YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar'ın 15 Temmuz ifadesi
NTV'nin haberine göre Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, 15 Temmuz darbe gişiminin ardından tanık sıfatıyla ifade verdi.
Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar'ın 15 Temmuz ifadesi
25 Temmuz 2016 / 13:00 Güncelleme: 25 Temmuz 2016 / 14:01

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar savcılık ifadesinde, FETÖ'nün darbe girişiminin yaşandığı gün Tümgeneral Mehmet Dişli'nin kendisine, "Komutanım operasyon başlıyor, herkesi alacağız, taburlar, tugaylar yola çıktı. Biraz sonra göreceksiniz" dediğini, kendisinin de Dişli'ye, "Gittikleri yolun yanlış olduğunu, büyük bir bataklığa battıklarını, cezasını çekeceklerini, hiç olmazsa bir erkeklik gösterip başkalarını bu işe bulaştırmadan ve ölüm kalım olmadan bu işi sonlandırmalarını, hemen giriştikleri bu girişimi durdurmalarını söylediğini" aktardı. 

Akar'ın ifadesinde şunlar yer aldı:

  "(Akıncı 4. Ana Jet Üssü Komutanı) Hakan Evrim 'dilerseniz sizi kanaat önderimiz Fetullah Gülen ile görüştürürüz' gibi bir şey söyledi. 'Ben kimse ile görüşmem' diyerek tersledim. Ardından Akın Öztürk dışındakiler odayı terk ettiler."

"Bana sözde bildiri metnini imzalamam ve okumamı istediklerinde elimi bile sürmedim. Hatta bana okuduklarında önemsiz ve alaycı bir şekilde dinledim. Hatta öyle ki bu olaylar bittikten sonra ben bu hainlerin oluşturduğu cuntaya verdikleri ismi Yurtseverler Birliği gibi aklımda kaldığı halde, Yurtta Sulh Konseyi olduğu ortadadır. Ruh halimdeki şiddetli kızgınlık ve hiddet hiç bitmedi. Anılan konseyin kimlerden oluştuğu konusunda bir şey söylemediler."

DARBE GİRİŞİMİNİNDE BULUNMALARININ AMACI...

"Bu darbe teşebbüsünü planlayan ve uygulamaya koyanların bu örgüt mensupları olduğuna inanıyorum. Bu çılgınlığa girişmelerinde, Ağustos şurasına ilişkin yaptığımız kapsamlı, ciddi ve titiz çalışmalarda bu örgütün büyük bir darbe yiyeceğini anlamalarının en önemli etken olduğunu düşünüyorum."

Darbeye karşı durdum, "Yapmayın, kan dökmeyin ama dinletemedim" dedim. 

org-hulusi-akar-in-tanik-sifatiyla-verdigi-ifade--2300877.jpeg

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler