YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Genç Siviller'den yeni Anayasa referandumu
Genç Siviller'den yeni Anayasa referandumu
Genç Siviller'den yeni Anayasa referandumu
21 Ekim 2008 / 20:41 Güncelleme: 00 0000 / 00:00


Genç Siviller 82 Anayasası'na bu kez "Göstere Göstere HAYIR" diyecek. Şehir meydanlarına kurulacak sandıklarla 82 Anayasası yeniden halkoyuna sunulacak.


Genç Siviller’in başlattığı ‘Darbe Devam Ediyor’ kampanyası Taxim Hill Otel’de, Genç Siviller üyelerinin ve basın mensuplarının katıldığı basın toplantısıyla tanıtıldı.


KAMPANYANIN HEDEFİ

Kampanya temel olarak 1982 askeri darbesi akabinde yapılan anayasanın sivil bir anayasa ile değiştirilmesi için tartışma başlatmayı hedefliyor.


ŞEHİR MEYDANLARINA SANDIK

Birçok etkinlik yapılması planlanan kampanya çerçevesinde ilk olarak 7 Kasım Cuma günü, yani 82 Anayasası referandumunun 26. yıldönümünde şehir meydanlarına kurulacak sandıklarla 82 Anayasası yeniden halkoyuna sunulacak.


ÇEŞİTLİ ETKİNLİKLER DÜZENLENECEK

Türkiye çapında yapılacak ev toplantılarıyla, Anayasa Forumlarıyla, Anayasa Tamir Atölyeleri’yle de konu tartışmaya açılacak.

Ayrıca; Güney Afrika, İspanya ve Finlandiya gibi ülkelerin yeni anayasalarının yapımında aktif olarak rol almış uzmanların konuk olacağı uluslararası bir sempozyum da düzenlenmesi planlanıyor.


TURGAY OĞUR: İLK ÖNCE KORKULARIMIZDAN KURTULMALIYIZ


Toplantıda Genç Siviller adına konuşan Turgay Oğur “yeni bir anayasa yapmanın önündeki en büyük engel hükümet, muhalefet, ordu ya da basın değil, biziz. Sistem korkularımız üzerinden meşruluğunu devam ettiriyor. Birimiz diğerimizden korkuyor. Bu nedenle kendimiz için daha fazla hak ve özgürlük istemek yerine, başkalarının özgürlüklerinin kısıtlanmasını hatta sindirilmesini talep edebiliyoruz. Bu nedenle ilk yapmamız gereken şey 82 Anayasasından kurtulmamız gerektiğine ikna olmamız” şeklinde konuştu.


"TÜM SORUNLARIN SEBEBİ 82 ANAYASASI"

Açıklamada ayrıca ‘Bugün Kürt sorunu bu hale gelmişse, Ergenekon diye bir bela başımızdaysa, askeri vesayet sürüyorsa, başörtüsü sorunu çözülemiyorsa, işkencenin önüne geçilemiyorsa, Alevilerin, azınlıkların sorunları giderilemiyorsa hatta dünya sıralamasında ilk 500’e hiç bir üniversitemiz giremiyorsa bunun sebebi 82 Anayasasıdır’ denildi.


30 İL VE 5 ÜLKEDEN DESTEK

Kampanyaya şu ana kadar Türkiye çapında 30 il ve 5 ülkeden destek geldi.


Kampanyaya www.darbedevamediyor.com adresinden ulaşılabiliyor.

Evini anayasa toplantılarına açmak isteyenler, şehrinde, iş yerinde, okulunda Referandum, Anayasa Atölyesi ya da anayasa forumu düzenleme isteklerini web sitesi aracılığıyla bildirenlere gerekli tüm malzemelerin gönderileceği belirtildi.


(TimeTurk)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler