YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Genelkurmay'da devir teslim 10 gün erken yapılacak
Orgeneral Hulusi Akar’ın Genelkurmay Başkanı olduğu yeni komuta kademesi Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından onaylandı. Devir teslimin 30 Ağustos’tan önce gerçekleştirilmesi bekleniyor.
Genelkurmay'da devir teslim 10 gün erken yapılacak
06 Ağustos 2015 / 02:35 Güncelleme: 06 Ağustos 2015 / 02:41

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan; Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında toplanan Yüksek Askeri Şura (YAŞ), kararlarını imzaladı ve TSK’nın yeni komuta kademesi netleşti. 32 general ve amiral bir üst rütbeye; 50 albay ise general ve amiralliğe yükseltildi.

Genelkurmay Başkanlığı’nın YAŞ Kararlarına ilişkin yaptığı yazılı açıklamasında  şöyle denildi:

“30 Ağustos 2015 tarihinden geçerli olmak üzere; 32 general ve amiral bir üst rütbeye, 50 albay ise general ve amiralliğe yükseltilmiş; 34 general ve amiralin görev süreleri bir yıl uzatılmıştır. Ayrıca bu yıl rütbe bekleme süresini dolduran 33 general ve amiral kadrosuzluk nedeniyle 30 Ağustos 2015 tarihinden itibaren, 1 general ise yaş haddini doldurduğu için 01 Eylül 2015 tarihinden itibaren emekli olacaklardır.

Bir üst rütbeye yükselen general ve amiraller ile görev süreleri bir yıl uzatılan general ve amirallerin yeni rütbe ve görevlerinin Milletimize, Silahlı Kuvvetlerimize ve ailelerine hayırlı ve uğurlu olmasını dileriz. Büyük bir özveri ve onurla görev sürelerini tamamlayarak 30 Ağustos - 01 Eylül 2015 tarihlerinden itibaren aramızdan ayrılacak olan değerli silah arkadaşlarımıza fedakâr ve özverili hizmetlerinden dolayı teşekkür eder, hayatlarının yeni dönemlerinde aileleri ile birlikte esenlikler dileriz.”

Dişli’nin kardeşi Tümgeneral

Öte yandan AK Parti eski Milletvekillerinden Şaban Dişli’nin kardeşi Tuğgeneral Mehmet Dişli ve Ergenekon davasından müebbet alan 2013 YAŞ’ın da emekli edilen Ege Ordu Komutanlığı da yapan Nusret Taşdeler’in kardeşi Tuğgeneral Hasan Nevzat Taşdeler Tümgeneralliğe yükseldi. Diğer yandan, Genelkurmay 2’inci Başkanı Orgeneral Yaşar Güler’in görevi bir sene uzatıldı.

Kulislerde konuşulanlara göre, Orgeneral Güler’in gelecek sene Jandarma Genel Komutanı olması bekleniyor. Buna göre, Orgeneral Güler’in sonraki yıl Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na getirileceği, nihayetinde de, 2019’da, Akar’dan boşalacak Genelkurmay Başkanlığı koltuğuna oturacağı konuşuluyor.

Kara kuvvetleri Orgeneral

YAŞ’daki dikkat çeken bir diğer karar ise, Korgeneral seviyesinde olan Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanlığı ise tekrar Orgenerallik seviyesine yükseltilmesi oldu. Kara Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı Korgeneral İhsan Uyar, aynı görevini bu kez “Orgeneral” rütbesi ile yürütecek.  10’uncu Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in yaverliğini yapan Tümgeneral Uğur Tarçın ise Korgeneralliğe yükseltildi. Eski Genelkurmay Başkanlarından İlker Başbuğ’un döneminde Genelkurmay Başkanlığı İletişim Daire Başkanlığı yapan Metin Gürak ise Tümgerenal rütbesinden, Korgeneralliğe yükseltildi.

Tehditlere kayıtsız kalmayız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı Ruhani ile telefonda görüştü. Erdoğan, görüşmede PKK’ya son operasyonlarla ilgili bilgi verdi. Erdoğan Suriye konusunda da “Esad iktidarda olduğu sürece Suriye’ye huzur gelmez” dedi. Erdoğan görüşmede, Suriye ve Irak’taki istikrarsızlık ve kaos ortamının komşu ülkeleri olumsuz etkilediğine dikkati çekerek, Türkiye’nin ulusal güvenliğine yönelik terör tehditlerine karşı kayıtsız kalamayacağını ifade etti.

Özel halefine zaman kazandırdı

Yüksek Askeri Şûra ile emekliye ayrılan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, selefine görevi erken devredecek. Görev süresi 30 Ağustos’ta dolacak Genelkurmay Başkanı Özel, 10 gün erken veda edecek.

Org. Özel’in Genelkurmay Başkanlığı görevini devredeceği Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hulusi Akar’a, karargâhtaki çalışmalarına bir an önce başlamasına zaman kazandırmak için erken veda edeceği belirtildi. Bu arada diğer atamalardaki devir teslim törenleri de peyderpey 30 Ağustos’a kadar yapılacak, yeni görevlerine atananlar bu tarihten itibaren resmi olarak göreve başlamış olacak.

 

STAR

NAAMUSSUZ PARALELCİLERİN MAGDURU...
 // MAGDUR EDİLEN SUBAYLAR BİŞEKLİDE ONORE EDİLEREK
ŞEREFLİ TÜRK SUBAYLARI MUTLAKA ONORE EDİLMELDİR....
06 Ağustos 2015 Perşembe 11:43
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler