YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gerçeker Trabzon'dan konuştu
Trabzon Cumhuriyet Başsavcısı Gökhan Karaburun'u ziyaret eden Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker Trabzon'da önemli açıklamarda bulundu... Anayasa değişikliği ile ilgili konuşan Gerçeker, "Bizim savunduğumuz şey belli" dedi...
Gerçeker Trabzon'dan konuştu
07 Mayıs 2010 / 15:10 Güncelleme: 07 Mayıs 2010 / 15:16

Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, ''Biz toplum için en büyük teminat olan yargı bağımsızlığı için doğru bildiğimiz, doğru olduğuna inandığımız şeyleri söylemeye devam edeceğiz'' dedi.

Gerçeker, Trabzon Cumhuriyet Başsavcısı Gökhan Karaburun'u ziyareti sırasında yaptığı konuşmada, kente çok güzel bir amaçla geldiklerini belirterek, ''Yıllardan beri sürdürdüğümüz, değerli büyüklerimizin, meslektaşlarımızın başlatmış olduğu hatıra ormanları çalışmalarımız var. Bu çalışma kapsamında Bayburt'ta da bu hizmeti sürdürmek amacıyla geldik'' diye konuştu.

Güncel konulara fazla değinmek istemediğini ifade eden Gerçeker, ''Sadece şu kadarını söyleyeyim: Biz her zaman demokratik hukuk devleti olmanın, hukukun üstünlüğü ilkesinin gereği olan kuvvetler ayrılığı ilkesinin, yargı bağımsızlığı ilkesinin kendimiz için de değil bu toplum için çok gerekli ilkeler olduğunu savunduk. Bugün de bunu savunuyoruz'' dedi.

Gerçeker, demokratik ve anayasal bir sürecin işlediğini vurgulayarak, şunları söyledi:

''Sonuçta ne olur, bilmiyoruz, ama bütün toplum olarak bu sürecin sonunda ortaya çıkacak duruma herkesin saygı gösterme zorunluluğu vardır. Biz toplum için en büyük teminat olan yargı bağımsızlığı için doğru bildiğimiz, doğru olduğuna inandığımız şeyleri söylemeye devam edeceğiz. Bunun dışında bir şey söylemek istemiyorum.'' 

''ÇEKİNCELERİMİZ HALEN DEVAM EDİYOR''

Gerçeker, bir gazetecinin, ''Anayasa paketi referanduma giderse ne olur'' sorusu üzerine, ''Bu olay halkın iradesidir. Herkesin saygı duyması gerekir. Sonuçta bu bir iradedir, kimsenin söyleyecek bir şeyi olamaz. Buradan çıkacak sonucu elbette ki herkes saygıyla karşılayacak'' dedi.

Yargıtay Başkanı Gerçeker, bir gazetecinin, ''Daha önceki beyanlarınızda, 'yürütme yargıya müdahale ediyor' diye söylemleriniz vardı, bu konudaki düşüncelerimizde bir değişiklik var mı'' sorusunu, ''Bizim görüşlerimiz, söylediklerimiz belli. Gelinen nokta da bizim ortaya koyduğumuz görüşler doğrultusunda olmadığına göre, elbette ki o çekincelerimiz halen devam ediyor, onda bir kuşku yok'' diye yanıtladı.

Bir gazetecinin, ''Ankara'da yaptığınız bir konuşmada, 'yargı bağımsızlığı yok edilmek isteniyor' şeklinde açıklamalarda bulundunuz'' sorusu üzerine ise ''O konulara burada girmek istemiyorum. Çok değişik, güzel bir amaç için buraya geldik. O atmosferi ve havayı da fazla bozmak istemiyorum'' diye konuştu.

Gerçeker, ''Anayasa paketi Cumhurbaşkanı'na gittiğinde Sayın Cumhurbaşkanının alacağı tavır konusunda bir netlik yok. Bu konuda sizin Sayın Cumhurbaşkanına bir öneriniz olacak mı'' sorusunu ise şu şekilde cevaplandırdı:

''Bu düşüncelerimizi kamuoyuna olduğu gibi Sayın Cumhurbaşkanı'na da Sayın Başbakan'a da hükümet üyelerine de hep aktardık. Bunlar bilinmeyen şeyler değil. Bundan sonraki aşama, tamamen Cumhurbaşkanı'nın kendi takdirindedir. Demokratik bir sistemde yetkisini, sorumluluğunu kullanan herkesin, bu yetkisini ve sorumluluğu kullanmasına, ne şekilde kullanırsa kullansın, herkesin saygı gösterme zorunluluğu vardır.'' 
 
GERÇEKER, TRABZONSPOR'U KUTLADI

Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, daha sonra Trabzon Valisi Recep Kızılcık'ı makamında ziyaret etti. Şeref Defteri'ni imzalayan Gerçeker, burada yaptığı konuşmada, Ziraat Türkiye Kupası'nı kazanmasından dolayı Trabzonspor'u kutladı.

Ziyaret, Gerçeker ve Vali Kızılcık'ın birbirlerine çeşitli hediyeler vermelerinin ardından, basına kapalı olarak devam etti.

YARGITAYDAN REFERANDUM SONUCUNA YEŞİL IŞIK !
 // ABDULLAH
Bunlar için eski hali kalsa çok daha iyi olurdu lakin yasa halk referandumunda onaylanır geçerse yapacak hiçbir şey olmayacağını saygı duyacaklarını söylüyorlar, bizde çıkacak yasaya ve onu uygulayacaklara saygı duyarız....
07 Mayıs 2010 17:00
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler