YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gezi iddianamesi mahkeme tarafından iade edildi
Gezi iddianamesi mahkeme tarafından iade edildi
10 Şubat 2014 13:27
Gezi soruşturması kapsamında Mimarlar Odası İstanbul Şubesi Genel Sekreteri Mücella Yapıcı’nın da aralarında bulunduğu 26 şüpheli hakkında hazırlanan iddianame, mahkeme tarafından savcılığa iade edildi.

Mahkeme hangi şüphelinin neyle suçlandığının anlaşılmadığını belirterek iddianamedeki eksikliklerin giderilmesini istedi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen Gezi soruşturması kapsamında Taksim Dayanışma Sekretaryası ve Mimarlar Odası İstanbul Şubesi Genel Sekreteri Mücella Yapıcı’nın da aralarında bulunduğu 26 şüpheli hakkında iddianame hazırlandı. İddianame İstanbul 33. Asliye Ceza mahkemesine gönderildi.

Şüpheliler hakkında “Örgüt kurma, toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefet ve görevi yaptırmamak için direnme” suçlarından 29 yıla kadar hapis istenilen iddianame mahkeme tarafından savcılığa iade edildi. İade kararında 3 gerekçeye yer veren mahkeme iddianamedeki eksikliklerin giderilmesini talep etti.

İade kararında iddianamede bazı şüphelilerin çete suçundan cezalandırılmasını istediğini hatırlatan mahkeme “Mevcut iddianame kapsamına göre bir kısım şüphelilerin hangi kanundaki suç veya suçları örgüt kurdukları veya yönettikleri anlaşılamadığından şüphelilerin bu suçtan savunmalarının alınabilmesi amacı ile hangi kanundaki hangi suç veya suçları işlemek için örgüt kurdukları ve yönettiklerinin iddianamede açıklanması gerektiği” ifadelerine yer verdi.

Kararda, şüphelilerin memura mukavemet suçundan cezalandırılmasının istendiği hatırlatılarak, "İddianamede herhangi bir kamu görevlisinin müşteki olarak gösterilmemiş olup, hangi şüphelilerin hangi kamu görevlisine karşı cebir veya tehdit kullanılan kişinin iddianamede müşteki olarak gösterilmesi gerektiği” denildi.

Mahkemenin iade kararı ile dosya yeniden savcılığa gönderildi.

 

İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler