YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gerçeker'den jet cevap
Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, hükümet üyelerinin Yargıtay'a yönelik eleştirilerine cevap verdi. Gerçeker, 'Bunlar kolay değil, söylenmek ve söylemek kolay. Gelsinler verelim dosyaları iki günde bitirsinler o zaman.' dedi.
Gerçeker'den jet cevap
07 Ocak 2011 / 01:50 Güncelleme: 07 Ocak 2011 / 07:57

Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, AK Parti Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ'ın Yargıtaya yönelik açıklamalarına ilişkin, ''Bunlar kolay değil, söylenmek ve söylemek kolay. Gelsinler verelim dosyaları iki günde bitirsinler o zaman. Gayet güzel olur biz de rahatlarız'' dedi.

Gerçeker, Yargıtay'a girişinde gazetecilerin Yargıtayda bekleyen dosyalara ve tahliyelere ilişkin sorularını yanıtladı.

AK Parti Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ'ın ''Yargıtay isterse tahliyelerle ilgili dosyaları bir saat içinde görüşüp karara bağlayabilirdi'' açıklamasında bulunduğunun hatırlatılması üzerine Gerçeker, ''Olur, olur. Gönderelim onlara dosyaları bağlasınlar iki saatte nasıl bağlayabiliyorlarsa?'' diye konuştu.

Son günlerde yargıdaki iş yükünü dile getirmekten bıktığını bildiren Gerçeker, siyasilerin yaptığı açıklamaların çok talihsiz ve yersiz olduğunu söyledi. Gerçeker, ''Bir dosyanın nasıl karara bağlanacağını bunlar bilmiyorlar, yapmadıkları için bu işi kolay sanıyorlar. Bir dosya 84 klasör, içinde onlarca sanık var, 40 bin belge var. Bunlar nasıl incelenecek, incelenmeden nasıl karar verilecek? Duruşma için gün veriyorsunuz, tebliğnameler tebliğ için sanıklara gönderiliyor mutlaka. Bunlar yasal zorunluluk. Bunların hepsi bir zaman istiyor. Bu koşulları yerine getirmeden karar vermek mümkün mü? Bunlar ezbere söylenen sözler'' ifadesini kullandı.

Gerçeker, bir gazetecinin ''İlhan Cihaner davası ve Ergenekon hakimlerine ilişkin davalarda Yargıtayın kısa sürede karar verdiği'' yönünde de açıklamaların olduğunu belirtmesi üzerine de ''Bunlar beni ilgilendirmez. O sözler politikacı ağzı ile söylenmiş sözler'' yanıtını verdi.

Yargıtayda ele alınmamış bir tek tutuklu dosyası bulunmadığını, tutuklu dosyalarına öncelik verilerek tek tek incelendiğini belirten Gerçeker, eleştiri konusu olan dosyaların dairelerine bir iki ay önce geldiğini ve duruşma yapılacak dosyalar olduğunu söyledi.

Gerçeker, ''Söylenenler Yargıtaya yüklenmek için söyleniyorsa istedikleri kadar söylesinler. Ben arkadaşlarımın özverili çalışmalarını, fedakarca çalışmalarını gözümle görüyorum. Yanlış bir şey olsa ilk başta ben söylerim bunu'' dedi.

Yargıtay dairelerinin elinde her türlü suçtan dosyaların bulunduğunu, bunları incelemenin de kolay olmadığına işaret eden Gerçeker, ''Bunlar kolay değil, söylenmek ve söylemek kolay. Gelsinler verelim dosyaları iki günde bitirsinler o zaman. Gayet güzel olur biz de rahatlarız'' diye konuştu. AA

siyaset hasreti...
 // ibrahim çelikoğlu
Gerçeker rolleri değişelim diyor.İstifa etsin ve bir parti kursun bakalım;Kaç kişi oyunu veriyor?.....
07 Ocak 2011 11:26
Tabi hep öyledir
 // Hasan
Kendi yandaşlarınızı ve tabiki fikren yakın olanları kollamak pahasına hukuku işletmeyenler siz değil misiniz? Dolayısıyla davalar uzuyor ve zaman aşımından serbest kalınıyor. Bunlar ucuz ve basit kaçamak yollar. Sizler görevlerinizi gerektiği gibi yerine getirmeyen tarafgir hakim ve savcılar olarak zaten amaçladığınız şeyleri yapıyorsunuz. Tarih boyunca daha kötü davalarda vardı ama herhalde bizdeki gibi her davası yıllar süren başak bir ülke yok....
06 Ocak 2011 21:29
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler