YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklama şöyle
Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklama şöyle
Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklama şöyle
02 Temmuz 2008 / 12:05 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Genelkurmay, Ergenekon'dan gözaltına alınan üst rütbeli subayların oturduğu mekanların aranmasının TSK personelleri tarafından yapıldığı açıklandı.


"Askeri tesislerde yapılan arama savcı katılımıyla asker tarafından yapıldı."


Ergenekon soruşturması kapsamında aralarında Emekli Orgeneral Hurşit Tolon, ADD Genel Başkanı emekli Orgeneral Şener Eruygur, Emekli Albay Hasan Atilla Uğur, Emekli Tuğamiral İlker Güven ve Emekli Tuğgenaral Levent Ersöz gözaltına alınmıştı.


Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklama şöyle:


1.    Bir süredir yürütülmekte olan bir soruşturma kapsamında, 01 Temmuz 2008 günü, içlerinde üst rütbeli emekli askerlerin de bulunduğu bazı şahıslar adli makamlarca gözaltına alınmış ve bu şahıslara ait ev ve işyerlerinde aramalar yapılmıştır.


2.    İcra edilen arama ve gözaltı uygulamalarının bir kısmı, askeri mahallerde bulunan lojman ve sosyal tesislerde vuku bulmuştur.


3.    Uygulamalardan sonra bazı basın ve yayın organlarındaki haberlerde, “Bu uygulamaların Genelkurmay Başkanlığı’nın bilgi ve izniyle yapıldığı” şeklinde yorumlara yer verilmiştir.


4.   Aramalar, 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 119’uncu maddesi 5’inci fıkrasındaki “Askeri mahallerde yapılacak arama, Cumhuriyet savcısının istem ve katılımıyla askeri makamlar tarafından yerine getirilir” hükmüne istinaden yapılmıştır.


Kamuoyuna saygı ile duyurulur."

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler