YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Genelkurmay Başkanı neden hedefte?
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kızı Sümeyye'nin nikah törenine katılan Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, bazı kesimler tarafından hedef tahtası haline getirildi. Kemal Öztürk Hulusi Akar'ya yapılan saldırıların sebeplerini yazdı.
Genelkurmay Başkanı neden hedefte?
18 Mayıs 2016 / 11:06 Güncelleme: 18 Mayıs 2016 / 11:13

Yeni Şafak yazarı Kemal Öztürk, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar'ın hedef tahtasında olmasının sebeplerini köşesinde yazdı.

Öztürk, Akar'ın durduğu yer, terörle mücadeledeki kararlı tavrı ve siyasetle ilişkisinin bazı kesimleri rahatsız ettiğini söyledi.

İşte Kemal Öztürk'ün köşesinden bazı başlıklar:

KILIÇDAROĞLU EL ALTINDAN HABER YAPTIRIYOR

Şimdi Genelkurmay Başkanı olan Hulusi Akar'ın, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kızının nikah şahidi olmasını eleştiriyorlar. Sosyal medyada kampanyalar düzenleyip, en ağır sözleri sarf ediyorlar.

Bir zamanlar askerin emrinde olan köşe yazarlarının kaleminden intikam damlıyor. Kemal Kılıçdaroğlu el altından haber yaptırıp, eleştiri kampanyasına odun taşıyor.

AKAR ALEYHİNE YAYIN YAPILMASINA VİCDANIM EL VERMEDİ

Meslek hayatım boyunca askerle mesafeli oldum. Hulusi Akar ya da diğer askeri yetkililerle yaptığım görüşmelerin hiçbirini yazmadım. Bu görüşmeleri mesleğimde bir avantaj olarak kullanmadım. Haksız yere asker güzellemeleri yapanlara, onları göklere çıkaranlara tavır aldım.

Ancak Hulusi Akar aleyhine yapılan kampanyayı görünce vicdanım beni rahat bırakmadı. Hele hele, Rusya yanlısı medyanın bu kampanyayı kullanarak, Akar aleyhine haberler yapması çok zoruma gitti. Bu yüzden yazmak, bu ülkenin bir evladı olarak yazmak, boynumun borcu oldu.

Mesele, Hulusi Akar'ın, Başkomutan ve Cumhurbaşkanı olan Erdoğan'ın kızının nikah şahidi olma meselesi değildir. Böyle bir şey için bu kadar büyük kampanyalar yapılmaz.

Ben size neden Hulusi Akar için böyle bir kampanya yapıldığını anlatayım.

1. Durduğu yer

Hulusi Akar'ın, tıpkı önceki Genelkurmay Başkanı Necdet Özel gibi, yerli ve milli bir duruşu vardır. Anadolu insanı ne hissediyorsa, bu komutanlar da aynısını hissediyor.

Bu millet neye ağlıyor ve neye seviniyorsa, Hulusi Akar da aynı şeye ağlıyor ve seviniyor. Bu nedenle milletin ve ülkenin menfaatine olmayan hiçbir şeyi, Hulusi Akar yanına yaklaştırmaz. Bu milli duruş, birilerini rahatsız etti.

2. Terörle mücadeledeki kararlı tavır

Sur'da, Cizre'de siperdeki asker, başlarındaki komutan ve Ankara'daki karargah hiç bu kadar senkronize olmamıştı. Müthiş bir kararlılıkla hepsi terörü bitirmeye yemin etmişler. Bunu, o erden de, Hulusi Akar'dan da bizzat dinledim. Başbakan da, Cumhurbaşkanı da bu kararlılığın bir parçasıdır. Bu uyum 40 yıldır görülmeyen bir uyumdur.

Hulusi Akar nerede bir çatışma varsa hemen oradadır. Askerin gönlünde taht kurdu ve savaşma gücünü arttırdı. Generalden ere kadar, tek bir amaca kilitlenmiş, terörü bitirmeye yemin etmiş bir ekip var. İşte siyasi ve askeri güçler arasındaki bu kararlılık birilerini rahatsız etti.

3. Siyasetle ilişkisi

'Adı açıklanmayan general' haberleri, örtülü tehditler ya da gece yarısı bildirilerle siyaseti dizayn etme dönemini bitti. Komutanın emri olmadan, tek bir satır bilgilendirme ya da açıklama yapılamaz, demeç verilemez artık. Demokrasinin gereği olarak bunu yaptılar. Bir zamanlar iktidarı sıkıştırmak için askeri kullananlar, bundan çok rahatsız oldu.

Ancak askerin siyasetle/iktidarla güvenlik ve askeri konular nedeniyle ilişkileri vardır. Burada demokratik olarak kurulmuş sistemleri kullandılar. Haftalık rutin görüşmeler ve Milli Güvenlik Kurulu toplantılarında görüşlerini açıkladılar, itirazlarını dillendirdiler, eleştirilerini yaptılar.

Fakat son sözün, millet iradesini temsil eden iktidarda olmasına saygı gösterdiler, her demokratik ülkede olduğu gibi. Siyasi iktidarla uyum içinde bir ordunun olması, her ülke için bir fırsattır.Eskiden olduğu gibi, askerin her dediğine 'evet' diyen siyasetçi, siyasetçinin her dediğine 'hayır' diyen bir asker yok artık. Devletin bekası, ülkenin güvenliği, milletin selameti neyi gerektiriyorsa, herkes ona göre “evet” ya da “hayır” diyor.

Kim bu insanların terörle mücadelede moralini, saflarını bozmak için uğraşıyorsa, onların 'vatan' diye bir derdi yok demektir. Vatan ve millet derdi olanların da bu insanlara destek vermesi boynunun borcudur.

 // Rasim DUMAN
Kahraman Komutanlarim ve hasseten muhterem Genelkurmay Baskanim, siz o ellerindeki medya organlarini, aleyhinize hayasizca kullananlara hic aldirmayin, kaale almayin. Onlarin hepsi "sahibinin sesi". Sahiplerinin kimler oldugunu bizden daha iyi biliyorsunuz. Aziz milletimiz ve dualarimiz sizinle. ALLAH (C.C.) yardimciniz olsun. Hepiniz basimizin tacisiniz....
18 Mayıs 2016 14:19
 // bulut
Ahmet Necdet sezer gibi sola ve CHP ye yakın davransaydı sizin için o zaman iyi olur idi deilmi......
18 Mayıs 2016 14:07
 // millet
Paşam siz vatan için, millet için, Allah için doğruyu yaptığınıza inandığınız sürece korkmayın. Bu ülke Cumhuriyet tarihinde sizin gibi vatansever paşa görmemiştir bence. Allah yardımcınız olsun....
18 Mayıs 2016 13:52
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler