YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Genç işsizliği azaltmak için...
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Anadolu'daki genç işsizliği azlatmak için buralarda çağrı merkezlerini yaymayı hedeflediklerini belirtti...
Genç işsizliği azaltmak için...
10 Mart 2012 / 22:20 Güncelleme: 10 Mart 2012 / 22:20

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Anadolu'ya çağrı merkezlerini yaymayı hedeflediklerini belirterek,''Çünkü oralarda daha fazla genç işsiz var. Amacımız, işsizliği özellikle genç işsizliği azaltmak, buna da Anadolu'dan başlamak. Bunun için teşvik veriyoruz. Çağrı merkezlerinde çalışanların vergi yükünü azalttık. Çağrı merkezleri için yatırım yapanlara özellikle de Anadolu'da yatırım yapanlara teşvik vermeye devam edeceğiz'' dedi.

Callpex ve Avea işbirliği ile Yozgat'a yapılan Avea Çağrı Merkezi'nin açılışında konuşan Bakan Yıldırım, bugün Yozgat'ta 200 gencin çok daha farklı duygularla bambaşka bir heyecanla yataklarından doğrulduğunu ifade ederek, ''Güne, geleceğe gözlerini umut dolu geleceklerine açtılar ve Türkiye'nin çağrısına, dünyanın çağrısına cevap vermeye başladılar'' dedi.

AK Parti hükümetinin, dokuz yılda yaptığı hizmetleri anlatan Yıldırım, yolları bölerek vatandaşları birleştirdiklerini söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla demiryollarını ayağa kaldırdıklarını ifade eden Yıldırım, batında doğuya Yozgat üzerinden Sivas'a ve Erzincan'a, Ankara'dan İstanbul'a hızlı tren projelerinin başlatıldığını kaydetti.

Yıldırım, ''Yol üzerinde tünelleri, viyadükleri görünce boz dağların nasıl titreyerek hızlı terene yol vermek için sıraya dizildiğini görünce ülkem ve Yozgatlılar adına bir kez daha mutlu oldum'' dedi. 
 
Başbakan'ın direktifi...
 
Hava yolunda yaptıkları çalışmaları da anlatan Yıldırım, şunları söyledi:

''Yolcu sayısını 8,5 milyondan 58,5 milyona çıkardık. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bize bir talimatı var, '2023 yılına kadar Türkiye'de benim vatandaşım, ister kuzeye ister güneye ister doğuya ister batıya gitsin, her 100 kilometrede mutlaka bir havaalanına ulaşacak' dedi. Şimdi gelirken Yozgat'ın doğusuna batısına kuzeyine güneyine baktık. Tokat'a, Kayseri'ye, Sivas'a, Nevşehir'e, Ankara'ya baktık hepsinin arası 100 kilometrenin üzerinde. Bu ne anlama geliyor- Bunun ne anlama geldiğini Meclis Başkanım açıklasın. Ben bu kadarını söylüyorum. Yozgatlılar, arif insanlardır, Arif olan anlar.''

Yozgat çevre yolunun da programa alındığını ifade eden Yıldırım, ''Yozgat'ın güneyini boydan boya geçen bir çevre yolu yapmaya karar verdik. Bunun adımlarını attık. Hayırlı, uğurlu olsun. Üst üste bu kadar müjde yeter, sonra başınız döner'' diye konuştu. 
 
''Yozgatlılar yol vermezse Erzincan'a gidemem''

TBMM Başkanı Cemil Çiçek ve Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ'ın çağrı merkezinin Yozgat'a da açılması talebinde bulunduklarını kaydeden Yıldırım, ''Dedik ki başımız gözümüz üstüne, Eğer Yozgatlılar, yol vermezse ben Erzincan'a gidemem. Hemen çalışmalara başladık. Bugün 200 gencimizi istihdam edecek Yozgat Çağrı Merkezini açıyoruz. Bu çağrı merkezleri artık son zamanlarda çok önemli iş alanları haline geldi'' diye konuştu.

Diyarbakır, Bingöl, Bitlis'te olduğunu, özellikle Anadolu'ya çağrı merkezlerini yaymayı hedeflediklerini anlatan Yıldırım,''Çünkü oralarda daha fazla genç işsiz var. Amacımız, işsizliği özellikle genç işsizliği azaltmak, buna da Anadolu'dan başlamak. Bunun için teşvik veriyoruz. Çağrı merkezlerinde çalışanların vergi yükünü azalttık. Çağrı merkezleri için yatırım yapanlara özellikle de Anadolu'da yatırım yapanlara teşvik vermeye devam edeceğiz'' dedi.

Batıdaki ülkelerde her 100-200 kişiye bir çağrı merkezi çalışanı düştüğünü, Türkiye'de ise bu rakamın 2 bin civarında olduğunu ifade eden Yıldırım, çağrı merkezinde istihdamın on kat daha arttırma şansının bulunduğunu, bu sektörde en az yarım milyon gence iş verilme olanağının bulunduğunu anlattı.

Yıldırım, ''El ele vereceğiz. Kamu kuruluşları ile özel şirketlerimizle yurt dışından hizmet satın alarak çağrı karşılamak suretiyle bu alanda yatırımlar arttırarak devam edeceğiz. Bir fabrika kurmak bir kişiye iş sağlamak için 40-50 bin liraya ihtiyaç var, bir çağrı merkezi çalışanın için ise 3-4 bin liraya ihtiyaç var'' diye konuştu. (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler