YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Genelkurmay'dan Cizre ve Silopi açıklaması!
Genelkurmay'dan Cizre ve Silopi açıklaması!
18 Aralık 2015 18:12
Genelkurmay Başkanlığından, dün Şırnak'ın Cizre ilçesinde devam eden operasyonda 31, Silopi'deki operasyonda ise 5 teröristin etkisiz hale getirildiği bildirildi.

Genelkurmay Başkanlığından, dün Şırnak'ın Cizre ilçesinde devam eden operasyonda 31, Silopi'deki operasyonda ise 5 teröristin etkisiz hale getirildiği bildirildi. 

Genelkurmay Başkanlığının internet sitesinde, önemli yurt içi olaylara ilişkin açıklama yapıldı.

Buna göre, Şırnak'ın Cizre ilçesinde devam eden operasyonda, dün 4 Türk Silahlı Kuvvetleri personeli hayati tehlikesi olmayacak şekilde yaralandı, 31 bölücü terör örgütü mensubu de etkisiz hale getirildi. Operasyonlarda etkisiz hale getirilen toplam terörist sayısı 56 oldu. Ayrıca teröristler tarafından kundaklanan iki okul kullanılamaz hale geldi.

Şırnak'ın Silopi ilçesinde devam eden operasyonda da dün bir Türk Silahlı Kuvvetleri personeli hayati tehlikesi olmayacak şekilde yaralandı, 5 terörist de etkisiz hale getirildi. Operasyonlar kapsamında etkisiz hale getirilen toplam terörist sayısı 6 oldu. Silopi'deki operasyonlarda ayrıca 3 kalaşnikof piyade tüfeği, 23 şarjör ve 450 kaleşnikof piyade tüfeği fişeği, iki kurusıkı tabanca, bir av tüfeği ve av tüfeğine ait 50 fişek ile bir pasaport, iki hücum yeleği, bir takım askeri üniforma, bir dizüstü bilgisayar, 13 cep telefonu ve 10 flash bellek ele geçirildi.

Mardin'in Dargeçit ilçesinde yapılan yol kontrolünde de 8 kalaşnikof piyade tüfeği fişeği, 123av tüfeği fişeği, muhtelif cins ve miktarda ilaç ele geçirildi.

Mardin'in Kızıltepe ilçesinde yapılan operasyonda da bir menfez içerisinde bir kalaşnikof piyade tüfeği, bir şarjör, 14 fişek ve dört el bombası ele geçirildi.

Şanlıurfa Viranşehir'de 16 Aralık'ta yapılan yol kontrolünde bir kalaşnikof piyade tüfeği, bir şarjör, altı fişek ele geçirildi. Ayrıcaolayla ilgili bir işbirlikçi gözaltına alındı. 

Osmaniye merkezde 16 Aralık'ta gerçekleştirilen operasyonda tespit edilen bir sığınak içinde muhtelif cins ve miktarda malzeme bulundu.

Yasa dışı sınır geçişleri

Genelkurmay Başkanlığının internet sitesinde, günlük faaliyetlere ilişkin de açıklama yapıldı.

Buna göre, Kara Kuvvetleri Komutanlığı hudut birlikleri tarafından, gün içerisinde Suriye'den Türkiye'ye yasa dışı yollardan girmeye çalışan 475 kişi ve Türkiye'den Suriye'ye yasa dışı yollardan çıkmaya çalışan 9 kişi yakalandı. Ayrıcı hudut hattında 5 bin 45 muhtelif ilaç, iki parça ziynet eşyası, 30 litre muhtelif parfüm, iki telsiz, 445 karton sigara, 5 cep telefonu, 400 litre zeytinyağı ele geçirildi.

İran'dan Türkiye'ye yasa dışı giriş yapmaya çalışan 88, Türkiye'den Yunanistan'a yasa dışı yollardan çıkmaya çalışan 13, Türkiye'den Bulgaristan'a yasa dışı yollardan gitmeye çalışan 23 kişi yakalandı. 

Arama kurtarma faaliyetleri

Muğla Turgutreis Çatal Adası batısında dün trol teknesi tarafından bir kişi ve bir göçmen kurtarıldı.

Kurtarılan kişilerin, batan teknede toplam dokuz kişi olduklarını ifade etmeleri üzerine Sahil Güvenlik Komutanlığı unsurları bölgeye intikal ederek arama kurtarma faaliyeti gerçekleştirdi. Bunun sonucunda iki göçmen daha kurtarıldı. 

Aramalarda dört göçmene ait ceset bulundu. Kayıp olduğu değerlendirilen bir göçmenin aranmasına devam ediliyor. 

Aydın'ın Didim Tekağaç burnu güneybatısında da Sahil Güvenlik Komutanlığı unsurları tarafından lastik bot içerisinde tespit edilen 29 göçmen kurtarıldı.


AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler