YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Genelkurmay'dan açıklama
Son günlerde yaşanan 'iki dil' tartışması ile ilgili Genelkurmay da değerlendirmede bulundu. Genelkurmay başkanlığı'ndan yapılan açıklamada gelişmelerin endişeyle izlendiği belirtildi..
Genelkurmay'dan açıklama
17 Aralık 2010 / 15:17 Güncelleme: 17 Aralık 2010 / 16:17

Genelkurmay Başkanlığından yapılan açıklamada, ''Son günlerde 'dilimiz' üzerinde kamuoyunun gündeminde yer alan birtakım tartışmaların, cumhuriyetimizin temel kuruluş felsefesini kökten değiştirecek bir noktaya doğru hızla götürülmeye çalışıldığı endişeyle izlenmektedir'' denildi.

Genelkurmay Başkanlığının internet sitesinde yer alan açıklamada, Büyük Önder Atatürk'ün Türk ulusuna armağan ettiği en büyük eseri olan Türkiye Cumhuriyeti'nin, halk egemenliğine dayalı, kuruluş felsefesinin temelinde, 'üniter devlet' ve 'ulus devlet' olgusunun yer aldığı, demokratik bir yapı ve sağlam hukuki temeller üzerinde yükselerek bugünlere ulaştığı belirtildi.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

''Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın değiştirilmeyecek hükümleri arasında yer alan 3'üncü maddesi; 'Türkiye devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür. Dili Türkçedir' hükmünü amirdir.

Dil, kültür ve ülkü birliği, bir millet olmanın başta gelen vazgeçilmezleridir. Dil birliğinin olmaması durumunda bunun sonuçlarının neler olacağı, tarihteki birçok acı örnekleriyle gözler önündedir.

Son günlerde 'dilimiz' üzerinde kamuoyunun gündeminde yer alan birtakım tartışmaların, cumhuriyetimizin temel kuruluş felsefesini kökten değiştirecek bir noktaya doğru hızla götürülmeye çalışıldığı endişeyle izlenmektedir.

Türk Silahlı Kuvvetleri; devletin, Anayasamızda yer alan, Türk milletinin bağımsızlığını ve bütünlüğünü, ülkenin bölünmezliğini, Cumhuriyeti ve demokrasiyi koruma görevi kapsamında; ulus devlet, üniter devlet ve laik devletin korunmasında her zaman taraf olmuş ve olmaya devam edecektir.'' (AA)

Nedir bunlar 2
 // Işık
DArbecileri kollayan askerimiz, planlar yapan askerimiz nasılsa farklı ırklardan insanları kabul etmemekte, bunun için da kamusal alan çizmekte. Bu insanlar istediği dili konuşabilmeli. Aynı zamanda istediği gibi başörtüsünü de buralarda giyebilmeli. Yoksa hükümette devletin tapınaklaştırdığı kamusal alan oyununa gelmiş olur. Taraflar çok dikkatli olmalı bunlar çok ince oyunlar! Kaldı ki bölünme gibi bir tehlike de yok. Bu insanlar yıllardır kürtçe konuşuyor he...
17 Aralık 2010 16:15
Nedir bunlar
 // Işık
Bu ülkede iki "d" ile uğraşma kuruluştan beri var. Bir Din diğeri de dil. Tek tip insanı model edinen devlet bu faşizm ve komünizmdeki baskıları andıran bir de buna kamusal alan gibi bir kılıf giydiren devlet için, kamusal alan bir tür tapınak olmuştur. Çiğnenmemesi için her şeyi mübah görmüş ve insanların doğal haklarını da gasp etmiş zorbalıklarla insanları kendi kılıflarına sokmayı hedefleyen devlet şimdi de hükümeti de faşizan baskılarına yölendir...
17 Aralık 2010 16:12
genelkurmay yanlış yapıyor...
 // ibrahim çelikoğlu
Cumhuriyetin canı,damarı Anayasa dır.Her vatandaşın birinci görevi anayasasını korumsaktır.Korumanın iki yolu mevcuttur.1-Eldekine canı gönülden sahip çıkma 2-Eksik,yanlış olanı tamamlayıp çağa uydurmak' tır.Her vatandaş yorum getirebilir.Yorum uzmanlar tarafından değerlendirilir.Bunları yapmak değiştirmek manmasında değildir.Doğruyu aramaktır......
17 Aralık 2010 15:44
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler