YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Genelkurmay'dan flaş açıklama
Genelkurmay Başkanlığı, yaşanan olaylarla ilgili kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla açıklama yaptı.
Genelkurmay'dan flaş açıklama
09 Ekim 2014 / 17:10 Güncelleme: 09 Ekim 2014 / 17:14

Genelkurmay Başkanlığı dün (08 Ekim) Hakkari, Diyarbakır, Siirt, Van, Şırnak illerinde yaşanan olaylara ilişkin internet sitesi üzerinden kamuoyuna bilgi verdi.

Hakkari Şemdinli 34. Hudut Tugay Komutanlığı Samanlı Üs Bölgesi'nden hudut hattı kontrolü maksadıyla görevlendirilen iki piyade koluna; saat 12.15 sıralarında bölücü terör örgütü mensubu teröristler tarafından, Türkiye-Irak hudut hattının yaklaşık 700 metre güneyinden havan atışı yapıldığı, ayrıca bu esnada Kaleşnikof Piyade Tüfeği ile taciz ateşi açıldığı belirtildi. Sınır ötesinden yapılan taciz ateşine unsurlar tarafından anında karşılık verildiği ifade edildi.

Üç asker hafif şekilde yaralandı

Kimliği belirsiz kişiler tarafından, Diyarbakır / Lice İlçe Jandarma Komutanlığı 1 numaralı saat 22.43 sıralarında nöbet mevziine, uzun namlulu silahlar ile taciz ateşi açıldığı, el yapımı bomba atıldığı ve nöbet tutmakta olan bir er boynundan hafif şekilde yaralandığını kaydedildi.

Siirt merkezde devam eden toplumsal olaylar nedeni ile, Yenimahalle Polis Karakoluna, takviye amaçlı gönderilen Jandarma Özel Harekat (JÖH) Timine av tüfeği ile saat 14.25 sıralarında ateş açıldığı aktarıldı. Açılan ateş sonucu JÖH Timi’nde görevli iki Uzman personel hafif şekilde yaralandığı dile getirildi.

Askeri helikoptere taciz ateşi

Yine bölücü terör örgütü mensubu teröristler tarafından, Diyarbakır / Lice Tuzla Köyü, Abalı Jandarma Karakol Komutanlığına ekmek getiren vatandaşa ait aracın saat 12.30 sıralarında yakıldığı ve araç sürücüsünün kaçırıldığı bildirildi.

Siirt merkez 3. Komando Tugay Komutanlığı kışlasında konuşlu olan bir adet AS-532 Cougar helikopterin, icra edilen havadan ikmal faaliyetinin bitimini müteakip dönüşü esnasında, saat 18.30 sıralarında Siirt İl Merkezi’nden ateş edilerek taciz edildiği duyuruldu.

Okula saldırıldı, Atatürk büstleri yıkıldı

Bölücü terör örgütüne müzahir 80-100 kişilik bir grup tarafından, Şırnak Silopi Başköy İlköğretim Okuluna saat 23.30 sıralarında taş ve molotof kokteyli ile saldırı düzenlendiği, söz konusu okulun camları kırılarak maddi hasar meydana geldiği ve okulda bulunan Atatürk büstünün yıkıldığı belirtildi.

Yine Başkale ilçe merkezinde bulunan Atatürk heykeli yıkıldı.

Van Çaldıran İlçe merkezinde, gün boyu devam eden toplumsal olaylar sonucunda; PTT binası, Ziraat Bankası, Polis Evi, Kaymakamlık Konutu, İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne ait beş araç ve altı işyeri, ayrıca Belediye binası önünde bulunan Atatürk büstü, trafik lambaları ve MOBESE kameralarında taş ve molotof kokteyli ile saldırı sonucu maddi hasar meydana geldiği kaydedildi.

Van Edremit İlçe merkezinde gün boyu devam eden olaylar sonucunda, Eminpaşa İlköğretim Okulunda taş ve molotof kokteyli ile saldırı sonucu maddi hasar meydana geldiği vurgulandı.

Van Gevaş İlçe merkezinde gün boyu devam eden olaylar sonucunda, İzzettin Şir Lisesi'nde bulunan Atatürk büstünün yerinden sökülerek zarar verildiği bildirildi.
Bölücü terör örgütüne müzahir 150-200 kişilik bir grubun, saat 17.30 sıralarında Cezaevi kavşağında gösteri yaparak, başka bir grup ise ilçe merkezinde beraberinde getirdiği Türk Bayrağını yaktığı ayrıca, Vali Erdoğan Gürbüz İlköğretim Okulu, İsmet Kalkan Anadolu Lisesi ve Cumhuriyet İlköğretim Okulu’nu yaktığı bildirildi.

 

CİHAN

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler