YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Genelkurmay Başkanlığı'ndan açıklama
Genelkurmay Başkanlığı'ndan açıklama
16 Mart 2014 15:44
Genelkurmay Başkanlığı, Suriye sınırında “Irak-Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütüne katılmak üzere Suriye’ye geçmek istedikleri belirlenen 6 kişinin yakalandığını açıkladı.

Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, Suriye sınırında, Kara Kuvvetleri Komutanlığı Kilis Dağ Hudut Karakol Komutanlığı sorumluluk sahasında, hudut devriye faaliyeti icra eden unsurlar tarafından, Elbeyli ilçesi Aşağı Beylerbeyi köyü mülkî sınırları içerisinde yasa dışı yollardan; Türkiye’den Suriye’ye geçiş yapmaya çalışan biri Türk vatandaşı, dördü Suriye ve biri Katar uyruklu altı şahıs, saat 19.30 sıralarında yakalandığı kaydedildi.

Yakalanan şahısların, “Irak-Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütüne katılmak üzere Suriye’ye geçmek istediklerini” beyan ettikleri belirtildi.Suriye’den Türkiye’ye girmeye çalışan Suriye uyruklu 12 şahsın ise, saat 20.30 sıralarında yakalandığı ifade edilerek şahısların üzerlerinde yapılan aramada; 20 adet cep telefonu, iki adet taşınabilir bilgisayar ele geçirildiği bildirildi.

Kilis Merkez İlçe Jandarma Komutanlığı Kocabeyli Jandarma Karakol Komutanlığı unsurlarınca, saat 22.30 sıralarında, Kocabeyli köyü mülkî sınırları içerisinde icra edilen yol emniyet ve kontrol devriyesi esnasında, durdurulan Suriye plakalı bir araçta, Türkiye’ye yasa dışı yollardan giriş yaptığı değerlendirilen üç Suriye uyruklu şahsın yakalandığı kaydedilen açıklamada, araç ve şahısların üzerlerinde yapılan aramada; İki adet dokuz mm tabanca, dört adet tabanca şarjörü, 70 adet dokuz mm tabanca fişeği, bir adet taşınabilir bilgisayar, üç adet taşınabilir bellek ve dört adet cep telefonu ele geçirildiği belirtildi.Açıklamada, her iki hudut olayı ve şahıslar hakkında, Kilis Cumhuriyet Savcılığı tarafından adlî işlem başlatıldığı ifade edildi.

Sınırda kırmızı alarm

Genelkurmay Başkanlığı, sınıra yakalaşan Suriye uçağına F-16 yönlendirildiğini açıkladı. Genelkurmay Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, Türkiye-Suriye hudut bölgesinde “Hava Muharebe Devriye Görevi” icra eden iki adet F-16 uçağının, Suriye’ye ait iki adet SU-24 uçağının, Hatay Yayladağı güneyinde sınıra doğru yaklaşması üzerine bölgeye yönlendirildiği belirtilerek uçağın sınıra 2.2 deniz mili kala geri dönerek bölgeden uzaklaştığı ifade edildi.

Alabora olan teknede 8 kişi kurtarıldı

Genelkurmay Başkanlığı, yasadışı göçmen taşıyan bir teknenin alabora olması sonrası yapılan arama kurtarma çalılması sonucu 8 kişinin sağ olarak kurtarıldığı 1 kişinin ise ölü olarak denizden çıkarıldığı açıklandı.

Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, Antalya Kemer'de Tekirova Jandarma Karakolu tarafından bir erkek şahsın kıyafetlerinin sahilde bulunduğu, bahse konu şahsın kaybolduğu Sahil Güvenlik Komutanlığına iletildiği belirtilerek alınan ihbar üzerine bölgeye intikal eden Sahil Güvenlik Komutanlığı unsurları tarafından, şahsın cesedi denizde bulunarak cenaze aracı ile Kemer Devlet Hastanesine intikal ettirildiği kaydedildi.

Yasadışı göçmenler kurtarıldı

Aydın Kuşadası'nda ise ALO-158 hattını arayan bir kişinin Güzelçamlı açıklarında içerisinde yasadışı göçmen bulunan bir teknenin alabora olduğunu Sahil Güvenlik Komutanlığına ilettiği ifade edilerek alınan ihbar üzerine bölgeye intikal eden Sahil Güvenlik Komutanlığı unsurları tarafından, bahse konu tekneye tutunan sekiz şahsı sağ olarak, bir şahsı da ölü olarak denizden çıkarıp Kavaklı Jandarma Karakol Komutanlığına teslim edildiğini kaydedildi.

Kayıp çocuk bulundu

Balıkesir Kepsut İlçesi Karagöz Köyü mülki sınırları içerisinde, bir çocuğun kaybolduğu Jandarmaya iletilmesinin ardından bölgeye intikal eden Jandarma, AFAD Müdürlüğü unsurları ve vatandaşların katılımıyla söz konusu çocuk bulunarak ailesine teslim edildiği bildirildi.

 

İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler