YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Genelkurmay'la da görüş alış verişimiz olacak
İçişleri Bakanı Beşir Atalay, “Demokratik Açılım” çerçevesinde Genelkurmay'la da görüşeceklerini söyledi
Genelkurmay'la da görüş alış verişimiz olacak
19 Ağustos 2009 / 07:30 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, “Demokratik Açılım” çerçevesinde Genelkurmay’la da görüş alış verişinde bulunacağını ifade ederek, “Kamu kurumlarımızın hepsiyle bizim bu süreçte görüşmelerimiz var” dedi.

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, AKP Genel Merkezinde bazı milletvekilleriyle "demokratik açılım" konusunda yaptığı toplantının ardından buradan ayrılırken gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bakan Atalay, "demokratik açılım" çalışmalarıyla ilgili Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın oluşturduğu bir çalışma grubu bulunduğunu ve bu çerçevede bu çalışma grubuna bilgi verdiğini kaydetti.

Atalay, yürütülen çalışmada bugüne kadar gelinen safha, yaptığı temaslar ve düşündüklerine ilişkin gruba bilgi verdiğini, grup üyelerinin de görüşlerini aldığını ifade etti. Atalay, "Bu grubun şöyle de bir özelliği var; bizim bu konuyla ilgili medyayla da ilişkisini sürdürecekler, burada çalışmalar yapacaklar, partimiz adına belki açıklamalar yapacaklar veya değişik programlara katılabilecekler, bu arkadaşlarımızın böyle bir fonksiyonları olacak" dedi.

Atalay, gazetecilerin "MGK toplantısı dışında Genelkurmay'la bir temasınız olacak mı?" sorusuna, "Her zaman var. Kamu kurumlarımızın hepsiyle bizim bu süreçte görüşmelerimiz var" yanıtını verdi.

Bir gazetecinin "Yeni öneriler aldınız mı? Yeni görüşmeler yapacak mısınız?" sorusuna da Atalay, "Zaten devam ediyor programımız. Cuma günü görüşmelerim var. Görüşmediğim bazı çevreler var, onları da tamamlayacağım. Görüşemediğimiz bazı sendikalar, STK'lar var. Randevular alındı. Cuma günü Ankara'da görüşmelerimiz var" dedi.

"Başbakan Erdoğan'ın CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile bu konuyla ilgili görüşüp görüşmeyeceği" sorusu üzerine Atalay, Başbakan Erdoğan burada olmadığı için bu konuyu bilmediğini, yanlış bir şey söylemek istemediğini dile getirdi.

AKP: “ORTAK HASSASİYETLER DEĞERLENDİRİLDİ”

AKP Genel Başkan Yardımcısı Edibe Sözen, İçişleri Bakanı Beşir Atalay'ın AKP’li bazı milletvekilleriyle yaptığı toplantıda, toplumsal mutabakatın oluşum aşamasında gerek medya, gerek siyasi aktörlerin söylemlerinin, gündemde yer alan düşüncelerin değerlendirildiğini bildirdi.

AKP Genel Başkan Yardımcısı Edibe Sözen, İçişleri Bakanı Beşir Atalay'ın AKP’li bazı milletvekilleriyle yaptığı toplantıda, toplumsal mutabakatın oluşum aşamasında gerek medya, gerek siyasi aktörlerin söylemlerinin, gündemde yer alan düşüncelerin değerlendirildiğini bildirdi.

AKP Genel Başkan Yardımcısı Edibe Sözen, Bakan Atalay'ın, parti genel merkezinde bazı milletvekilleriyle "demokratik açılım" konusunda yaptığı toplantıya ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. Sözen açıklamasında şunları kaydetti:

"AKP Genel Merkezi'nde, Genel Başkanımız ve Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla akademisyenler, gazeteciler ve farklı sivil toplum kuruluşları ile görüşme yapan İçişleri Bakanı Beşir Atalay'ın koordinatörlüğünde devam eden 'demokratik açılım' konusunda, süreçle ilgili bir toplantı gerçekleştirilmiştir. Toplantıda, süre gelen 'demokratik açılım' konusunda oluşan kamuoyları, milletvekilleri ile paylaşılmıştır. Milletvekilleri, farklı kesimlerin düşünceleri hakkında bilgilendirilmiş, 'demokratik açılım' hakkında oluşan kamuoyları hakkında görüş alışverişinde bulunulmuştur. Toplumsal mutabakatın oluşum aşamasında gerek medya, gerek siyasi aktörlerin söylemleri, gündemde yer alan düşünceleri, ortak hassasiyetler ve ortak düşünceler dile getirilmiş ve değerlendirilmiştir."
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler