YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Genelkurmay Başkanlığı'ndan 'gizli tanık' açıklaması!
Genelkurmay Başkanlığı'ndan 'gizli tanık' açıklaması!
25 Kasım 2014 20:58
'Askeri Yargıtay'da üye olarak görev yapan bir kişi gizli tanık sıfatıyla ifade verdi’ iddiaları üzerine Genelkurmay Başkanlığı yazılı açıklama yaptı.

Genelkurmay Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, ’24-25 Kasım 2014 tarihinde bazı basın yayın organlarında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülmekte olan bir soruşturma kapsamında Askeri Yargıtay üyesi olduğu belirtilen bir kişinin gizli tanık olarak ifade verdiği belirtilerek beyanlarının haberleştirildiği görülmüştür. Söz konusu kişinin ifadesinde yer aldığı belirtilen iddialarla aynı içerikli sahte isimli ihbar mektupları daha önce MSB ve Genelkurmay Başkanlığı gibi değişik birimlere gönderilmiş, bu ihbar mektuplarına dayanarak çeşitli tarihlerde benzer nitelikli haberler basında yer almıştır.

Haberlerde ve ihbar mektuplarında yer verilen ve hiçbir delile dayanmayan soyut nitelikteki iddialar nedeniyle Genelkurmay Başkanlığı tarafından ’Haklarında adli ve idari işlem yapılmasını sağlamak maksadıyla askeri yargı mensupları hakkında sahte isim ve imzalı mektuplar gönderenlerin tespiti’ amacıyla 13 Mayıs 2014 tarihinde Genelkurmay Askeri Savcılığı’na soruşturma emri verilmiştir’ ifadeleri kullanıldı.

Konu ile ilgili olarak gerekli yargısal süreç başlamıştır

Açıklamada konu ile ilgili olarak gerekli yargısal sürecin başlatıldığı belirtilerek, şöyle denildi: ’Genelkurmay Askeri Savcılığı’nca yapılan soruşturma sonucunda, ihbar mektuplarını gönderen kişilerden birinin Askeri Yargıtay üyesi, diğerinin ise Askeri Yargıtay’da ’resmi belgede sahtecilik’ suçundan yargılanmakta olan emekli bir askeri hakim olduğu tespit edilmiştir.

Gerekli adli ve idari işlemlerin yapılması için görevsizlik kararı verilerek soruşturma dosyası Askeri Yargıtay Başkanlığı’na gönderilmiş, Askeri Yargıtay üyesi hakkında Askeri Yargıtay Genel Kurulunca Eylül 2014 ayında disiplin ve ceza soruşturması başlatılmasına karar verilmiştir. Askeri Yargıtay üyeleri ve Genelkurmay Adli Müşaviri’ne yönelik basında yer alan iddialar söz konusu ihbar mektuplarına dayanmaktadır. İhbar mektuplarında yer alan iddialar ile gizli tanık olarak ifade verdiği belirtilen kişinin ileri sürdüğü iddialar aynı mahiyette olduğundan gizli tanığın ihbar mektuplarını gönderdiği tespit edilen kişi olduğu anlaşılmıştır.

Bu kişi ve kişilerin Askeri Yargıtay’da devam eden disiplin ve adli soruşturmaları, yargılamaları etkileme, baskı altına alma maksadıyla Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurarak ’paralel yapı’ iddialarıyla ilgili devam eden soruşturma kapsamında ifade verdikleri düşünülmektedir. Bu kişilerin şahsi menfaatleri doğrultusunda gerçeklerle hiçbir ilgisi olmayan, mesnetsiz iddiaları kendileri hakkında yapılabilecek adli ve idari işlemleri etkisiz kılma ve bu süreçte yer alan tüm personeli itibarsızlaştırma amacına yönelik olarak tekrar tekrar gündeme getirdikleri anlaşılmaktadır. Konu ile ilgili olarak gerekli yargısal süreç başlatılmıştır.’

 

07:23
 // silahli
tsk da her pisligin ustu kapatilir hele subay yapti isr...
26 Kasım 2014 07:23
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler