YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Genç subaylara yenge tokadı
Eyüp İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı M.D.'nin eşinin genç subayları TOKİ'den ucuz konut vaadiyle dolandırdığı iddia edildi.
Genç subaylara yenge tokadı
11 Mayıs 2012 / 09:13 Güncelleme: 11 Mayıs 2012 / 09:17

Yarı fiyatına ev sahibi yapma vaadiyle çoğunluğu yüksek rütbeli subay olmak üzere 200'e yakın kişiyi dolandırdığı iddia edilen Eyüp İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı M.D. ve eşi gözaltına alındı. Savcılıktaki ifadesinin ardından Yüzbaşı M.D. serbest kaldı, eşi ise dolandırıcılıktan tutuklandı.

Eyüp İlçe Jandarma Komutanı M.D.'nin eşinin genç subayları, TOKİ ve Emlak Konut'un anlaşmalı olduğu şirketlerden yarı fiyatına daire vereceği vaadiyle dolandırdığı ortaya çıktı. Çoğunluğu jandarma olmak üzere 200 civarında kişiyi kendi hazırladığı TOKİ'ye ait sözleşme ve antetli kağıtlarla dolandırdığı belirlenen bayan M.D.'nin bu yolla jandarma personelinde kaparo olarak bin ile 15 bin TL arasında para aldığı ortaya çıktı. Olay kendilerine vaat edilen evleri göremeyen askeri personelin konuyu kendi aralarında konuşmasıyla ortaya çıktı. Dolandırıldığını anlayan genç subay ve askeri personel jandarma komutanı ve eşinden şikâyetçi oldu.

AĞAOĞLU'NUN AKRABASIYIM

Askeri personelle eşinin konumu dolayısıyla rahat konuşup güvenilirlik sağladığı belirtilen M.D.'nin askeri ve sivil personelle konuşurken kendisini Ali Ağaoğlu'nun akrabası olarak tanıttığı iddia edildi. Askeri personelden ev ihtiyacı olanlara emlak şirketlerinin özürlü kontenjanından ev ayarlayabileceğini söylediği öğrenilen M.D.'nin hazırladığı sahte belgelerin aksine TOKİ ile bir bağlantısının olmadığı öğrenildi. Şikâyetler üzerine 3 aylık çalışma sonucu gözaltına alınan Jandarma Komutanı M.D ve eşi M.D. önceki gün İstanbul Adliyesi'nde ifade verdi. Jandarma komutanı serbest kalırken eşi M.D. ise tutuklandı.

KOMUTAN EŞİDİR, YAPMAZ

Takip edildiğinden habersiz işlemlerine devam eden M.D., askeri personelle sahte sözleşme üzerinden ön kayıt işlemlerini devam ettirdi. Kimi personel durumun farkına varsa da kendinin asker olduğundan ve karşıdaki kişinin komutan eşi olduğundan durumun üzerine gitmedi. Polisin 3 aylık takibinden sonra tutuklanan M.D.'nin irtibata geçtiği kişiler de ifadeye çağırıldı. İfadesi alınan çoğu askeri personel dolandırıldıklarını itiraf etti ve komutanın eşinden şikâyetçi oldu.

SÖZLEŞME SAHTE ÇIKTI

Askeri personele İstanbul'un çeşitli ilçelerinden ev satmaya çalışan M.D.'nin hazırladığı sahte sözleşme de ortaya çıktı. Kendi hazırladığı iddia edilen sözleşmede M.D.'nin sözleşme üzerine özellikle TOKİ'nin amblemini koyması dikkat çekti. Sözleşme tarafları, konusu ve tapu bilgilerinin yer aldığı sahte sözleşmede dairenin KDV dâhil satış ve tapu masrafı satış bedeli 550 bin TL olarak gösterildi. M.D.'nin ön satış sözleşmesi yoluyla elde ettiği paraları zinet eşyaları alımında kullandığı öğrenildi. 200 civarında olan mağdur sayısının daha da artabileceği belirtilirken, Yüzbaşı M.D. eşi M.D. hakkındaki suçlamalara ilişkin "Durumu başka yerlerden teyit ettirin, konuyla ilgili bilgi vermek istemiyorum" dedi.

Kumar baronu izlenirken ortaya çıktı

İstanbul Adliyesi'nde ifadesi alındıktan sonra tutuklanan M.D.'nin 3 ay önce gerçekleşen kumar operasyonunda tutuklanan İranlı kumar baronu Mahmut İbrahim Y. grubuyla irtibata geçmesiyle dolandırıcılık olayının ortaya çıktığı öğrenildi. Kumar operasyonunda teknik takip yapan polis, Bayan M.D.'nin kumar şebekesiyle irtibatta bulunan şüpheli askeri personele daire satmaya çalıştığını tespit etti. Kumar operasyonunda bir albay, iki binbaşı ile 60 kişi gözaltına alındı. Soruşturma M.D.'nin dolandırıcılık konusu üzerine genişletildi. Yusuf GÜLBAKAN / Yeni Şafak

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler