YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Genelkurmay açıkladı: Üç ülkeyle dev tatbikat
Genelkurmay Başkanlığı, 6-12 Haziran tarihlerinde Azerbaycan, Bulgaristan ve Gürcistan komando birliklerinin katılımı ile birleşik bir komando tatbikatı düzenleneceğini açıkladı.
Genelkurmay açıkladı: Üç ülkeyle dev tatbikat
04 Haziran 2016 / 22:07 Güncelleme: 04 Haziran 2016 / 22:10

Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, üç ülkenin katılımıyla birleşik bir komando tatbikatı icra edileceği belirtildi.

Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, teröristle mücadelede birliklerin eğitim ihtiyacını karşılayan Dağ Komando Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığınca 6-12 Haziran tarihlerinde Bulgaristan, Gürcistan ve Azerbaycan komando birliklerinin katılımıyla birleşik bir komando tatbikatı icra edileceği belirtildi.

Tatbikata Türkiye'den, Kara Kuvvetleri Komutanlığına bağlı Dağ Komando Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı ve Kara Havacılık Komutanlığından unsurların katılacağı ifade edildi.

Tatbikatın amacı, "ülkelerin komando birlikleri arasında bilgi ve tecrübe paylaşımını sağlamak, birlikte çalışabilirliği geliştirmek" olarak açıklandı.

Efes-2016 hayran bırakmıştı

Efes-2016 Birleşik Müşterek Fiili Atışlı Tatbikatı, bu yıl ilk kez uluslararası çapta icra edildi. Gerçek silahların kullanıldığı ve ilk kez hibrit savaşın yapıldığı jenerik senaryo, birlikler tarafından başarıyla uygulandı.

Savaş uçaklarının, önceden belirlenen noktaları büyük bir başarıyla vurduğu tatbikatta, yakın noktalara top atışları yapıldı. Taarruz helikopterleri, gönderildi. Tatbikatın gündüz bölümünün ilk safhası, jenerik senaryoya göre, kıyı bölgelerinin kurtarılmasıyla sona erdi.

Hibrit savaş

Dost birlikleri temsili ülke Torrike'nin işgal ettiği adayı kurtardı. Efes 2016 Birleşik Fiili Atışlı Tatbikatı, bu yıl konvansiyonel (klasik) savaşın yanı sıra terörizmle mücadele, siber savaş ve psikolojik harbi içerisine alan hibrit savaşı düzeni de kapsadı. 

Gerçek silahların kullanıldığı ve ilk kez hibrit savaşın yapıldığı jenerik senaryo, birlikler tarafından başarıyla uygulandı.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler