YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Genelkurmay Başkanlığı'ndan açıklama
Genelkurmay Başkanlığı'ndan açıklama
11 Eylül 2014 14:08
Genelkurmay Başkanlığı, 15 yaşındaki bir bölücü terör örgütü mensubunun silahsız ve teçhizatsız şekilde teslim olduğunu bildirdi.

Genelkurmay Başkanlığının internet sitesinde önemli yurt içi olaylara ve günlük faaliyetlere ilişkin bilgi verildi.

Buna göre, bölücü terör örgütü mensubu silahlı üç terörist, Diyarbakır'ın Lice ilçesi Arıklı Mahallesi'nde yol kesilerek, Diyarbakır Tarım İl Müdürlüğüne ait bir aracı gasp etti.

Şırnak İl Jandarma Komutanlığınca, Şırnak-Hakkari Karayolu Uludere mülki sınırları içerisinde, bölücü terör örgütü mensupları tarafından döşendiği değerlendirilen el yapımı patlayıcı düzeneği bulundu. Yerinde imha edilen patlayıcı "7x6 metre genişlik, 2,5 metre derinliğinde" çukur açtı.

Bölücü terör örgütüne, Kasım 2013'te katılan 15 yaşındaki bir terörist, Şırnak Cizre İlçe Emniyet Müdürlüğüne silahsız ve teçhizatsız şekilde teslim oldu.

F-16'lar devriye uçuşu yaptı

Türkiye-Suriye hududunda, Kara Kuvvetleri 2'nci Hudut Alayı (Hatay) Karakaya Hudut Karakol Komutanlığı sorumluluk sahasında devriye faaliyeti icra eden Mobil Yol Kontrol Unsurları tarafından, Asi nehri ve çevresinde 2 bin metre boru tespit edildi. Söz konusu boru, Reyhanlı Cumhuriyet Savcılığının talimatı ile tutanak tutularak olay yerinde kullanılmaz hale getirildi.

Türkiye-Suriye hududunda, Hacıpaşa Hudut Karakol Komutanlıkları sorumluluk sahasında, Asi nehri ve çevresinde tespit edilen altı sal da Altınözü Cumhuriyet Savcılığının talimatı ile tutanak tutularak imha edildi.

Hava Kuvvetleri Komutanlığından 8 adet F-16, Türkiye-Suriye hudut hattı boyunca devriye uçuşu icra etti.

Sahil Güvenlik Komutanlığı, dört bot ile Türkiye-Suriye hududunda deniz trafiğinin kontrolü, bir bot ile deEge Denizi'nde keşif-gözetleme görevi yaptı.

Deniz haydutluğu için karakol görevi

Karadeniz Uyumu Harekatı kapsamında, bir adet ATR-72 uçağı, Karadeniz'de uluslararası hava sahasında keşif gözetleme uçuşu, TCG Oruçreis ise karakol görevi icra etti.

TCG Gemlik, Deniz Haydutluğu ile Mücadele kapsamında Aden Körfezi'nde karakol görevi gerçekleştirdi.

TSK unsurlarının Avrupa Güvenlik ve İş Birliği Teşkilatı (AGİT) bünyesinde, Türkiye, Açık Semalar Antlaşması (ASA) kapsamında, yarına kadar Rusya Federasyonu üzerinde bir gözlem uçuşu yapacak. Türk ASA gözlem uçağı (CN-235) ile gerçekleştirilecek uçuş esnasında, Türk uzmanların yanı sıra Rusya Federasyonu yetkilileri de hazır bulunacak.

ASA gözlem timi, gözlem uçuşu ve görev sonu çalışmalarını tamamladıktan sonra yurda dönecek.

Öte yandan, Sakarya Zaferi'nin 93'üncü yıl dönümü kapsamında, 13 Eylül'de Polatlı/Duatepe'de kutlama töreni icra edilecek.

 

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler