifadeleri de paylaşarak örgüt propagandasına alet oldu.

İşte Gezi medyasının haberi görme tarzları;

 

SABAH

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler