YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Genelkurmay'dan 'Paralel Yapı' önlemi
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel'in de dinlendiğinin ortaya çıkmasının ardından Genelkurmay harekete geçti.
Genelkurmay'dan 'Paralel Yapı' önlemi
03 Mart 2014 / 07:45 Güncelleme: 03 Mart 2014 / 11:07

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel'in de "paralel yapı" tarafından dinlendiğini açıklamasının ardından gözler Karargah'a çevrildi.

Vatan'a bilgi veren askeri kaynaklar, bu dinlemenin Erdoğan ile Org. Özel arasındaki ikili görüşmede gerçekleşmiş olabileceğini belirtti. Dinleme iddialarının komutanlarda da endişe yarattığı, Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanları arasındaki görüşmelerde, TSK bünyesinde daha önce de özel olarak kullanılan siyah telefon hattından iletişim kurulmasına ve askeri hattın kullanılmasına ağırlık verildiği öğrenildi.

TSK'da ayrıca komutanlar tarafından kullanılan, kriptosu, kripto anahtarları, yazılımı ve cihazın üretimi tamamen Genelkurmay Başkanlığına bağlı MUBİLDESKOM Elektronik Anahtar Üretim Merkezi'nde üretilen telefonlar kullanılıyor.

TÜBİTAK tarafından verilen telefonların ise yeni yazılım işleminin ardından tekrar komutanlar tarafından kullanılabileceği belirtildi. Komutanların dinleme iddialarının ardından TÜBİTAK tarafından yapılan 'kriptolu cep telefonları'nı kullanmamaya özen gösterdikleri öğrenildi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler