YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Genelkurmay'dan açıklama
Gneelkurmay'dan Suriye'nin düşürüdğü uçakla ilgili açıklama...
Genelkurmay'dan açıklama
28 Haziran 2012 / 13:39 Güncelleme: 28 Haziran 2012 / 15:41

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), uluslararası hava sahasında Suriye tarafından düşürülen uçak ve pilotlarla ilgili bir açıklama yaptı.

TSK'nın internet sitesinden yapılan açıklama şöyle:

"22 Haziran 2012 tarihinde, Doğu Akdeniz'de, uluslararası hava sahasında, Suriye tarafından düşürülen Hv.K.K.lığımıza ait RF-4 uçağı ile temasın kesilmesini müteakip başlatılan arama kurtarma faaliyetleri, her gün beş askeri gemi/bot (1 fırkateyn, 1 hücümbot, 1 karakol gemisi, 2 sahil güvenlik botu) bir uçak (CN-235), dört arama kurtarma helikopteri ile devam ettirilmiştir. Ayrıca, Dz.K.K.lığına ait hidrografi gemisi, 26 Haziran 2012 tarihinden itibaren bölgede derin su araması faaliyetlerine başlamıştır.

Arama ve kurtarma faaliyetlerinin başlangıcından itibaren, olay bölgesi deniz unsurları tarafından 24 saat süre ile, hava unsurları tarafından gündüz süresi içerisinde sürekli olarak aranmıştır.

Arama ve kurtarma çalışmaları esnasında pilotlarımıza ait bazı malzeme ile uçağa ait bazı parçalar bulunmuştur.

Bugüne kadar 70x23 mil karelik bir alan taranmış, ancak pilotlarımıza ve uçağın enkazına henüz ulaşılamamıştır.

Ortalama derinliği 1260 metre olan arama bölgesinde, hidrografi gemisinin dışında başka bir gemi bulunmasına dair çalışmalar Dışişleri Bakanlığı ve Milli Savunma Bakanlığı ile koordineli olarak sürdürülmektedir."

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler