YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Genç subayların sorgusu ile ilgili önemli bilgiler
Genç subayların sorgusu ile ilgili önemli bilgiler
Genç subayların sorgusu ile ilgili önemli bilgiler
25 Eylül 2008 / 08:08 Güncelleme: 25 Eylül 2008 / 00:00

Ergenekon operasyonlarının 7. dalgasında gözaltına alınarak cezaevine gönderilen genç subayların sorgusu ile ilgili önemli bilgiler geliyor. Savcının, ifade alma sürecinde teğmenlere, Ergenekon sanıkları Kemal ve Neriman Aydın'la yaptıkları görüşmeleri sorduğu öğrenildi.


Daha önce müvekkillerinin, komutanlarının bilgisi dahilinde 'Karargâh Evleri'nde toplandığını açıklayan Avukat Yusuf Erikel, söz konusu tuğgeneralin ismini savcıya verdiklerinin altını çizdi. Tuğgeneral, 'Ne yaptığınızı biliyoruz. Gözlerinizden öperim.' demiş.


Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklanan teğmenlerle ilgili ilginç detaylar ortaya çıkıyor. Teğmenlerin avukatı Yusuf Erikel'in verdiği bilgilere göre, subaylar, 15 Temmuz 2008'de Ergenekon soruşturması kapsamında tanık olarak ifade verdi. 1 Temmuz'da gerçekleştirilen 6. dalga operasyonda gözaltına alınan Kemal Aydın ve Neriman Aydın kardeşlerin de avukatı olan Yusuf Erikel, Kemal Aydın'ın tutuklanması üzerine teğmenlerin ismini tanık olarak savcıya verdiğini anlattı. 7. dalgada tutuklanan 4 teğmenin komutanlarının bilgisi dahilinde ifade verdiğini anlatan Erikel, bu ifadelerin Ergenekon soruşturmasını yürüten savcılara Ankara'dan gönderildiğini açıkladı.


Yusuf Erikel ayrıca, teğmenlerin, Kemal ve Neriman Aydın'la görüşmeleri konusunda bilgisi olan tuğgeneralin ismini de mahkemede açıkladıklarını söyledi. Erikel, "Teğmenlerin Aydın ile görüştüğü iddiası üzerine bir tuğgeneralin gelip, olaylardan haberlerinin olduğunu, bu insanlarla görüşmelerinde bir sakınca olmadığını söylemiş. Tuğgeneral, 'Ne yaptığınızı, görüşmelerinizi biliyoruz. Gözlerinizden öperim.' demiş." diye konuştu.


Tutuklamalara itiraz edildi


Öte yandan avukat Erikel, müvekkilleri tankçı Teğmen Noyan Çalıkuşu, Hakkari Dağ Komando Taburu'nda görevli Teğmen Eren Mumcu, Jandarma Komando Teğmen Hasan Hüseyin Uçar ve Kara Pilot Teğmen Mehmet Ali Çelebi'nin tutuklanmasına itiraz etmek için mahkemeye başvurdu. Erikel, Nöbetçi 10. Ağır Ceza Mahkemesi'ne verdiği dilekçede tahrik edici cümleler kullandı. Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) bünyesinde hiçbir subayın terör örgütü mensubu olamayacağını ifade eden Erikel, söz konusu suçlamalarda bulunmanın doğrudan 'TSK'nın denetim ve disiplini hakkında şüphe uyandırmak' demek olduğunu ileri sürdü. Erikel, bu kararın TSK'ya "Ey TSK, senin içinde terörist yuvalanıyor, sen bunlardan habersizsin, bak ben bunları yakaladım ve onları tutukladım, sen terörist bağlantılara göz yumup onları muvazzaf olarak görevlendirsen de, ben buna müsaade etmem veya ey TSK, sen bu teröristlerin bünyende barınmasına müsaade etsen de ben etmem" demek olduğu şeklinde ifadelere yer verdi. Nöbetçi mahkeme 7 gün içinde itirazı değerlendirip 'kabul' ya da 'ret' kararı verecek. ZAMAN

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler