YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Genelkurmay'dan İLAHİYAT açıklaması
TSK, ilahiyat mezunu sözleşmeli subay alımına açıklık getirdi
Genelkurmay'dan İLAHİYAT açıklaması
24 Temmuz 2009 / 20:15 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

'Genelkurmay ilahiyat mezunu alacak' şeklinde medyada yer alan haberlere Genelkurmay Başkanlığı yaptığı yazılı açıklama ile cevap verdi.


Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, 1983 yılında Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinin ilköğretim okulları ile lise ve dengi okullarda okutulacak zorunlu dersler arasına alınmasından sonra ortaya çıkan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni ihtiyacının, İlahiyat Fakültesi mezunlarından temin edilerek karşılandığı bildirildi.


Genelkurmay Başkanlığı'nın internet sitesinde yer alan bilgi notunda, son günlerde bazı basın yayın organlarında Türk Silahlı Kuvvetleri'nde (TSK) istihdam edilmek üzere ilahiyat mezunu sözleşmeli subay alınacağına dair haberlerin yer aldığı belirtildi.


TSK'nın subay ve astsubaylarının temel kaynağının, askeri liseler ve astsubay hazırlama okulları olduğuna dikkat çekilen bilgi notunda, bu okulların Milli Eğitim Bakanlığı müfredatına uygun eğitim yapması gerektiği hususunun, 1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu esas alınarak hazırlanan, Türk Silahlı Kuvvetleri Orta Öğretim Okulları Yönetmeliği'nde yer aldığı ifade edildi.


Bu okullarda uygulanmakta olan müfredatın, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayımlanan Tebliğler Dergisi'nin ilgili bölümlerine göre düzenlendiğinin vurgulandığı bilgi notunda, buna göre, okulların 9, 10, 11 ve 12'nci sınıflarında diğer sivil liselerde olduğu gibi Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinin okutulduğu belirtildi. Bilgi notunda şunlar kaydedildi:


''1983 yılında Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinin ilköğretim okulları ile lise ve dengi okullarda okutulacak zorunlu dersler arasına alınmasından sonra, ortaya çıkan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni ihtiyacı, İlahiyat Fakültesi mezunlarından temin edilerek karşılanmaktadır.


Halen, TSK'da öğretmen sınıfı ilahiyat branşından çeşitli rütbelerde, 10 subay istihdam edilmektedir. Mevcut öğretmenlerin bir kısmının emeklilik gibi nedenlerle sistemden ayrılması, ayrıca geri kalanların da rütbelerinin yükselmesi, bunun doğal sonucunda emekliliklerinin yaklaşması sebebiyle, ortaya çıkan öğretmen ihtiyacının karşılanması için ihtiyaç duyulan, 3 İlahiyat Fakültesi mezunu sözleşmeli subay temini planlanmıştır.''

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler