YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gerçeker'e sert cevap
Gerçeker'e sert cevap
15 Temmuz 2010 09:25
Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker'in Venedik Komisyonu Genel Sekreteri Thomas Markert'in yeni anayasa paketi ile ilgili sözlerine sert cevap...

Komisyon Genel Sekreteri, "Sayın Gerçeker beni yanlış anlamış, paket hakkında detaylı bilgiyi Adalet Bakanı'ndan bizzat aldım ve Komisyon olarak paketi destekliyoruz" dedi.

Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker'in Venedik Komisyonu Genel Sekreteri Thomas Markert'in, paket hakkında yeterli bilgiye sahip olmadıklarını söylediğine yönelik ifadelerine Markert'tan sert bir cevap geldi. Gerçeker ve beraberindeki yargı üyelerinin Strasbourg'da paketi şikayet ettiği de ortaya çıktı.

Markert, Gerçeker ile aralarında geçen görüşmeye ilişkin Bugün gazetesine yaptığı değerlendirmede, "Sayın Gerçeker beni yanlış anlamış, ben paket hakkında detaylı bilgiyi Adalet Bakanı'ndan bizzat aldım ve Venedik Komisyonu olarak paketi destekliyoruz. Gerçeker ve bazı Türk yargıçlarıyla Strasbourg'da bir eğitim konferansında biraraya geldik. Gerçeker'e ne direkt olarak ne de ima yoluyla paket hakkında yeterli bilgim olmadığını söylemedim. Söylediğim tek şey, Türk Hükümeti'nin paketi hazırlarken resmen görüş talebinde bulunmadığıdır, ama paket hakkında yeterli bilgiye sahibiz ve destekliyoruz. Ayrıca görüşme çok gergin geçti. Gerçeker pakete son derece düşmanca bir tavır içindeydi, ben paket hakkında görüşlerimi açıkladığımda anayasa değişikliklerini sert bir şekilde eleştirdi" dedi.

BUGÜN’LE KONUŞMUŞTU

Markert, gazetemize verdiği röportajda da anayasa değişikliklerini düzenleyen pakete ilişkin, "Pakete baktığımızda, Venedik Komisyonu'nun benzer konularda diğer ülkelerle almış olduğu pozisyonlara çok uygun olduğunu gördük. Genel olarak, Venedik Komisyonu'nun yapılmasını tavsiye edeceği konularla uyum içerisinde" demişti.

Markert, Anayasa Mahkemesi'nin yaptığı incelemeye ilişkin de "Parlamento tarafından kabul edilen anayasa değişikliklerinde mahkemenin esas bakımından incelemesini gerektirecek bir durum görmek mümkün değil. Anayasanın değişmez kabul edilen ilk 3 maddesi ile bu reformlar uyumlu. Zaten ilk 3 madde kuvvetler ayrılığı prensibi üzerinde duruyor. Kuvvetler ayrılığının değişik şekillerde uygulamalarını Avrupa'da görmek mümkün ve anayasanın bu maddelerini kullanarak 'hiçbir şeyi değiştiremezsin' demek doğru değil" uyarısında bulunmuştu.

Markert, Gerçeker'in görüşlerinin aksine paketin bir bütün halinde referanduma sunulmasının da Venedik Komisyonu görüşlerine aykırı olmadığını belirterek, "Bana göre 26 maddelik değişikliği teker teker insanlara 'evet' veya 'hayır' demesi için teklif etmek doğru değil. Bunun ayrıca şöyle bir sıkıntısı da var: Birbiriyle bağlantılı olan maddeler konusunda seçmenlerin kafasını da karıştırabilir. Venedik Komisyonu açısından bu konuda 2 yaklaşım var. Birincisi bu değişikliklerin 'kapsamlı bir değişiklik' olarak kabul edilerek paket halinde referanduma sunulması. Bir diğer yaklaşım ise birbiriyle ilgili maddelerin tek başlık halinde toplanarak referanduma götürülmesi" görüşünü dile getirmişti. (Bugün)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler