YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Genelkurmay bypass edildi...
Erdal Sarıkaya’nın Kocatepe Camii’ndeki cenaze tören sonrası gazetecilerle sohbet eden Kılıçdaroğlu'nun gündemimde yine bedelli askerlik tasarısı vardı. Tasarıyı eleştiren Kılıçdaroğlu, Genelkurmay'ın buna nasıl ikna olduğu sorusunu sordu...
Genelkurmay bypass edildi...
24 Kasım 2011 / 09:45 Güncelleme: 24 Kasım 2011 / 09:45

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu dün Mardin Nusaybin’de şehit edilen Jandarma Astsubay Kıdemli Başçavuş Oktay Aydoğan ile Ciner Medya Grubu Ankara Temsilcisi Muharrem Sarıkaya’nın ağabeyi Erdal Sarıkaya’nın Kocatepe Camii’ndeki cenaze törenine katıldı.

Gazetecilerle sohbet eden CHP Lideri, hükümetin Meclis’e sunduğu bedelli askerlik tasarısı hakkında çarpıcı açıklamalar yaptı. Kılıçdaroğlu, “Genelkurmay Başkanlığı daha önce bedelli gündeme gelince sert tepki veriyordu, şimdi nasıl ikna edilmiş olabilir” sorusuna “Daha önce asker, ‘açığımız var’ diyordu. Bence Genelkurmay Başkanlığı bypass edildi. Ordunun ihtiyaçlarını siyaset göz ardı etti” yanıtını verdi.

BÜTÜNLEŞTİRME İŞLEVİ

Hükümetin Meclis’e sunduğu tasarıyla temel askerlik eğitiminin de ortadan kaldırıldığına dikkat çeken Kılıçdaroğlu şunları söyledi: “Şimdi bu düzenlemeyle parası olmayan askere gidecek, parası olan eğitim almadan askerlikten kurtulacak. Burada herkes askerliğin kaynaştırma, toplumsal bütünleştirme özelliğini gözden kaçırıyor. Askerlikte doğudan batıdan, kuzeyden güneyden, okumuşu okumamışı herkes eşit koşullarda, kardeşçe aynı ortamda bulunuyor. Askerlik, Türkiye’nin dört bir yanından gelenlerin bütünleşmesine, kardeşlik duygusunun pekişmesine yol açıyor. O yüzden eğitim almadan bedelli teklifi doğru değil. Hepimiz askerlik yaptık. İnsan yıllar geçse de askerlik arkadaşlarını unutmuyor. Bu işlevin gözden kaçırılmaması lazım.” “Meclis’te bu konuda girişimde bulunacak mısınız” sorusuna CHP Lideri “Elbette. Zaten bizim daha önce Meclis Başkanlığı’na sunduğumuz bedelliyle ilgili kanun teklifimiz var. Parası olmayanların da bundan faydalanması için yasanın görüşmeleri sırasında önergeler vereceğiz. Tasarıyı düzeltmek için elimizden geleni yapacağız” yanıtı verdi.

‘BUYURSUN GÖTÜRELİM’

Kılıçdaroğlu yasanın referanduma sunulması önerisini de yineleyerek, “Seçimden önce biz bedelli askerlik önerisinde bulununca Başbakan ‘Ben Tayyip Erdoğan olarak böyle bir sorumluluğun altına giremem. Parası olan var, olmayan var, parası olan bastıracak kurtulacak, parası olmayan askerlik yapacak. Seçimden sonra referanduma götürürüz’ demişti. Şimdi ne değişti? Normalde, ‘Ben söz verdim, referanduma götürelim’ demesi lazım. Buyursun referanduma götürelim” çağrısı yaptı.

Mümtaz Soysal’ın oğlu

CHP Lideri “Bazı siyasetçilerin çocukları için bedelli askerlik çıkarıldığı öne sürülüyor” iddiasını da yanıtladı:
“Mevcutlardan var mı bilmiyorum. Ama benim bildiğim bakan olduğu dönemde Mümtaz Soysal’ın oğlu gidip Doğu’da askerliğini yapmıştı. Hiçbir şeyin arkasına sığınmamıştı. Doğru olan tavır da budur.”( Habertürk)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler