YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Genelkurmay'dan bir ilk daha...
Genelkurmay'dan bir ilk daha...
06 Mayıs 2012 11:28
Orduevlerinde subay-astsubay ayrımını kaldıran Genelkurmay Başkanlığı'nın 4 ay önce de şeffaflaşma adımı attığı ortaya çıktı.

Genelkurmay Başkanlığı 'nın, 2006'da Başbakanlık'ın uygulamaya koyduğu Başbakanlık İletişim Merkezi'ne (BİMER) askeri personelin de başvurmasının önünü açtığı ortaya çıktı. Genelkurmay, üstünden kötü muamele gören asta korkusuzca şikayet edebilme hakkı da veren BİMER uygulamasının yaygınlaştırılması için 16 Ocak 2012'de genelge yayınlayarak tüm birliklere gönderdi.

TSK UYGULAMAYA İLGİSİZ KALDI

Başbakanlık, 2006 yılında yayımladığı bir gelenge ile 2003'te çıkartılan 'bilgi edinme hakkı' kanunu ile üzerinde yine aynı yıl değişiklikler yapılan dilekçe hakkı kanununu tüm kamu kurum ve kuruluşlarında uygulanması için talimat verdi. Ancak bu uygulama, bir çok kamu kuruluşunda hayata geçerken, komuta kademesinin üzerine düşmemesi nedeniyle TSK'da yeterli ilgiyi görmedi. Orgeneral Necdet Özel , Genelkurmay Başkanlığı görevine geldikten sonra ilk olarak orduevlerinde subay-astsubay ayrımına son verdi. Özel, hemen ardından 'Bilgi Edinme Ve Dilekçe Verme Hakkı'nın tüm birimlerce uygulanması için harekete geçti.

BAŞVURANI SORGULAMAYIN TALİMATI

Özel'in talimatıyla, Başbakanlık genelgesinin uygulanmasıyla ilgili tüm ordu birimlerini bir genelge hazırlandı. Genelkurmay'ın konuyla ilgili olarak yayınladığı genelgede şu ifadeler yer aldı: 'Bilgi edinme ve dilekçe hakkı kapsamında BİMER'e müracaatta bulunan askeri personelin sırf bu nedenle amirleri tarafından sorgulanmasının mevcut mevzuata uygun olmadığının göz önüne alınması ve birliklerin bu hususlar hakkında emri altındakileri bilgilendirmeleri gerekmektedir.'

KİMLİKLERİ GİZLİ TUTULACAK
BİMER uygulamasının anlatıldığı genelgede, personelin her türlü istek ve şikayette bulunabileceği belirtildi. Ancak istek ve şikayetler iletilirken, asılsız iftira ve isnatlardan uzak durulması için askeri personele gerekli uyarıların yapılması istendi. Genelgede üstlerinin kötü muamelesini BİMER aracılığıyla şikayet konusu yapan personelin yıpranmaması ve baskı altına alınmaması için kendisinin de talebi doğrultusunda kimliğinin gizli tutulacağı da dile getirildi.

Yaşar Büyükanıt ve İlker Başbuğ dönemlerinde yeterince önemsenmeyen BİMER uygulaması, özellikle astsubayların haklarının daha iyi korunması için tüm kademelerce paylaşıldı. Bundan sonra Savunma Bakanlığı aracılığıyla Başbakanlık İletişim Merkezi'ne şikayette bulunan astlar, hiç bir surette üstleri tarafından bu davranışından dolayı sorgulanamayacak.

ŞİKAYET EDEN ZARAR GÖRÜYORDU

Önceki dönemlerde üstünün kötü muamelesinden şikayetçi olan personel ancak bir üste konuyu iletebiliyordu. Şikayette bulunulan makam da şikayet edilen üzerinden konuyu çözmeye çalışıyordu. Bu durum şikayetçinin daha çok zarar görmesine yol açabiliyor ve keyfi uygulamaları da beraberinde getiriyordu.

Yeni Şafak

23:48
 // ahmet
ordu zihniyeti aynı içinde olan bilir subay saltanatı devam ediyor ama ne kadar farklı gösteriyorsunuz içinde olana sorun yazarlar...
06 Mayıs 2012 23:48
Ordu problemlerini hasır altıediyor2
 // Kemal
Ordunun eğitim kurumlarında dini eğitim önceliklidir ve şart olmalıdır ki bunlar kelle koltukta olacak olanlardır. Öyle ise dinsiz imansız bir ordu düşünülemez ve kabul edilemez. Kaldı ki bu ordu müslüman bir milletin ordusudur. Bu ordu komutanları içki içmemeli, kumar oynamamalı, azgınlıklar yapmamalıdır. Gelen er ve erbaşları da kendi kötülükleriyle kirletmemelidir. Bu nedenle ordu baştan aşağı değişmeli buna da eğitimlerinden başlanmak zorundadır.İsteme...
06 Mayıs 2012 15:24
Ordu problemlerini hasır altıediyor
 // Kemal
Eğitimde darbe öğretilmiyr diyorlar! Buna inanmak imkansı o okulları girerken kominizm ve diğer izmler hakkında hiçbirşey bilmeyen arkadaşlarımız orada komunist oldular veya faşist oldular. Ordu'da verilen eğitim ve öğrencilerle irtibat kuran pekçok kişide problem var. Vatandaşı ise birşey yok diyerek inandırmaları imkansız. Kaldı ki eğitimde bir değişim varken askeri eğitimin bundan muaf tutulması düşünülemez. Kaldı ki Atatürk eğitimde birlik sistemi getirm...
06 Mayıs 2012 15:21
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler