YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Genelkurmay'dan özel görüntülerle Çanakkale Belgeseli
Genelkurmay Askeri Tarih ve Stratejik Etüt Daire Başkanlığı, Çanakkale Savaşı'nın 100. Yılında savaşın fotoğrafları ile kısa görüntülerinden oluşan bir belgesel paylaştı.
Genelkurmay'dan özel görüntülerle Çanakkale Belgeseli
18 Mart 2015 / 03:03 Güncelleme: 18 Mart 2015 / 03:08

Yayınlanan belgeselde, kağnılarla, at arabalarıyla, develerle çıktıkları yolda, askerlerin  insanüstü bir güçle mühimmatları nasıl taşıdığı görüldü.

Belgeselde Anafartalar grubu komutanlığı'nda Atatürk'ün siperdeki görüntüleri de yer alırken, Mehmetçiğin, dünyaya kafa tuttuğu siperler ve kullandığı toplara da yer verildi. Yayınlanan görüntülerde bir hekimin Mehmetçiğin dişini çekmesi de yer alıyor.

Çanakkale Savaşlarında Mehmetçiği güçsüz gören, savaşı kazanacaklarına kesin gözüyle bakan İngilizlerse, ipek bir hatıra mendili bastırmıştı. İngilizlerin hayali mendilde kaldı. O mendillerin bir örneği, İzmir'de sergileniyor.

Tarih Araştırmacısı ve Su altı Arkeolojisi Vakfı Başkanı, Oğuz Aydemir İngilizlerin bastırdıkları mendile ilişkin, "Adeta İstanbul'u alacaklarını düşünerek bu mendili hazırlamışlar. İstanbul'a geldikleri zaman göndere çekecekleri bayrağı hazırlamışlar. Bu bayrağında kenarında tutulan ay ve yıldız yer almış. Çanakkale'nin ve Marmara'nın harekat planına yer vermişler. Gemilerin adeta Marmara'ya geçtiğini varsaymışlar" dedi.

 

KANALAHABER / ÖZEL İÇERİK

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler