YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Genelkurmay belgeleri imha etmiş
Genelkurmay belgeleri imha etmiş
24 Aralık 2011 07:57
İnternet Andıcı davasına konu olan 'Andıç' belgelerinin tutanakla imha edildiği ortaya çıktı.

Genelkurmay Başkanlığı Adli Müşavir vekili tarafından İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilen yazıda, 2 Nisan 2009 tarihinde hazırlanan İnternet Andıcı belgesinin, 3 Eylül 2009 tarihinde imha edildiği, bu sebeple de mahkemeye aslı yerine onaylı suretinin gönderildiği bildirildi.

İnternet Andıcı davasına konu olan 'andıç' belgelerinin imha edildiği ortaya çıktı. Genelkurmay Başkanlığı Adli Müşavir vekili tarafından İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilen yazıda, 2 Nisan 2009 tarihinde hazırlanan internet andıcı belgesinin, 3 Eylül 2009 tarihinde imha edildiği, bu sebeple de mahkemeye aslı yerine onaylı suretlerinin gönderildiği bildirildi. Andıcın imha edildiğine dair tutanak da iliştirildi.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen İnternet Andıcı davasında tutuklu sanık Genelkurmay Adli Müşaviri Tümgeneral Hıfzı Çubuklu'nun çapraz sorgusuna devam edildi. Mahkeme, 28 Ekim'deki duruşmada müzekkere yazılarak Genelkurmay'dan davaya konu olan 2 Nisan 2009 tarihli İnternet Andıcı'nın ekleriyle birlikte gönderilmesini istemişti. Genelkurmay Başkanlığı Adli Müşavir Vekili Hâkim Albay Şakir Aytaş imzasıyla cevap yazısı gönderildi. Yazıda şu ifadeye yer verildi: "İnternet siteleri konulu belgeyi hazırladığı değerlendirilen Destek Şube Müdürlüğü arşiv kayıtlarının incelemesinde 3. Bilgi Destek Şube Müdürlüğü'ne gönderilen belgenin imha edildiğine dair tutanak mevcut olduğu belirlenmiş olup, imha envanteri ekte gönderilmiştir." Murat Uslukılıç tarafından yazılan internet siteleri konulu andıcın aslının gönderilmemesi ile ilgili olarak da 2 Nisan 2009 tarihinde hazırlanan andıcın, 3 Eylül 2009 tarihinde ekleri ile birlikte imha edildiği bildirildi. Bu imha işlemine ilişkin tutanak da Adli Müşavir Vekili Aytaş tarafından cevabî yazı ile birlikte mahkemeye gönderildi. Genelkurmay Adli Müşavirliği'nin mahkemeye gönderdiği İnternet Andıcı'nın suretinde, Andıç'ın tutuklu sanığı Albay Cemal Gökçeoğlu'nun 'Aslı gibidir' onayı yer alırken, Dursun Çiçek adına açılan bölümün imzasız olduğu görüldü. Andıç ile birlikte Ek-A olarak sunulan "Günlük Takip Edilen Türkçe Yayın Yapan Siteler" başlığı altında sıralanmış 292 internet sitesinin listesi de yazının imzasız eki ile mahkemeye gönderildi. Listedeki internet sitelerinin karşısında 'Alevi sitesi', 'Bölücü internet sitesi', 'AKP yanlısı', 'TSK karşıtı', 'İrticai haber sitesi" gibi sınıflandırmalar yer alıyor. Eski MİT mensubu Mehmet Eymür tarafından yayınlandığı iddia edilen 'Atin.org' sitesinin karşısında ise 'Milliyetçi haber sitesi' ibaresi yer alıyor. Ayrıca 'Günlük takip edilen ve yabancı dilde yayın yapan internet siteleri' başlığıyla 138 sitenin bulunduğu liste de mahkemeye gönderildi. Bu listede de Le Figaro, Liberation gibi yabancı gazetelerin internet siteleri olduğu belirtiliyor.

'Kâğıt parçası' tabiri talihsizlikti

'İrtica ile Mücadele Eylem Planı' davasının 46. duruşması Genelkurmay Adli Müşaviri Tümgeneral Hıfzı Çubuklu'nun çapraz sorgusuyla başladı. Savcı Mehmet Ali Pekgüzel, Çubuklu'ya "Dönemin Genelkurmay Başkanı (İlker Başbuğ) yaptığı basın toplantısında 'İrtica ile Mücadele Eylem Planı'ndan 'kâğıt parçası', Poyrazköy'de bulunan LAV silahlarından 'boru' diye söz etti. Bu basın toplantısından haberiniz var mı?'' diye sordu. Başbuğ'un basın toplantılarıyla ilgili bir görevi olmadığını belirten Çubuklu, basın toplantılarına da karşı olduğunu söyledi. Genelkurmay Başkanı'nın 'kağıt parçası' açıklamasını askerî savcılığın 'İrtica ile Mücadele Eylem Planı'na ilişkin takipsizlik kararı vermesinden sonra yaptığını dile getiren Çubuklu, "(Kâğıt parçası) tabiri, bir talihsizliktir. Ben bu görüşe katılmıyorum. Komutanı tenkit etmek için söylemiyorum." ifadelerini kullandı.

Tutuklu sanık emekli Albay Dursun Çiçek de sanık Çubuklu'ya, "İlker Başbuğ'un 'Kağıt parçası' açıklamasının talihsizlik olduğunu söylediniz. Sizin bu talihsizlik şeklindeki açıklamanız daha fazla talihsizlik değil mi?" diye sordu. Sanık Çubuklu, bu soruyu, "Ben 'keşke söylemeseydi' anlamında söyledim. Bu söz üzerinde çok tartışıldı. Silahlı Kuvvetler yıpratılmak istendi. Eleştiri anlamında söylemedim." diye cevapladı.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler