YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Genelkurmay'la hükümetten farklı çalışma
Hükümet, askerlik süresinin uzun dönem 9 ay, kısa dönem 4 aya indirilmesini öngören çalışma başlattı. Bu durumda silah altında bulunan askerlerin erken terhis olma ihtimali var. Terhislerle doğan açığın ise bedelli askerlik formülüyle giderilmesi düşünülü
Genelkurmay'la hükümetten farklı çalışma
05 Ekim 2010 / 09:01 Güncelleme: 05 Ekim 2010 / 09:08

Genelkurmay Başkanlığı'nın tek tip askerlik çalışmasına karşın, hükümet de yeni bir askerlik süresiyle ilgili çalışmada bulunuyor. Genelkurmay Başkanlığı'nın askerlik yükümlülüğü gelen her gencin 12 ya da 9 ay gibi, "Tektip" askerlik yapmasına yönelik çalışması hükümet kanadında sıcak karşılanmadı. Konu üzerinde Genelkurmay başkanlığı çalışmasını sürdürmesine rağmen, hükümetin de askerlik süresi ve şekliyle ilgili olarak çalışma içinde olduğu öğrenildi.

Bu çalışmaya göre, şu anda yürürlükte olan okuma yazma bilmeyen kişiler ile lise mezunu veya iki yıllık yüksekokul mezunlarına kadar olanlar 15 aylık zorunlu askerlik süresi 9 aya indirilecek. 4 yıllık üniversite mezunu olan kısa dönem er-erbaş olarak askerlik yapanların süresinin de 6 aydan 4 aya indirilmesi planlanıyor. Hükümetin çalışmasında da yedeksubaylık bulunmuyor. Ancak üniversite mezunları için kısa dönem uygulama hakkı devam edecek.

ÇELİK: HAKKANİYETE UYMAZ

Konuyla iligili açıklama yapan Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, Genelkurmay başkanlığının yaptığı tek tip çalışmasının hakkaniyete uymadığını, iki üniversite bitirip doktora yapan biriyle ilkokul mezunlarının aynı şekilde askerlik yapmasının doğru olmadığını dile getirdi. Bu nedenle hükümetin askerlik süresiyle ilgili yeni bir çalışma yaptığını belirten Çelik, bu çalışmanın genelkurmayın yaptığı çalışmadan münferit olduğu ve yeni bir süre ve şekli kapsadığını da söyledi.

ERKEN TERHİSLER BEKLENİYOR

Henüz tasarı haline gelmeyen, ancak çalışma halinde olduğu 9 ya da 12 aylık tek tip askerlik kararının çıkmasıyla birlikte erken terhisler de söz konusu olacak. Yapılan çalışmada süre 9 aya indirildiğinde 250 bin askerin, 12 aya indirildiğinde de 100 bin askerin erken terhisi sözkonusu. Ancak Genelkurmay başkanlığının çalışmasında askerlik süresinin değişmesiyle birlikte silah altındakilerin bu durumdan etkilenmemesi ve yeni askere alınanların yeni düzenleme ile silah altına alınmasını istiyor. Böylece asker açığının oluşmamasının sağlanacağı Genelkurmay başkanlığı tarafından dile getiriliyor.

AÇIK, BEDELLİ İLE KAPATILABİLİR

Hükümetin yaptığı çalışma hayata geçerse de silah altında bulunan askerlerin faydalanıp faydalanmaması da ayrı bir tartışma konusu olarak ortaya çıkıyor. Askerlik süresinin zorunlu olarak 9 ay, kısa dönem olarak 4 aya indirilmesini öngören hükümet çalışması gerçekleşirse, genelkurmay başkanlığının silah altındakilerin bu çalışmadan faydalanmasını istemeyeceği belirtildi. Buna rağmen hükümetin erken terhislerle doğması beklenen 250 bin kişilik açığın da bedelli askerlik ile kapatılması yönünde görüş hakim. Böylece Erdoğan'ın halkoylaması mitinglerinde söz verdiği bedelli askerlik beklentisi içinde olanlara karşı da bu sözü yerine getirmesi imkanı da sağlanmış olacak. 2 ya da 3 celp halinde bedelli olarak askere alınacak yükümlüler, asker açığını da kapamış olacak. Bedelli askerlik bekleyenlerin sayısı da 200 bin civarında olduğu hesap ediliyor. Başbakan Erdoğan meclis resepsiyonunda, asker kanadından konuyla ilgili olarak brifing alacağını belirterek, "Brifingden sonra konuyla ilgili kararımızı vereceğiz. Daha konuyla ilgili çalışmaları bile görmüş değiliz, bilmiyoruz. Dolayısıyla herhangi birşeyi bilmeden karar vermek yanlış olur" ifadesini kullanmıştı. (Yeni Şafak)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler