YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Getir teklifi çözelim
Getir teklifi çözelim
28 Eylül 2010 08:07
Erdoğan-Kılıçdaroğlu görüşmesi başörtülü öğrenciler için yeni bir umut doğurdu. Gereken adımların atılması durumunda başörtüsü sorunu 1 ile 3 hafta içinde çözülebilir

Erdoğan ve Kılıçdaroğlu buluşmasının ardından başörtüsü sorununun çözümü konusunda gereken adımların atılması halinde iki hafta içinde başörtülü gençlerin probleminin ortadan kalkacağına dair de umut ışığı doğdu. Tek maddelik bir yasa teklifiyle ilgili süreç partilerin teklifi Meclis Başkanlığı’na sunmasıyla başlıyor. Meclis Başkanı teklifi komisyona sevk ediyor. Kabulünün ardından Genel Kurul’da görüşülmesi için 2 gün geçmesi gerekiyor. Teklif çoğunluğun kabul etmesiyle Meclis’ten geçiyor. Bu da 1 Ekim’de açılacak olan Meclis’in 4 Ekim’de yasayla ilgili çalışmasını bitirip onay için Cumhurbaşkanlığına göndermesi anlamına geliyor. Köşk’ün onay için 15 günlük süresi bulunuyor. Değişikliğin anayasa teklifi olması halinde 110 imza gerekiyor ve süreçbirkaç gün uzuyor.

BU SORUNU BU HALE CHP GETİRDİ

Bakanlar Kurulu toplantısının ardından konuyla ilgili açıklama yapan Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek de, MHP’yle birlikte sorunun çözümü konusunda attıkları adımları CHP’nin engellediğini hatırlatarak, “Bu sorunu bu hale CHP getirdi. Şimdi çözüm de CHP’nin sorumluluğundadır. Adım atmaları durumunda biz destek vereceğimizi açıkladık” dedi. Görüşmeyi değerlendiren Doç. Mazhar Bağlı da, “Bu durum CHP’nin samimiyetinin testi olacak” dedi.

GETİRİN BİTİRELİM

Erdoğan ve Kılıçdaroğlu, TESK Genel Kurulu’na katılmak için geldikleri Ankara’daki Rixos Otel’in protokol odasında sürpriz bir görüşme gerçekleştirdi. Liderler, burada baörtüsü sorununun çözümünü konuştu.

BEKLEME SALONUNDA BEKLENMEDİK SOHBET

TESK Genel Kurulu’nun yapıldığı salona saat 10.22’de ilk olarak Kılıçdaroğlu geldi.  Program sarkınca Kılıçdaroğlu, Başbakan Erdoğan ve bakanların da bulunduğu protokole ayrılan bekleme salonuna alındı. İki lider burada 15 dakika görüştü. Erdoğan, Kılıçdaroğlu’na “Başörtü meselesini meydanlarda devamlı dillendirdiniz. O zaman bugünden tezi yok hemen adım atalım. Çalışmaya başlayalım” dedi. CHP lideri, “Galiba bunun için bir madde iptali gerekiyor” cevabı verince çevredeki bakanlar buna gerek olmadığını söyledi. Erdoğan da, “İptale gerek yok. İki maddelik bir değişiklik metni yeterli. Getirin bu teklifi kaldıralım bitsin” diye konuştu.

ARKADAŞLAR KONUYU BİR İNCELESİNLER

Erdoğan’ın teklifine yeşil ışık yakan Kılıçdaroğlu da, “Sözümüzün arkasındayız. Arkadaşlar bu konuyu bir çalışsınlar. Komisyon AİHM kararlarını da inceliyor” dedi. Erdoğan ise, “Bu AİHM’in konusu değil. İç meselemiz. Bu işi siyasetçiler çözecek” karşılığını verdi.

Eğitime yardımcı olurlar

Prof. Halis Ayhan (Eski YÖK Yürütme Kurulu Üyesi): Üniversitedeki öğrenciler için başörtüsü sorunu, rektörler ile YÖK’ün çözeceği bir sorundur. Siyasetçiler bu konuda adım atarsa, eğitimin önü açılmış olur. Bu uygulamanın kaldırılması için belirgin bir engel yok. Ama bu iş sadece hukuksal boyut ile olmaz, bir eğitim işidir; eğitimcilerin sorunu çözmesi daha yerindedir. Tüm öğrenciler, istedikleri kıyafetler ile eğitimlerini alıp, tamamlayabilmelidirler. (Star)

dokunmayın
 // m.ali kbaroğlu
Bize her aklınıza geldiğinizde dokunuyorsunuz bari VEKİLLERİMİZE DOKUNMAYIN...........
28 Eylül 2010 18:00
dokunulmazlıklar 2
 // kemal
Neden yargılanamayan general ve savcılara ilişkin mevcut CHP ve başkanı artık bunları içeri alın yargılayın cezalandırın demiyor. Bunu söylemekten aciz bir parti ve mensuplarına millet güvenebilir mi? TEK KELİMEYLE BU "İMKANSIZ". Bunları anlayabilen için sivrisine saz, anlayamayan veya anlamak istemeyene ise ne desek boş kardeşim. Herkes olan biteni iyi anlıyor, bizleri anlamaz bilmez sanmayın, bunu hakaret kabul ederiz....
28 Eylül 2010 10:47
dokunulmazlıklar
 // kemal
Bugün olmuş hala uyduruk bir devlet memurunu yargılayamazken nasıl olurda birisi kalkıp milletvekilliği dokunulmazlığından bahseder? Bu olacak iş mi? Sen önce askeri,hakimi,savcıyı,prof.un dokunulmazlığını kaldır bir bakalım bunlar yargılanabiliyor mu yoksa elit insanlara dokunulamayn bir ülkede milletvekilinden ne isteniyor? Bu batılıların talebi içerdeki hainlerin de işbirliği yaptığı bir fikriyat. Bu millete ve ülkeye çok zarar verir. Sonuçları vahim olabilir...
28 Eylül 2010 10:44
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler