YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Genelkurmay'dan açıklama
Genelkurmay Başkanlığı, Suriye'nin düşürdüğü askeri uçağa ilişkin yabancı basında yer alan iddialara karşılık, açıklama yaptı!
Genelkurmay'dan açıklama
01 Temmuz 2012 / 14:04 Güncelleme: 01 Temmuz 2012 / 15:10

Genelkurmay Başkanlığı'nca, 22 Haziran 2012 tarihinde Doğu Akdeniz'de, uluslararası hava sahasında, Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na ait bir uçağın tanıtma sistemleri açık, tek ve silahsız olarak bölgede mevcut radarın performansının test edilmesi maksadıyla görev uçuşu yaptığı esnada düştüğü bildirildi.

22 Haziran 2012 tarihinde Doğu Akdeniz'de, uluslararası hava sahasında Suriye tarafından düşürülen uçakla ilgili yabancı bir basın organına dayanılarak verilen iddialara açıklık getirilmesi amacıyla Genelkurmay Başkanlığı'nın internet sitesinden bir açıklama yapıldı.

''Daha önce birçok kez açıklandığı şekilde, 22 Haziran 2012 tarihinde Doğu Akdeniz'de, uluslararası hava sahasında, Hava Kuvvetleri Komutanlığımıza ait bir uçağımız (iddia edildiği gibi iki uçak değil), tanıtma sistemleri açık, tek ve silahsız olarak bölgede mevcut radarımızın performansının test edilmesi maksadıyla görev uçuşu yaptığı esnada düşmüştür'' ifadesine yer verilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

''Elimizde mevcut radar görüntülerine ve yapılan incelemeler sonucunda; uçağımız saat 10.30'da Malatya/Erhaç Meydanı'ndan kalkış yapmış, Doğu Akdeniz'e çıkarak ilk test uçuşunda; 1 numaralı profil noktasına saat 11.06'da ulaşmış ve belirlenen rota üzerinde 21 bin 400 feet irtifada görev uçuşuna başlamıştır. Saat 11.14'de 2 numaralı profil noktasına 8 bin 600 feet irtifada, saat 11.23'de 3 numaralı profil noktasına 7 bin 500 feet irtifada, saat 11.37'de 4 numaralı profil noktasına 2 bin feet irtifada, saat 11.50'de, ikinci test uçuşu için dönüş noktasına 3 bin feet irtifada ulaşmıştır. Son profilde uçağımızın yaklaşık 5 dakikalık hava sahası ihlali yaptığı belirlenmiştir. Radar iz analizine ve telsiz konuşmalarına göre uçağımıza bu uçuşu esnasında herhangi bir müdahale yapılmamıştır. Uçağımız, 2'nci test uçuşunda 4 numaralı profile doğru 7 bin 400 feet irtifada seyir halinde iken saat 11.56'da uluslararası hava sahasında aniden irtifa kaybederek saat 11.57'de radarla irtibatı/teması kesilmiştir.''


-Nautilus yarın akşam bölgede-


Bunun üzerine havadan ve denizden arama ve kurtarma faaliyetlerine derhal başlandığı ve uçağın kayıp olduğunun kamuoyuna açıklandığı belirtilen açıklamada, bilahare, uçağın Suriye tarafından düşürüldüğünün öğrenildiği hatırlatıldı.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

''Sonuç olarak; elde mevcut radar görüntülerine ve yapılan idari araştırma sonucuna göre, uçağımız 12 mil olan Suriye karasularının bir mil dışında, takriben 13 mil uzakta vurulmuş ve istikrarlı uçtuğu en son noktanın koordinatı 35 48.22 Kuzey, 35 33.21 Doğu olup, bu noktadan itibaren süratle irtifa ve hız kaybettiği ve Suriye kara kıtasına 16 kilometre (8,5 mil) uzaklıkta, Suriye karasularında muhtemelen 35 48.26 Kuzey, 35 37.59 Doğu koordinatına düştüğü belirlenmiştir.''

Pilotların akıbeti hakkında elde henüz bir bilgi bulunmadığı vurgulanan açıklamada, uçak enkazının çıkarılması için Nautilus gemisinin bölgeye intikal halinde olduğu, yarın akşam saatlerinde bölgede olmasının beklendiği bildirildi.

Genelkurmay Başkanlığı'nın açıklamasında uçağın görev profiline de yer verildi. (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler