YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Genç cumhurbaşkanlığına aday olacak
CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç, "Türkler ve Kürtler her zaman kardeştir ve eşittir" dedi. "Biz imam hatiplere düşman değiliz" diyen Genç, cumhurbaşkanlığına aday olduğunu da söyledi.
Genç cumhurbaşkanlığına aday olacak
24 Ocak 2013 / 18:37 Güncelleme: 24 Ocak 2013 / 18:42

CHP Bodrum İlçe Teşkilatı'nın Adalet ve Demokrasi Haftası dolayısıyla düzenlediği “Hukuk ve Demokrasi” paneli, CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç ve CHP Muğla Milletvekili Ömer Süha Aldan’ın katılımıyla gerçekleşti. Turgutreis Belediyesi Meclis Salonu'nda düzenlenen ve Uğur Mumcu'nun anıldığı panele; Turgutreis Belediye Başkanı Mehmet Dinçberk, CHP Bodrum İlçe Başkanı Okan Özsu, CHP Turgutreis Belde Başkanı Funda Akçalı, partililer ve davetliler katıldı.

Panelde, Uğur Mumcu'nun ilkokul arkadaşı olan Semih Tahaoğlu, Mumcu'yu hazırladığı bir slayt ile anlatarak, "Uğur Mumcu ile ilk olarak Ankara’da tanıştım. Uğur’u yirmi dakikada anlatmak çok zor. Uğur futbolcuydu ve kalecilik yapardı. O dönemlerde köprücük kemiğini kırdığı için sol omzu o yüzden hafif yukarıdadır. Uğur benim ilkokul arkadaşımdı" dedi.

"Biz imam hatiplilere düşman değiliz"

Milletvekili Kamer Genç de, Uğur Mumcu'yu saygıyla andığını belirtti. Türkiye’deki adalet ve yargı ile ilgili konulara değinen Genç, "Diyanet İşleri Başkanlığı'nda 115 bin kişi var. Bırakın ülkenin devlerini, bugün Çankaya köşkünde oturan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de imam hatipli. Biz imam hatiplilere düşman değiliz. İmam hatiplilerin görevi, imamlık ve hatiplik yapmaktır. Uğur Mumcu'nun da bahsettiği gibi köy enstitüleri neden kapandı? O zamanlar Yunanlılar, İtalyanlar, Fransızlar bu toprakları işgal etti. O dönemde Atatürk ve arkadaşlarıyla herkes dalga geçer gibiydi. O dönemde ilerici düşünce ile o düşmanı topraklarımızdan attılar, işte bunun adı laik cumhuriyet devletidir. O zamanlarda istiklal savaşı mücadelesi yapan Atatürk’ün temel ilkesi, devlette dini kurallar değil, akla ve bilime dayalı anayasalardı. Ancak o zamandan beri devam eden emperyalist güçler, bu ülkede demokrasiyi yok etmek için mücadele ettiler ve o günlerden beri gelen birçok siyasi kadro oluştu" diye konuştu.

"Türkler ve Kürtler her zaman kardeştir ve eşittir"

Gazetecilerin CHP İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler'in açıklamaları ve bunun üzerine CHP Adıyaman Milletvekili Salih Fırat'ın istifa etmesi sorusunu değerlendiren Kamer Genç, şunları söyledi:

"Olur mu hiç öyle şey arkadaşlar? Türkler ve Kürtler her zaman kardeştir ve eşittir. Öyle şey olmaz. Ben iki gündür Ankara dışındayım ve neler olduğunu pek bilmiyorum. Eğer milletvekili arkadaşımız öyle bir söz sarf etmişse biz partide konuşur kendi aramızda çözeriz. Koltuk sayımızın 134'e düşmesi önemli değil, önemli olan yapacaklarımızdır."

"Önümüzdeki seçimlerde Cumhurbaşkanlığına adayım"

Bir partilinin Kamer Genç'e, "Cumhurbaşkanlığına aday olacağınız doğru mu" sorusu üzerine Genç, "Cumhurbaşkanlığına aday olabilmek için 20 oy gerekli, partiye ihtiyaç yok. Ben 30 yıllık siyasetçiyim ve gerçekten cumhurbaşkanlığına aday olacağım. Aday olduğumda korkacaklar ve kimse karşımda duramayacak. Ben ciddi olarak önümüzdeki seçimlerde Cumhurbaşkanlığına adayım arkadaşlar" diye cevap verdi.

Bu arada, soruyu soran CHP'li vatandaş bunu doğru bulmadığını söyleyince, Genç ile aralarında kısa süreli bir polemik yaşadı. Katılımcılar tarafından büyük alkış alan Kamer Genç, konuşmasının ardından partililerle fotoğraf çektirdikten sonra salondan ayrıldı.

İHA

19:30
 // Kenan Akkuş
SAHTE KÜRT, SAHTE ALEVİ VS.
Dersim katliamı hakkında bir görüş beyan edinde, ne olduğunuzu, kim olduğunuzu daha iyi bilelim....
24 Ocak 2013 19:30
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler