YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gerçeker'den Oktay açıklaması
Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, eski Adalet Bakanı Seyfi Oktay'ın yargıdaki atama skandalıyla ilgili olarak konuştu. Gerçeker, "Hukuki olarak ne yapılması gerekiyorsa yapılacaktır" dedi...
Gerçeker'den Oktay açıklaması
09 Haziran 2010 / 15:21 Güncelleme: 09 Haziran 2010 / 15:22

Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, eski Adalet Bakanı Seyfi Oktay'ın yargıdaki atama skandalıyla ilgili olarak, "Hukuki olarak ne yapılması gerekiyorsa yapılacaktır." dedi.

Uluslararası Bilişim Hukuku Kurultayı (UBHK)'na katılan Gerçeker, Oktay'ın yargı atamalarına müdahalesiyle ilgili sorulara, "Bunlar hukuki sorunlar. Bu konuda hukuki olarak ne yapılması gerekiyorsa yapılır. Şu anda gelişmeleri tam olarak bilemiyorum. Basında çıkan haberler var. Nedir, ne değildir, bunları şu an tam olarak bilemiyoruz. Elbette bunları değerlendireceğiz. Biz Yargıtay'la ilgili olan, hukukla ve adaletle ilgili olan her şeyi değerlendiririz. Değerlendirmek durumundayız. Ayaküstü bu konularda bir şey söylemek yanlış olur." diye cevap verdi.

Yargıtay Başkanı Gerçeker, kurultayın açılışında yaptığı konuşmada ise adli tıptaki birimlerin son zamanlarda ortaya çıkan ihtiyaçları karşılayabilecek durumda olmadığını kaydetti. Gerçeker, 2659 sayılı kanunla Adli Tıp Kurumu'nun kurulduğunu hatırlatarak, "Kanunda bu düzenlemenin amacı, adalet işlerinde bilirkişilik yapmak olarak tanımlanmıştır. Adalet işleri kavramının içeriği çok geniş olup bu düzenleme gereğince Adli Tıp Kurumu'nun her alanda bilirkişilik yapabilme yetkisine sahip olması gerekir. Bilim ve teknolojideki gelişmeler sonucunda özellikle adli bilişim alanındaki ihtiyaçlar dikkate alındığında, bilirkişilik müessesesine daha fazla ihtiyaç duyulmaktadır." şeklinde konuştu.

İnsanın olduğu sosyal ortamda suçla da kaçınılmaz bir olgu olarak karşılaşıldığını kaydeden Hasan Gerçeker, günümüzde çok gelişmiş teknolojilerin, sayısız suç işleme fırsatı verdiğini dile getirdi. Gerçeker, "Bu nedenle yasa koyucu ve uygulayıcıların bu gelişmelerden zamanında haberdar olması, gerekli yasal düzenlemelerin yapılması, uygulama alanında buna yönelik içtihatların oluşturulup geliştirilmesi ve bu gelişmelerin kesintisiz olarak sürdürülmesi büyük önem taşımaktadır." dedi. (Cihan)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler