YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Genelkurmay'a çağrı: Gereğini yapın
Alevi temsilcileri, Genelkurmay'a çağrıda bulundu: Gereğini yapın...
Genelkurmay'a çağrı: Gereğini yapın
31 Ekim 2009 / 07:56 Güncelleme: 31 Ekim 2009 / 08:04
Islak imzalı orijinal belgenin bulunması ile yeniden tartışmaya başlanan 'İrticay ile Mücadele Eylem Planı', Alevi Sünni düşmanlığını körüklemeye çalışan planları da gün yüzüne çıkarmıştı. Alevi temsilcileri Genelkurmay'ın belgeyi araştırarak gerçeklerin ortaya çıkarılmasını istedi. Türkiye'de iç ve dış güçlerin yıllardır huzur ve refah ortamının tesisini engellediğini belirten Dünya Ehli Beyt Vakfı Genel Başkanı Fermani Altun, aynı tuzakların yine uygulanmak istendiğini söyledi.

Türkiye'nin demokratikleşmesi ve huzur ortamına kavuşması için meselenin örtbas edilmemesini isteyen Altun, "Yeni senaryoların yine aynı merkezden organize edildiği görülüyor. Ama yakayı ele verdiler. Ordunun içerisindeki bu güçler temizlenmeli. Genelkurmay Başkanı bu meselenin üzerine giderek tarihi sorumluluğunu yerine getirmeli" diye konuştu.

Artık deneyimliyiz

Alevi Bektaşi Federasyonu Başkanı Ali Balkız ise Aleviler’in Kenan Evren döneminde de birinci iç tehdit unsuru olarak görüldüğünü hatırlattı. Ergenekon'da da Aleviler’e yönelik suikast planlarının ortaya çıkartıldığına işaret eden Balkız, Alevi ve Sünniler’in süreç içersinde deneyim sahibi olduğunu belirtti. Geçmişteki gibi bir kaos ortamının yaratılabileceğine inanmadığını ifade eden Balkız, Genelkurmay’ın titiz bir yargıç şeklinde konuyu araştırarak karanlık hiçbir nokta bırakmaması gerektiğini vurguladı.

Şaibeli belgeler çıkmalı

Aleviler’in böyle bir oyuna gelmeyeceğini savunan bir diğer isim de Gazi Cemevi Başkanı ve Dedesi Veli Gülsoy. Aleviler’in bu tür provokasyonlara gelmeyeceğini dile getiren Gülsoy "Türkiye Cumhuriyeti'nin ayakta kalabilmesi için şaibeli belgeler varsa ortaya çıkması lazım. Kimler bu memleketin yıkımı için uğraşıyorsa onların belgelerinin ortaya çıkmasını istiyoruz" dedi. Gazi Kültür Vakfı eski Başkanı Hıdır Elmas ise "Belgeler hasır altı yapılmadan meydana çıkartılmalı. Bu memleket barış içerisinde yaşamak istiyor" dedi.

Bugün Gazetesi
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler