YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Gerekirse müdahale ederiz"
"Gerekirse müdahale ederiz"
11 Şubat 2010 14:50
TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Zafer Üskül: Devlet iki görevi de yerine getiremedi

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Zafer Üskül, faili meçhul saldırılarda ölenlerin hangilerinin yaşam hakkının devlet tarafından ihlal edildiğini, hangilerinin yaşam hakkının devlet tarafından koruma altına alınmadığını söylemenin çok kolay olmadığını belirterek, ''Ama devletin bu görevlerini, her iki yönden de yerine getiremediğini söylemek mümkün'' dedi.

Üskül, faili meçhul saldırılarda ölenlerin aileleri ile görüştü.  Görüşmenin ardından açıklama yapan Üskül, ''duygusal bir karşılaşma olduğunu'' söyledi. Grubun içinde, kendisinin çok yakından tanıdığı arkadaşlarının, zaman zaman birlikte çalıştığı kişilerin, meslektaşlarının ve hocalarının yakınları olduğunu ifade eden Üskül, görüşmede, ''bir çoğu ile ilgili anılarının tazelendiğini'' belirtti.
 Zafer Üskül, şöyle konuştu:

''Sonuç olarak, bu tablo çok acı bir tablo. Hepimizin kutsal nitelemesine eklediğimiz yaşam hakkının korunması konusunda, devletimizin ne kadar etkisiz kaldığını gösteren bir tablo ile karşı karşıyaydık. Yaşam hakkının korunması konusunda, devletin iki yönlü bir görevi var. Devlet bir yandan, devlet olarak yaşam hakkını ihlal etmeyecek, bir yandan da üçüncü kişilerin yaşam hakkını ihlal etmelerini önleyecek önlemleri alacak. Bugün komisyonumuza gelen kişilerin yakınlarından hangilerinin yaşam hakkının devlet tarafından ihlal edildiğini, hangilerinin yaşam hakkının devlet tarafından koruma altına alınmadığını söylemek çok kolay değil. Çünkü, bu cinayetler aydınlatılamadı. Ama devletin bu iki yönlü görevlerini, her iki yönden de yerine getiremediğini söylemek mümkün.'' 
 
''GEREKTİĞİNDE MÜDAHALE ETMEYE DEVAM EDECEĞİZ'' 
 
Üskül, bütün bu cinayetler içinde, Hrant Dink cinayetinin tam olarak aydınlığa kavuşturulmasının, diğer cinayetlerin mağdurlarını da bir ölçüde rahatlatabileceğini ifade etti.
Bu insanların adalet duygularının zedelendiğine işaret eden Üskül, adalet duygusunun zedelenmesinden daha kötü bir şey olabileceğini düşünemediğini kaydetti. Üskül, Hrant Dink cinayetinin çözülmesi gerektiğini söyleyerek, bu konuda sorumluluğu olanların, sorumluluklarını yerine getirmesi gerektiğini ifade etti.

Üskül, bu siyasi cinayetlerin faili meçhul kalmaması için, Meclisin üzerine düşeni yapması gerektiği konusundaki talebi desteklediğini bildirdi. Bu konuda Meclis Araştırması açılması talebiyle hazırlanacak önergeyi imzalamak istediğini belirten

Üskül, İnsan Hakları İnceleme Komisyonu olarak, Hrant Dink cinayetinin aydınlatılabilmesi amacıyla gelişmeleri izlemeye ve gerektiğinde müdahale etmeye devam edeceklerini anlattı.
İçişleri Bakanlığı müfettişlerinin, Hrant Dink cinayeti ile ilgili hazırladığı raporları Bakanlıktan istediğini ifade eden Üskül, gelmesinden sonra raporları değerlendireceklerini söyledi.
AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler