YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gensoru önergesinin gündeme alınması kabul edilmed
Gensoru önergesinin gündeme alınması kabul edilmed
Gensoru önergesinin gündeme alınması kabul edilmed
29 Nisan 2008 / 20:45 Güncelleme: 00 0000 / 00:00


MHP milletvekilleri tarafından Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker hakkında verilen gensoru önergesinin gündeme alınması TBMM Genel Kurulunda reddedildi.MHP'nin Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker hakkında verdiği gensoru önergesinin gündeme alınması, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilmedi. Tarım ve Köyişleri Bakanı Eker, Türk tarımının dimdik ayakta olduğunu söyledi.


TBMM Genel Kurulu, MHP'nin "tarım politikalarında görev ve sorumluluklarını yerine getirmeyerek, devleti zarara uğrattığı" iddiasıyla Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker hakkında verdiği gensoru önergesinin gündeme alınıp alınmamasını görüştü. Gensoru önergesinin görüşmelerine Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da katıldı. Önergenin Genel Kurul'daki görüşmelerinde bir konuşma yapan Eker, dünyada son bir iki yıl içinde bazı gelişmeler olduğuna işaret ederek, petrol fiyatlarının 23 dolardan 120 dolara çıktığını ifade etti.


Bunun dünyada tarımsal üretim potansiyeli olan birçok ülkenin pozisyonunu gözden geçirmesine ve enerji tarımı yoluyla petrol masraflarını azaltmaya karar vermesine yol açtığını belirten Eker, gelişmelerin dünyada önemli bir pozisyon değişikliğini getirdiğini kaydetti. Dünyada 2006-2007 üretimi karşılaştırıldığında ne buğdayda, ne pirinçte, ne arpada, ne de mısırda bir verim düşüklüğü olmadığına işaret eden Eker, 2006 yılında 593 milyon ton olan dünya buğday üretiminin 2007 yılında 604 bin tona yükseldiğini kaydetti.


Dünya pirinç üretiminin 418 milyon tondan 422 milyon tona çıktığını ifade eden Bakan Eker, buna rağmen talep artışının hareketlenmelere sebep olduğunu ve mevcut stoklardan tüketimin arttığını söyledi.


Türkiye'de 2006 yılında 20 milyon ton buğday, 4 milyon ton mısır, 9.6 milyon ton arpa ve 700 bin ton da çeltik üretildiğini hatırlatan Eker, yaşanan olağanüstü kuraklık nedeniyle buğday üretiminde yüzde 14'lük bir düşüş, mısırda yüzde 8'lik bir düşüş, çeltikte de 650 bin ton ile yaklaşık yüzde 7'lik bir düşüşün meydana geldiğini belirtti.


Dünyada bu gelişmelerin buğdayda yüzde 130, arpada yüzde 57, mısırda yüzde 50, pirinçte yüzde 100 oranında fiyat artışına sebep olduğuna dikkat çeken Eker, Türkiye'de ise yaşanan kuraklığa rağmen ekmeklik buğdayın fiyatının yüzde 40, arpa fiyatının yüzde 25, mısır fiyatının 17, pirinç fiyatının ise yüzde 78 oranında arttığını anlattı.


Bakan Eker, alınan bir takım tedbirlerle ülkenin ihtiyacını giderecek kadar mal bulunmasını temin ettiklerini söyleyerek, "Hububat açısından Haziran-Temmuz ayına yani hasat sezonuna, pirinç açısından da Eylül ayına Türkiye'yi rahatlıkla yetiştirecek kadar Türkiye'nin ambarlarında, stoklarında pirinç de, hububat da bulunmaktadır. Bu konuda ne dün, ne bugün, ne önceki gün bir problem yaşamadık. Onun için perakende fiyat artışlarındaki sorunu biz yatay bir sorun olarak gördük. Çünkü Türkiye'de böyle bir fiyat artışını gerektirecek bir arz eksikliği kesinlikle olmadı. Onun için biz buna spekülatif maksatlıdır dedik" diye konuştu.


Piyasada yaptırdıkları araştırmaya göre bugün itibariyle pirinç fiyatının geçen haftalardaki 2.9 YTL'den 2 YTL'ye düştüğünü ifade eden Eker, fiyatların düşme seyrinde olduğunu, bunun da ortaya attıkları görüşü doğruladığını söyledi. Eker, "Eğer AK Parti hükümetine pirinçle ilgili bir şey söylenecekse, tarihin şeref sayfasında Türk siyaseti için AK Parti'ye bir sayfa ayrılır. Denir ki AK Parti hükümeti pirinç üretimini Türkiye'de 360 bin tondan 700 bin tona çıkardı. İki katına çıkardı. Tarih bunu yazacak" dedi.


Söz konusu tarım olduğunda insanların çok rahatlıkla derleme, sağdan soldan duyulmuş rakamlarla konuşabildiklerini ifade eden Eker, 2002 tarihinde kaldırılan desteklerle ilgili Bakanlar Kurulu kararında, gensorunun altında imzası olanların imzası bulunduğuna işaret etti. 2002 yılında Türk tarım sektörünün gayri safi üretim değerinin sadece 23.7 milyar dolar olduğunu belirten Eker, şöyle konuştu:


"Biraz önce arkadaşlar dediler ki tarım öldü, bitti, çöktü. Ne ölen var, ne çöken var. Türk tarımı dimdik ayakta. AK Parti hükümetinin hizmetleriyle çok daha ileri bir noktaya gidecek. 2007 yılında Türk tarım sektörünün gayri safi üretim değeri 50.7 milyar dolara çıktı. Tarımda kişi başına gelir 2002'de bin dolardı, 2007'de 2 bin 433 dolara çıktı. Biz Türk çiftçisinin borçlarını sildik. 765 bin çiftçinin 2.7 katrilyon değerindeki borcunun 1.5 katrilyonunu sildik, geriye kalanını da yapılandırdık. Türk çiftçisi artık aldığı kredinin borcunu tıkır tıkır ödüyor. Demek ki ödeme gücü var."


Eker'in konuşmasının ardından MHP'nin Eker hakkında verdiği gensoru önergesinin gündeme alınıp alınmaması TBMM Genel Kurulu'nda oylandı. Genel Kurul, gensoru önergesinin gündeme alınmasını kabul etmedi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler