YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
General dostlarım var demişti
General dostlarım var demişti
General dostlarım var demişti
14 Haziran 2008 / 15:18 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Anayasa Mahkemesi Başkan Vekili Osman Paksüt'ün, üniversitede başörtüsü özgürlüğüyle ilgili düzenleme ve AK Parti'nin kapatılma davası sürecinde Kara Kuvvetleri Komutanı İlker Başbuğ'la yaptığı gizli görüşmeyi yalanladığı ortaya çıktı.


Hürriyet Gazetesi Ankara Bürosu Temsilcisi Enes Berberoğlu, Paksüt'ün görüşmeyi kesin dille yalanladığını yazdı. Berberoğlu, 'Neden hep Paksüt' başlıklı yazısında "Başbuğ görüşmesini Hürriyet olarak biz de duyduk ve önceki gece Paksüt'e iki kez sorduk, kesin dille yalanladı." bilgisine yer verdi.


Gizli görüşmenin Taraf'ta yayınlanmasının ardından Tenis Kulübü'nde gazetecilere açıklama yapan Osman Paksüt, Anayasa Mahkemesi üyeliğine seçildikten sonra Orgeneral Başbuğ'la 2 veya 3 kez görüştüğünü söyledi.


Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na atanmasının ardından Başbuğ'a tebrik ziyaretinde bulunduğunu anlatan Paksüt, "İkinci görüşmeyi hatırlamıyorum. Üçüncüsü TSK'nın Irak'ın kuzeyine başlattığı harekâtın bitirilmesinden birkaç gün sonra gerçekleşti. Bölgesel Kürt yönetimi ve bölgedeki deneyimlerimi paylaşmak suretiyle bir görüşme oldu." dedi.


İlker Başbuğ da "Ziyaret talebi ve ziyaretin amacı; Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Irak'ın kuzeyine Şubat 2008'de icra ettiği harekata ilişkin kutlamalarına iletilmesi ile sınırlı kalmıştır. Bunun dışındaki yorumlar gerçekle bağdaşmamaktadır.'' sözleriyle görüşmeyi doğruladı. Gizli görüşmenin doğruluğu hakkında Osman Paksüt'ü aradıklarını belirten Enes Berberoğlu ise görüşmenin önce yalanlandığını şu şekilde belirtti:


"Başbuğ görüşmesini Hürriyet olarak biz de duyduk ve önceki gece Paksüt'e iki kez sorduk, kesin dille yalanladı. Merak ettim, neden kendisini arayan muhabire, 'Paşa benim yakın dostumdur. Hep görüşürüm, ne gariplik var bunda?' diyemedi de ertesi günkü imalı haberlere geçit verdi acaba? Yargıçların kararlarıyla konuşmaları esastır. Ama daha önemlisi, tam doğruyu söylemeleridir."


ALTAN HABER KAYNAĞIMIZ GENELKURMAY'DAN Öte yandan Paksüt-Başbuğ görüşmesini manşetinden duyuran Taraf gazetesinden haber kaynağına dair bir açıklama geldi.


Mehmet Altan, Paksüt-Başbuğ görüşmesine dair ayrıntıları Genelkurmay'dan aldığını yineledi. Altan köşesinden şöyle seslendi.


'Haber kaynaklarımız, dün de söylediğimiz gibi, Genelkurmay'ın içinden.


Sanıyorum sadece bu gerçek bile tek başına bir "mesaj" içeriyor bu tür "buluşmalara" meraklı olanlara.


Bu işlerden hoşlanmayan birileri var devletin içinde.


Hukuksuzluğu durdurmak isteyen birileri.


Hukuk dışına çıkılmasının devleti ne hale getirdiğini gören ve buranın gerçek bir hukuk devleti olmasını isteyen birileri.


Ve, kararlı gözüküyorlar.


Hukuksuzluk çökertti bu ülkeyi.


Devletin içinden çeteler çıktı.


Yargının en "yüce" zirveleri yasaları çiğneyip toplumu güvencesiz bıraktı.


Avrupa'nın en fakir ülkesi olarak kaldık.


Hukuka ve demokrasiye saygı gösteren ülkeler dörtnala zenginliğe doğru giderken biz hâlâ yoksulluklarla boğuşuyoruz.


Bunlar da kendilerini milyonlarca insandan "daha akıllı ve daha vatansever" sanan bir avuç devlet görevlisi yüzünden oluyor. Artık biraz abartıyorlar.


Üstelik kendi meslektaşlarını da utandırmaya başladılar.


Çünkü onlar oyunu kaybettiklerini kabul etmeyerek mızıkçılık yapıyorlar.


Böyle "buluşmalara" düşkün olanlar artık gerçeği görmeli, bu iş bitti.


Bu ülke bunlara artık izin vermeyecek.


Vazgeçin.


Yasalara uymak sandığınız kadar zor değil.


Yasalara uyun.


Böylece "unutmak zorunda" kalacağınız buluşmalardan da kurtulursunuz.'


İLGİLİ HABERLER


'İzlenme olayının bir kuruntu olmadığı açık'


 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler