YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
General Joseph Votel kimdir?
General Joseph Votel kimdir?
30 Temmuz 2016 10:00
Erdoğan dünkü konuşmasında ABD'li generale Haddini bil diyerek uyarıda bulundu. Erdoğan'ın haddini bil dediği general kimdir? Joseph Votel, darbecileri savunmuştu. Erdoğan Joseph Votel'e sert tepki gösterdi. ABD'li Joseph Votel kimdir?

Joseph Votel, ABD'nin önde gelen generallerinden. Türkiye, Joseph Votel'i 15 Temmuz'da darbe yapan generallere sahip çıkan açıklamasıyla tanıdı. Joseph Votel, ismi bu dakikadan itibaren Türkiye'nin gündemine oturdu ve cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dikkatinden kaçmadı. Joseph Votel,e cumhurbaşkanı Erdoğan öyle bir yanıt verdiki... Erdoğan, Joseph Votel'e "sen kim oluyorsun haddini bil' dedi. Joseph Votel, Erdoğan'ın bu çıkışının ardından geri adım attı. Joseph Votel kimdir? General Joseph Votel,​ ABD Merkez Kuvvetler Komutanı (CENTCOM)'dır.  Joseph Votel , YPG'ye olan yakınlıkları ve YPG'yi ziyaretleriyle de biliniyor. 

Senato’nun da onaylaması kaydıyla, Kara Kuvvetleri Komutanı General Joseph Vottel, 15 Ocak 2016 itibariyle ABD Ordusunun ordular arası muhrip komutanlıklarından biri olan Central Command’ın başına getirildi.

General Votel, daha önce Fort Bragg’ta konuşlu özel harekat birleşik komutanlığının (Joint Special Operations Command) başındaydı. O dönemde Başkan Obama tarafından dünyada gerçekleştirilen suikastlarla ilgili olarak görevlendirilmişti.

Pentagon’un IŞİD karşısında yeni bir strateji belirlediği ve Afganistan’a 3 000 asker ve Irak’a 200 komando daha göndermeyi kararlaştırdığı bir süreçte CentCom’un yönetimini üstleniyor. 2016’nın ilk yarıyılında, daha sonra Suriye Arap Cumhuriyetine geri verilip verilmeyeceğini bilmediğimiz, Suriye’deki Rakka kentini IŞİD’in elinden geri alması gerekiyor.

DARBECİLER MÜTTEFİKİMİZDİ"

Colorado eyaletinde gerçekleşen bir programda konuşan Votel, darbe girişimi sonrası tutuklanan darbeci generallerin, "ABD ordusunun yakın müttefikleri" olduğunu ifade etti.

ABD'li üst düzey general, "Birçok Türk liderle ve özellikle askeri liderlerle ilişkilerimiz var. Gelecekteki ilişkilerimiz adına endişeleniyorum" yorumunu yaptı.

ERDOĞAN'DAN SERT TEPKİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, darbeci askerlerin yoğun saldırılarına maruz kalan Gölbaşı Özel Harekat binasını ziyaret etti. Polislere hitap eden Erdoğan, darbe girişiminde bulunan cuntacılar için 'müttefiklerimiz' diyen ABD'li komutan Votel'e sert tepki gösterdi. "Sen kimsin, bir defa haddini bileceksin" diyen Cumhurbaşkanı, teröristbaşı Gülen'in ABD tarafından beslendiğini de hatırlatarak, "Bu açıklamalarla da kendinizi açığa çıkarıyorsunuz" ifadelerini kullandı.

ABD'Lİ KOMUTAN GERİ ADIM ATTI: DARBEYLE BİR ALAKAM YOK

Bunun üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Haddini bil" tepkisiyle karşılaşan ABD'li komutan Votel, geri adım atarak yeni bir açıklamada bulundu:  "Türkiye'deki darbe girişimiyle herhangi bir alakam yok"

Votel, ayrıca Türkiye'nin yıllardır "hayati bir ortak" olduğunu söyledi ve IŞİD'e karşı ortaklığa devam etmeyi beklediklerini vurguladı.

 

 

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler