YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Genelkurmay'dan,tartışılan koruculuk açıklaması
"Koruculuk kurumunu bütün olarak sorumlu göstermek yanlış olur"
Genelkurmay'dan,tartışılan koruculuk açıklaması
08 Mayıs 2009 / 12:44 Güncelleme: 08 Mayıs 2009 / 00:00

Tuğgeneral Metin Gürak, Mardin'deki saldırıyla gündeme biranda oturan 'koruculuk kurumu' ile ilgili tartışmalara yanıt verdi.


Genelkurmay Başkanlığı İletişim Daire Başkanı Tuğgeneral Metin Gürak, ''Mardin'in Bilge köyünde meydana gelen olay tam bir vahşet olup hiçbir insani değerle izah edilmesi mümkün değildir'' dedi.
Tuğgeneral Gürak, Genelkurmay Başkanlığı Karargahı'ndaki haftalık basın bilgilendirme toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.


Bir gazetecinin Mardin'deki silahlı saldırıyı hatırlatarak, ''koruculuk sistemine ilişkin tartışmaları Genelkurmay Başkanlığının nasıl değerlendirdiğini'' sorması üzerine Tuğgeneral Gürak, şunları kaydetti:


''Mardin'in Bilge köyünde meydana gelen olay tam bir vahşet olup, hiçbir insani değerle izah edilmesi mümkün değildir. Konu yargıya intikal etmiştir. Yargının bu insanlık dışı olayın faillerini bularak cezalandıracağına inanıyoruz.


Ancak, buradaki olayla koruculuk kurumu arasında bir bağ kurularak, korucuların kurumsal olarak ve bir bütün olarak sorumlu gösterilmeye çalışılmasını ön yargılı ve yanlış bir uygulama olarak değerlendiriyoruz.''


Tuğgeneral Gürak, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'un ABD'ye bir ziyaretinin olup olmayacağı yönündeki soru üzerine, ''Genelkurmay Başkanımızın ABD ziyareti söz konusudur. Bu ziyaretle ilgili programla ilgili çalışmalar devam etmektedir'' yanıtını verdi.


Ziyaretin tarihinin belli olmadığını ifade eden Tuğgeneral Gürak, gazetecilerin soruları üzerine ziyaretin resmi bir ziyaret olduğunu belirtti.


Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Hasan Iğsız'ın ABD'yi ziyaret edip etmeyeceğine ilişkin soru üzerine de Tuğgeneral Gürak, Orgeneral Iğsız'ın ABD'ye gitmesine ilişkin herhangi bir bilgisi bulunmadığını söyledi.


Genelkurmay Başkanlığı İletişim Daire Başkanı Tuğgeneral Metin Gürak, eski Genelkurmay Başkanı Emekli Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın açıklamalarına ilişkin, ''TSK'dan emekli olmuş personelin kamuoyuna yansıyan görüş ve düşüncelerinin tamamen o görüşleri ifade eden kişilerin görüşleri'' olduğunu söyledi.


Tuğgeneral Gürak, Genelkurmay Başkanlığı Karargahı'ndaki haftalık basın bilgilendirme toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.


Eski Genelkurmay Başkanı Büyükanıt'ın açıklamalarına ve dinlenilme iddialarına ilişkin sorular üzerine Tuğgeneral Gürak, şunları kaydetti:


''TSK'dan emekli olmuş personelin kamuoyuna yansıyan görüş ve düşünceleri, tamamen o görüşleri ifade eden kişilerin görüşleri olup o görüşler üzerinde bizim bir değerlendirme yapmamız doğru değildir.


TSK, görev ve sorumluluk alanı kapsamında ve kendisine verilen yasal sınırlar içerisinde çalışmalarını ve ilişkilerini yürütmekte ve olabilecek görüş ve önerilerini de ilgili makamlara iletmektedir.''


Bir gazetecinin, basında, Poyrazköy'deki askeri alana bir gazetenin muhabirlerinin giremediğine yönelik haberler bulunduğunu belirtmesi üzerine Tuğgeneral Gürak, Poyrazköy'deki ikinci derece kara askeri yasak bölgesinin gündeme gelmesinin ana nedeninin, bu bölge içerisinde bulunan gömülü mühimmatın nerede olduğu ve buraya kişilerin serbestçe girip girememesi ile ilgili olduğuna dikkati çekti.


Tuğgeneral Gürak, ''Bazı basın mensupları bu bölgeye serbestçe gidip 3,5 saat kalabilirken, diğer bazı basın mensuplarının bunu tam denemeden bu bölgeye gidilemeyeceği sonucuna ulaşmaları gerçekten çok düşündürücüdür. Takdir kamuoyunundur.''

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler