YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gençler ‘kızlı-erkekli’ye ne diyor?
SEKAM’ın Türkiye Gençlik Raporu’na göre, katılımcıların yüzde 62’si “genç bir kız ile erkek istedikleri şartta aynı evde yaşayabilir” görüşüne katılmadı. Raporda, ateist ve İslamcı gençlerle ilgili çarpıcı sonuçlar yer aldı.
Gençler ‘kızlı-erkekli’ye ne diyor?
01 Aralık 2013 / 10:28 Güncelleme: 01 Aralık 2013 / 10:36

Sosyal, Ekonomik ve Kültürel Araştırmalar Merkezi’nin (SEKAM) Türkiye Gençlik Raporu’na göre, katılımcıların yüzde 62’si “genç bir kız ile erkek istedikleri şartta aynı evde yaşayabilir” görüşüne katılmazken, yüzde 23’ü bunu olumlu karşıladı. SEKAM’ın, 81 ildeki 352 yerleşim biriminde, 15-28 yaş grubundaki 5 bin 541 kişiyle anket yapılarak hazırlanan “Türkiye Gençlik Raporu İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde düzenlenen toplantıda açıklandı.

Kendini nasıl tarif ediyor?

Proje yönetmeni Gümüşhane Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Celalettin Vatandaş, 120 konu 308 sorudan oluşan verilerle raporun oluştuğunu söyledi. Küme anketi değil, tek tek görüşülerek anket yapıldığını belirten Vatandaş, katılımcıların yüzde 49’unun erkek yüzde 51’inin kadın olduğunu bildirdi. Vatandaş, katılımcıların kendileri için çok uygun buldukları ilk 5 kimliğin yüzde 43 ile ‘Müslüman’, yüzde 31 ile ‘ilerici, yüzde 29 ile ‘Atatürkçü’, yüzde 23 ile ‘laik’ ve yüzde 22 ile ‘İslamcı’ olduğunu kaydetti.

Kızlı-erkekli kalmak mı?

Katılımcıların yüzde 70’inin kimseye güvenmediğini aktaran Vatandaş, “Babasına bile güvenmeyenlerin oranı yüzde 35 civarında. ‘Evlilik modası geçmiş bir kurum mudur?’ sorusuna yüzde 85 ‘hayır’, yüzde 15 ise ‘evet’ cevabı verdi. Yüzde 62’si ‘genç bir kız ile erkek istedikleri şartta aynı evde yaşayabilir’ görüşüne katılmazken, yüzde 23’ü bunu olumlu karşılıyor, yüzde 15’i de kararsız” dedi.

Ateist ama namaz kılıyor

Vatandaş “Ateist gençlerin yüzde 61’i Allah’a inandığını belirtti. Kendini ‘ateist’ olarak tanımlayanların yüzde 59’u düzenli oruç tutuyor, yüzde 13’ü düzenli beş vakit, yüzde 43’ü cuma namazı kılıyor. Kendisini ‘İslamcı’ olarak tanımlayanların yüzde 17,8’i ise hiç namaz kılmadığını belirtirken, yüzde 95 civarında bölümü, Allah’ın varlığına inandığını ifade ediyor” dedi.

AB’de kafa karışık

“Herkes kendi anadilinde eğitim alabilmeli midir?” sorusuna, katılımcıların yüzde 56’sının “evet” cevabını verdiğini dile getiren Vatandaş, AB konusunda gençlerin kafasının karışık olduğunu söyledi. Yüzde 12 “Türkiye mutlaka AB üyesi olmalı”, yüzde 26 “olursa iyi olur”, yüzde 26 “olsa da olmasa da olur”, yüzde 11’i “olmasa daha iyi”, yüzde 13 “kesinlikle olmamalı” dedi.STAR

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler